Jeżeli jest jakaś cecha wspólna dla wszystkich polaków to fakt, że nie poddajemy się przy pierwszej porażce. Wyciągamy wnioski, poprawiamy niedociągnięcia, a potem idziemy ponownie walczyć o główną pulę. Tak było i tym razem, a efekt bardzo widoczny: Polska zorganizuje IAC 2027!

IAC 2027 w Poznaniu!

Nasi stali czytelnicy mogą kojarzyć naszą zeszłoroczną relację. Niestety wtedy okazało się, że Polska nie zorganizuje IAC 2026. O kilka głosów nasza kandydatura okazała się gorsza od tureckiej. I to turecka Antalya zorganizuje ten event w 2026 roku. Jak już wspomnieliśmy, Polacy nie są z tych, którzy by się łatwo poddawali, więc w tym roku wystartowaliśmy po raz kolejny i jak już wiecie: udało się! IAC 2027 odbędzie się w Polsce, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich!

IAC 2027
Źródło: Europejska Fundacja Kosmiczna

Czym jest IAC? To Międzynarodowy Kongres Astronautyczny (International Astronautical Congress), którego pierwsza edycja odbyła się już w 1950 roku. Już w 1964 roku po raz pierwszy gościł w Polsce, w Warszawie. Od tamtej pory jednak event nas omijał aż dotąd.

IAC przyciąga rocznie ponad 6 tysięcy użytkowników, chociaż wstępne dane podają, że w tym roku w Milanie uczestników było nawet ponad 10 tysięcy. A to oczywiście wciąż nie licząc “zwykłych” odwiedzających obywateli. Podczas IAC odbywa się mnóstwo pomniejszych prezentacji, seminariów, dyskusji i warsztatów. Wszystko związane z eksploracją kosmosu.

W jaki sposób dostaliśmy organizację IAC 2027?

Hasłem przewodnim IAC 2027 będzie: “One Space. Shared future”. Przedstawił je Łukasz Wilczyński – prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej podczas prezentacji, która miała przekonać delegatów do głosowania na polską kandydaturę. Oddajmy mu głos:

“Jego pierwsza część „One Space” ma przypominać, że kosmos to wspólna przestrzeń dla wszystkich ludzi – ponad podziałami, a Kongres Astronautyczny (IAC) jest miejscem, którego domeną jest współpraca i katalizowanie dialogu, co ma szczególne znaczenie dla Polski w obecnej sytuacji geopolitycznej. Z kolei „Shared Future”, to spojrzenie w przyszłość – tę dalszą i bliższą, ponieważ kosmos będzie odgrywał coraz większe znaczenie w życiu gospodarczym wielu krajów. Po rewolucji cyfrowej to właśnie przestrzeń kosmiczna i wszelka aktywność podejmowana tam przez ludzi będzie napędzała najnowocześniejsze gospodarki.”

Organizacja IAC to kolejny raz, kiedy Polska udowadnia, że Poland can into space. Zazwyczaj udowadniamy to… w eksploracji Marsa. Polskie drużyny łazików marsjańskich stale wygrywają kolejne zawody, w tym European Rover Challenge.


Administrator

Na co dzień zajmuję się organizacją konkursu łazików marsjańskich, żeby wieczorami móc oddać się graniu. Lubię klimaty post-apo, jeździć na woodstock i preferuję PvE od PvP. Posiadam komplet smoczych kul. Odwiedź mnie na Twitchu: https://www.twitch.tv/grokoko

Udostępnij

WARTO PRZECZYTAĆ:

sonda odyseusz Pierwsze komercyjne lądowanie na Księżycu się udało! Sonda Odyseusz już na miejscu
Mimo pewnych kłopotów, sonda Odyseusz wylądowała już na powierzchni Księżyca, i to w sprzyjającej lokalizacji. W związku z tym po raz pierwszy od ponad 50
starlink Starlink rusza z komunikacją mobilną. Wystrzelono 6 pierwszych satelitów dla smartfonów
W październiku zeszłego roku informowaliśmy Was, że być może Starlink będzie niedługo dostępny na smartfonach z LTE. Problemy techniczne przedłużyły proces wdrażania nowej technologii, ale
hakowanie satelity Polska drużyna zajęła drugie miejsce w zawodach hackowania satelity
Kojarzycie sceny z filmów akcji, gdy haker klika zacięcie w klawiaturę, żeby w końcu krzyknąć: „Dostałem się!”? Chociaż pewnie większość zawodników konkursu Hack-a-Sat obraziłaby się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *