Chociaż oryginalnie Lost Ark miało premierę w grudniu 2019 r., to jednak na rynkach zachodnich zadebiutowało dopiero w lutym tego roku na PC (Platforma Steam). To sprawiło, że gdy w końcu można było zagrać, przyciągnęła tylu graczy, że szybko wskoczyła na drugie miejsce pod względem ilości graczy na steamie, a żeby zacząć grę było trzeba odstać sporo czasu w kolejce. W tej recenzji postaram się odpowiedzieć na pytanie: czy Lost Ark jest naprawdę tak dobry?

Czym jest Lost Ark?

Zacznijmy jednak od początku. Lost Ark to koreański MMO Hack’n’Slash, który pod względem mechaniki rozgrywki nie różni się mocno od największych gier z gatunku. Rzut izometryczny, kilka klas postaci, dużo więcej skilli, a sam gameplay loop kręci się wokół zabijania bardzo dużej ilości potworów oraz upgradowania swojego ekwipunku, żeby móc zabijać trudniejsze mobki i mieć szansę na jeszcze lepszy gear.. Jak to wygląda w praktyce?

Akcja jest bardzo płynna, a eliminacja kolejnych hord bardzo przyjemna. Warto dodać, że same skille postaci są bardzo dobrze dopracowane i odnosi się wrażenie, że da się osobiście odczuć ich moc. W odróżnieniu od podobnych gier możemy mieć aż osiem skilli dostępnych na stałe. Każdy z tych skilli można rozwinąć na kilka sposobów, co daje olbrzymią wręcz ilość kombinacji. Warto w tym miejscu zauważyć, że jest dużo więcej różnorodnych buildów, które sobie poradzą na wyższych poziomach trudności, czego nie można np. powiedzieć o Diablo 3, gdzie każda klasa ma po 2-3 buildy i tyle.

Mają rozmach w tym Lost Ark

Grafika jest bardzo ładna, chociaż niezbyt “nowoczesna”. Co prawda gra ma tylko lekko ponad trzy lata, to jednak zaczęto ją produkować w 2011 r. na silniku Unreal Engine 3. Mimo ograniczeń “architekci” pokazali się z bardzo dobrej strony. Design świata jest absolutnie powalający: nie ogranicza się tylko do imitowania biomów występujących na naszej planecie, mamy tu pełne fantasy łamiące prawa fizyki: lewitujące wyspy, wodospady w dziwnych miejscach, olbrzymie budowle, chyba wszystko, co możemy sobie wyobrazić, otaczające nas środowisko zaskakuje na każdym kroku. Mapy są różnorodne, modele potworów też nie zaczynają zbyt szybko się powtarzać. Sama optymalizacja również jest bardzo dobra – nie potrzebujemy wcale bardzo mocnego komputera, żeby płynnie grać. Chociaż pewnie duża w tym “zasługa” starego silnika.

Podobny rozmach widać w designie klas postaci oraz ich modeli. Mamy do czynienia z mocno przerysowanym podejściem – każdy mężczyzna to wielki chłop z wyrzeźbionymi mięśniami dzierżący broń większą od siebie. Każda kobieta ma perfekcyjną, dobrze podkreśloną figurę, a jej pancerz nie wygląda na stworzony do walki.. Nie ma w takim podejściu nic zaskakującego – jest to jedna z charakterystycznych cech azjatyckich gier. Jak już wspominałem wcześniej – skille i spelle to zdecydowanie element, który dostał dużo miłości od twórców. Zaklęcia potrafią być tak efektowne, że przy kilku osobach na jednym ekranie jest trudno cokolwiek zobaczyć. Szczerze mówiąc polecam wyłączenie efektów innych graczy, inaczej naprawdę mamy dodatkową trudność (oraz obciążenie komputera).

Lost Ark

Azjatyckie MMO w pełnym tych słów znaczeniu

Duża liczba możliwych buildów w połączeniu z przepięknymi animacjami sprawia, że główna część gry, którą jest walka, prezentuje się po prostu fantastycznie. Jest coś niesamowicie satysfakcjonującego w rozwaleniu grupy mobów na wszystkie strony dużym aoe. Reszta gameplayu to typowy hns – zapoznanie ze światem Arkesii, poznanie najważniejszych NPC, mechanik rozgrywki, vendorów, aż będziemy mogli skupić się na walce. Sam wstęp i poznanie podstaw to prawie dwie godziny, gdzie niewiele się dzieje (samouczek na szczęście da się ominąć, więc dla kolejnych postaci można przyspieszyć ten proces).

W dodatku od początku jesteśmy zasypywani wszelkiej maści bonusami – bonus za logowanie, bonus za zrobienie questa, bonus za zrobienie czegoś w pamiętniku, który prowadzi nas krok po kroku (“Użyłeś hp potionu? Brawo, oto nagroda”). Mnóstwo systemów tak charakterystycznych dla gier ze wschodu w połączeniu z systemami typowymi dla gier free to play. Jest tego zdecydowanie za dużo, przynajmniej na początek. Nawet nie bardzo wiadomo po co, większość tych rzeczy jest, a skoro tak, to mogły być wprowadzone później. Równomierne wprowadzanie nowych mechanik ma ten plus, że dużo łatwiej to ogarnąć.

Lost Ark nie odkrywa gatunku na nowo

Fabuła tutaj nie jest jakaś wybitna. Omijając spoilery – chodzi o znalezienie tytułowej zaginionej arki, ale jest to tak naprawdę tylko pretekst do zwiedzania świata i siekaniu kolejnych hord. Nie jest to coś specjalnie złego – podobny zabieg zastosowali twórcy Wolcena, gdzie fabuła służy głównie wprowadzeniu do endgamu. Większość dyskusji w grze możemy pominąć i nic nie stracimy. Główne danie takich gier jest przecież po ukończeniu historii. Kiedy już zabijemy odpowiednią ilość potworków, zrobimy adekwatną liczbę questów i osiągniemy maksymalny level, będziemy mogli się oddać dodatkowym zajęciom. Jest standardowy zestaw: questy. dungeony, chaotic dungeony (odpowiednik riftów z diablo),  rajdy, oraz pvp.

Nie ma nic odkrywczego – questy są standardowo nieciekawe, dungeony zgodnie z zapowiedzią są “filmowe”, ale to szybko nuży gdy powtarzamy je wiele razy. Rajdy w środowisku hns i rzucie izometrycznym nie działają tak dobrze jak w MMORPG i mam dokładnie takie samo wrażenie jak w becie Diablo Immortal – jest strasznie ciężko podejść “taktycznie” do walki z bossem, skoro dużo łatwiej go overgearować i olać wszelkie mechaniki. Podobnie jest z PvP: Smilegate (developer) nie odkrył jakiegoś magicznego sposobu na wyrównanie szans i jeśli nie masz ekwipunku przynajmniej zbliżonego do topowych graczy, to skill ci niewiele pomoże. Dużą przeszkodą w PvP jest również to, że nie ma rozróżnienia kolorystycznego między skillami swojej drużyny i przeciwnika. Sprawia to, że gra jest bardziej chaotyczna, niż powinna.

Wspominałem już o dużej liczbie contentu – to jest oczywiście na duży plus, ale sama egzekucja już nie do końca. Gameplayowo wygląda to jakby grać w WoWa z dodatkami, ale być zmuszonym najpierw przejść wszystko po kolei. Po wbiciu maksymalnego levelu zaczynamy grindować gear, a po wbiciu item levelu odpowiedzialnego za dodatek, odblokowuję nam się dalsza fabuła. Ogólnie cała gra zaczyna mocno tracić impet w tym momencie – gear jest, ale jest dosyć zaskakująco mało różnorodny. Aktywności się szybko powtarzają. Zaczynamy odczuwać, że jest to gra f2p – może nie można kupić wyraźnej przewagi za prawdziwe pieniądze, ale można bardzo przyśpieszyć grind, a ten jest zbalansowany w taki sposób, aby zachęcić do wydania pieniędzy. Pojęcie “grind jak w azjatyckiej grze” nie wzięło znikąd i ta gra to kolejny przykład.

Kilka słów o mikropłatnościach. Te oczywiście są, gdyż darmowa gra musi się jakoś utrzymać. Te na szczęście nie dają bezpośredniej przewagi, jednak na wyższych levelach ekwipunku da się odczuć, że ktoś zrezygnował z grindu za pomocą odpowiedniego pakietu itemów za gotówkę. Są też oczywiście itemy kosmetyczne, których obecność nie jest w żaden sposób zła. Ogólnie gra jest dosyć różnorodna – można spersonalizować swój statek, swoją twierdzę, swój gear, mounty. a pewnie i kilka innych rzeczy. Co prawda są też takie bzdury jak zaliczenie daily questów za pieniądze. Wiadomo, że mikropłatności to nic innego jak płacenie, za to, żeby nie musieć grać w grę, ale jednak nie widziałem chyba do tej pory tytułu, który podszedł do tematu tak dosłownie.

Lost Ark

Lost Ark – podsumowanie

Co prawda z początku łatwo zostać przytłoczonym przez wszystko, to jednak najważniejsze części gry, czyli walka i rozwój postaci są bardzo wciągające. Pomimo małych minusów i nie do końca zadowalającego endgamu, Lost Ark to wciąż gra, która spokojnie starczy na kilkadziesiąt godzin rozgrywki. Klimat fantasy jest uzupełniony przez bajeczną muzykę, która bardzo wpada w ucho. Błędów wielkich nie ma, a przynajmniej nie takich, które by negatywnie wpływały na rozgrywkę. W sumie to jest jeden duży błąd – przez zaimplementowanie systemu antycheat Amazonu gra uruchamia się dobre 2-3 minuty. To nie żart. Od momentu dwukrotnego kliknięcia ikony musi upłynąć długi czas, zanim gra się zacznie faktycznie uruchamiać. Osobiście sprawdzałem to nie tylko na swoim komputerze, ale również high-endowej maszynie kolegi. Na szczęście nie wpływa to na gameplay i nie jest to w sumie błąd w grze. Nie da się jednak ukryć, że to dość niespotykane w tej branży rozwiązanie.

W mojej ocenie ta gra to mocne 8/10 – Lost Ark to koreańskie MMO ze wszystkimi wadami i zaletami azjatyckich gier. Najważniejsze w tym wszystkim, że gameplay przykuwa do ekranu na długie godziny, a dzięki premierze ponad dwa lata po pierwotnej dacie, ma mnóstwo dodatkowego contentu. Gdybym się mylił, to zapewne nie byłoby wciąż kolejek na serwery w godzinach szczytu.

Zalety

  • piękne animacje skilli
  • wiele możliwości rozwoju postaci
  • mnóstwo contentu

Wady

  • ilość “bonusów” jest przytłaczająca na start
  • Gra się trochę wolno rozkręca
  • Mikropłatności dają odczuć, że to azjatyckie mmo f2p



Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Udostępnij

WARTO PRZECZYTAĆ:

ps5 pro Sony zapowiedziało PS5 Pro!
Od wycieku specyfikacji Ps5 Pro minęło już trochę czasu, jednak śmiało można rzec, że w świecie gamingu to nic wielkiego. Na wczorajszej konferencji Sony wreszcie
konferencja apple Apple pokazało nowe iPhone’y i nie tylko!
Już tradycją stało się, że Apple pokazuje swoje nowe flagowe produkty we wrześniu każdego roku. Wczoraj (9 września) zaprezentowano nam m.in. nowe iPhone’y, a dokładniej
Wyniki ERC 2024 Zdecydowany zwycięzca! Sprawdź wyniki ERC 2024!
Jubileuszowa, dziesiąta edycja European Rover Challenge przeszła do historii! Po trzech dniach zmagań na specjalnie przygotowanym Marsyardzie (terenie odzwierciedlającym fragment czerwonej planety) poznaliśmy wyniki ERC

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *