Pisaliśmy o tym w sierpniu: Polska miała szansę zorganizować IAC 2026: International Astronautical Congress (Międzynarodowy Kongres Astronautyczny). Nasza kandydatura dostała się do ostatniego etapu kandydatur, gdzie mierzyła się z Turcją. Dziś, w ostatnim dniu tegorocznego kongresu w Baku, poznaliśmy zwycięzcę i niestety Polska nie zorganizuje IAC 2026.

Czemu Polska nie zorganizuje IAC 2026?

Walne zgromadzenie zdecydowało się Turecką kandydaturę z kilku powodów, chociaż najważniejszym wydaje się wsparcie rządowe. Polska kandydatura wyszła z sektora prywatnego (i dopiero w wyniku starań dostała wsparcie rządu), a kandydatura turecka była oficjalną ofertą państwową. Państwa, które przy okazji było platynowym sponsorem IAC 2023 w Baku. Warto również wspomnieć, że dla Turcji była to piąta próba.

IAC 2026 odbędzie się w tureckiej Antalyi, ale nasza kandydatura została oceniona wyjątkowo pozytywnie. Pewne kwestie zrobiły wręcz gigantyczne wrażenie. Inicjatywa przeprowadzenia w trakcie IAC 2026 konkursu łazików marsjańskich została określona jako “wspaniała”. Nigdy wcześniej taki pomysł nie padł.

Nie był to jednak stracony czas dla Polski. Miasto Poznań uzyskało gigantyczną reklamę i było na ustach wielu ludzi podczas rozmów zakulisowych, jak i oficjalnych prezentacji. Członkowie polskiego komitetu organizacyjnego nabrali mnóstwo doświadczenia i otrzymali świetne informacje zwrotne od oficjeli, które zaprocentują w przyszłości.

Na teraz to koniec starań o organizację Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego, ale nie oznacza to końca pracy. Już w przyszłym roku jubileuszowa dziesiąta edycja European Rover Challenge – największego w Europie konkursu łazików marsjańskich!

Czym jest IAC?

IAC to coroczne spotkanie organizowane przez Międzynarodową Federację Astronautyczną (International Astronautical Federation, IAF). To jedno z najważniejszych wydarzeń na świecie poświęconych tematyce astronautycznej, które przyciąga uczestników z całego globu.

Eksperci, naukowcy, inżynierowie, przedstawiciele przemysłu kosmicznego oraz agencji kosmicznych spotykają się, aby przedyskutować najnowsze osiągnięcia i postępy w dziedzinie astronautyki. Celem kongresu jest szeroko pojęty networking, czyli wymiana wiedzy i doświadczeń między uczestnikami oraz stymulowanie międzynarodowej współpracy i rozwoju astronautyki.

Podczas IAC odbywają się prezentacje, seminaria, dyskusje panelowe i warsztaty na temat różnorodnych aspektów kosmicznych. Tematyka obejmuje badania naukowe, technologie kosmiczne, misje kosmiczne, eksplorację kosmosu, astronautykę załogową i niezałogową, czy prawo kosmiczne. Można również wziąć udział w wystawach i prezentacjach sprzętu i technologii kosmicznych.

International Astronautical Congress jest okazją do spotkań osób związanych z przemysłem kosmicznym oraz do nawiązywania kontaktów między naukowcami, inżynierami i decydentami w dziedzinie kosmicznej. IAC odbywa się w różnych miastach na całym świecie, co pozwala na uwzględnienie różnych perspektyw i wkładów różnych krajów i regionów w rozwój astronautyki.

Historia IAC-a sięga 1950 roku i pierwszej edycji, która odbyła się w Paryżu. Polska raz organizowała kongres – odbyło się to w Warszawie w 1964 roku.

WARTO PRZECZYTAĆ:

wyprzedaz black friday konsole xbox series x Szef Xboxa: „Myślę, że też powinniśmy mieć handhelda”
Popularność przenośnych konsol w ostatnich latach jest niezaprzeczalna. Sukcesy takich urządzeń jak Nintendo Switch, Steam Deck czy nowe propozycje od Lenovo i Asusa przyciągnęły uwagę
AgilePM AgilePM® – zwinne zarządzanie projektami w dynamicznych środowiskach
Planując jakiekolwiek przedsięwzięcie, chcielibyśmy, by można je było zrealizować możliwie najtaniej, najszybciej i bez przeszkód. W większości przypadków to niemożliwe. Na szczęście istnieją podejścia takie
apple passwords Apple wystartuje z własnym menadżerem haseł?
Zgodnie z informacjami, które ujawnił Bloomberg, Apple przygotowuje się do wprowadzenia nowej aplikacji o nazwie Passwords (Hasła). Jej zadanie? Uproszczenie zarządzania danymi logowania na urządzeniach
Udostępnij

Na co dzień zajmuję się organizacją konkursu łazików marsjańskich, żeby wieczorami móc oddać się graniu. Lubię klimaty post-apo, jeździć na woodstock i preferuję PvE od PvP. Posiadam komplet smoczych kul. Odwiedź mnie na Twitchu: https://www.twitch.tv/grokoko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *