Pisaliśmy o tym w sierpniu: Polska miała szansę zorganizować IAC 2026: International Astronautical Congress (Międzynarodowy Kongres Astronautyczny). Nasza kandydatura dostała się do ostatniego etapu kandydatur, gdzie mierzyła się z Turcją. Dziś, w ostatnim dniu tegorocznego kongresu w Baku, poznaliśmy zwycięzcę i niestety Polska nie zorganizuje IAC 2026.

Czemu Polska nie zorganizuje IAC 2026?

Walne zgromadzenie zdecydowało się Turecką kandydaturę z kilku powodów, chociaż najważniejszym wydaje się wsparcie rządowe. Polska kandydatura wyszła z sektora prywatnego (i dopiero w wyniku starań dostała wsparcie rządu), a kandydatura turecka była oficjalną ofertą państwową. Państwa, które przy okazji było platynowym sponsorem IAC 2023 w Baku. Warto również wspomnieć, że dla Turcji była to piąta próba.

IAC 2026 odbędzie się w tureckiej Antalyi, ale nasza kandydatura została oceniona wyjątkowo pozytywnie. Pewne kwestie zrobiły wręcz gigantyczne wrażenie. Inicjatywa przeprowadzenia w trakcie IAC 2026 konkursu łazików marsjańskich została określona jako “wspaniała”. Nigdy wcześniej taki pomysł nie padł.

Nie był to jednak stracony czas dla Polski. Miasto Poznań uzyskało gigantyczną reklamę i było na ustach wielu ludzi podczas rozmów zakulisowych, jak i oficjalnych prezentacji. Członkowie polskiego komitetu organizacyjnego nabrali mnóstwo doświadczenia i otrzymali świetne informacje zwrotne od oficjeli, które zaprocentują w przyszłości.

Na teraz to koniec starań o organizację Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego, ale nie oznacza to końca pracy. Już w przyszłym roku jubileuszowa dziesiąta edycja European Rover Challenge – największego w Europie konkursu łazików marsjańskich!

Czym jest IAC?

IAC to coroczne spotkanie organizowane przez Międzynarodową Federację Astronautyczną (International Astronautical Federation, IAF). To jedno z najważniejszych wydarzeń na świecie poświęconych tematyce astronautycznej, które przyciąga uczestników z całego globu.

Eksperci, naukowcy, inżynierowie, przedstawiciele przemysłu kosmicznego oraz agencji kosmicznych spotykają się, aby przedyskutować najnowsze osiągnięcia i postępy w dziedzinie astronautyki. Celem kongresu jest szeroko pojęty networking, czyli wymiana wiedzy i doświadczeń między uczestnikami oraz stymulowanie międzynarodowej współpracy i rozwoju astronautyki.

Podczas IAC odbywają się prezentacje, seminaria, dyskusje panelowe i warsztaty na temat różnorodnych aspektów kosmicznych. Tematyka obejmuje badania naukowe, technologie kosmiczne, misje kosmiczne, eksplorację kosmosu, astronautykę załogową i niezałogową, czy prawo kosmiczne. Można również wziąć udział w wystawach i prezentacjach sprzętu i technologii kosmicznych.

International Astronautical Congress jest okazją do spotkań osób związanych z przemysłem kosmicznym oraz do nawiązywania kontaktów między naukowcami, inżynierami i decydentami w dziedzinie kosmicznej. IAC odbywa się w różnych miastach na całym świecie, co pozwala na uwzględnienie różnych perspektyw i wkładów różnych krajów i regionów w rozwój astronautyki.

Historia IAC-a sięga 1950 roku i pierwszej edycji, która odbyła się w Paryżu. Polska raz organizowała kongres – odbyło się to w Warszawie w 1964 roku.



Na co dzień zajmuję się organizacją konkursu łazików marsjańskich, żeby wieczorami móc oddać się graniu. Lubię klimaty post-apo, jeździć na woodstock i preferuję PvE od PvP. Posiadam komplet smoczych kul. Odwiedź mnie na Twitchu: https://www.twitch.tv/grokoko

Udostępnij

WARTO PRZECZYTAĆ:

final fantasy brave exvius Gra online z serii Final Fantasy znika z rynku!
Wszystko, co dobre w świecie gier online ma swój początek i koniec. Nie inaczej jest w tym przypadku. Square Enix, wydawca Final Fantasy, ma mieszane
Jak podłączyć głośniki do laptopa? Wszystko, co musisz wiedzieć
Laptopy to bardzo przydatne urządzenie ze względu na łatwą przenośność. Niestety ich minusy biorą się z tego samego: w lekkim kompaktowym komputerze trudno umieścić odpowiednio
jak podlaczyc drukarke do laptopa Jak podłączyć drukarkę do laptopa? Poradnik krok po kroku
W dzisiejszym świecie prawie wszystko jest przenośne. Komputery stacjonarne zostały w dużej mierze zastąpione przez laptopy, a w jeszcze większej przez smartfony, które też mogą

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *