Usługi streamingowe już od wielu lat cieszą się sporą popularnością, z uwagi na ich dużą wygodę. Liderem rynku jest oczywiście Netflix, ale wchodzi na niego coraz więcej innych firm i usług, jak choćby HBO Max, Disney+, Peacock, Hulu i inne. 2020 rok był rokiem przełomowym z oczywistych względów. Podczas gdy wiele innych branż mocno ucierpiało na pandemii COVID-19, dla rynku usług streamingowych była ona wręcz czymś pozytywnym. Pół świata spędza całe dnie w domu, więc nic dziwnego, że w 2020 z usług streamingowych korzystało ponad miliard osób.

26% wzrostu i ponad miliard subskrybentów

Podczas gdy kablówka, telewizja satelitarna i inne tego typu usługi mają dość stabilne, a niektórych przypadkach nawet delikatnie spadające ilości subskrybentów, usługi streamingowe od dawna notują trendy wzrostowe. W 2020 roku były one jednak wyjątkowe – ilość subskrybentów wszystkich usług streamingowych razem wziętych wzrosła o aż 26%. Tak wynika przynajmniej z danych zebranych przez Motion Picture Association.

Taki wzrost pozwolił w 2020 roku przełamać barierę miliarda subskrybentów. Przekroczono ją zresztą dość znaczne – łącznie ilość subskrybentów wszystkich usług streamingowych wyniosła ponad 1,1 miliarda.

wykres
Źródło: MPA

Sam Netflix ma ponad 200 milionów subskrybentów, a wciąż jeszcze dość młody Disney+ 100 milionów. Zamknięcie kin sprawiło, że w usługach streamingowych zaczęły pojawiać się najnowsze hity (chociaż, w przypadku Disney+, trzeba w wielu przypadkach było za nie dodatkowo dopłacić – sama subskrypcja usługi nie wystarczyła).

We wspomnianym Disney+ pojawiło się m.in. Hamilton oraz Soul, a także Mulan. Z kolei Warner Bros nie czekał an otwarcie kin i zdecydował się wypuścić Wonder Woman 1984 w usłudze HBO Max (za co musiał zapłacić sporą rekompensatę reżyserce i głównej aktorce). Takie przykłady można mnożyć i mnożyć.

Kina za to cierpią – i to mocno

Usługi streamingowe na tej pandemii zyskały, a przemysł kinowy oczywiście stracił – i to bardzo dużo. W wielu krajach kina przez sporą część roku były całkiem zamknięte, w innych ilość widzów była mocno ograniczona bądź sami widzowie niezbyt garnęli się do chodzenia do kin. Zyski ze sprzedaży biletów spadły względem 2019 roku o zatrważające 72% i łącznie wyniosły na całym świecie 12 miliardów dolarów.

W USA i Kanadzie przemysł filmowy ucierpiał najbardziej – tam sprzedaż biletów spadła o 80% i łączny zarobek z tego tytułu wyniósł “zaledwie” 2,2 miliardy dolarów. Trochę lepiej było na przykład w Chinach, które dość szybko były w stanie na powót bezpiecznie otworzyć kina. W tym kraju w 2020 roku zysk ze sprzedaży biletów wyniósł 3 miliardy dolarów.

Co o tym wszystkim sądzicie? Z jakich usług streamingowych Wy korzystacie i czy pandemia miała wpływ na Wasze decyzje w tej kwestii? Koniecznie dajcie nam znać w komentarzach!

WARTO PRZECZYTAĆ:

nordvpn netflix Czy NordVPN do Netflixa to dobre rozwiązanie?
Gdy platformy streamingowe pojawiły się na rynku, szturmem zdobyły serca wielu internautów. Możliwość oglądania wybranych seriali i filmów na żądanie było czymś wspaniałym. Wielka dostępna
baldur's gate 3 Baldur’s Gate pojawi się na Netflixie?
Dobrze już wiemy, że z produkcjami Netflixa bywa różnie – jedne miło nas zaskakują, a inne zawodzą. Na platformie co chwila pojawiają się nowe tytuły,
netflix vpn Ranking Netflix VPN – sprawdź najlepsze VPN do oglądania Netflixa
Netflix to jedna z najpopularniejszych usług streamingowych na świecie, oferująca dostęp do ogromnej bazy filmów i seriali online. Niestety część materiałów ze względów licencyjnych jest
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *