W czerwcu tego roku chiński producent elektroniki, w tym telefonów komórkowych i innych urządzeń mobilnych, zaprezentował swój autorski system operacyjny. Huawei tworzy tym samym konkurencję dla działającego na urządzeniach Apple iOS-a oraz obsługującego prawie wszystkie pozostałe sprzedawane smartfony Androida.
Już nie Android, a Harmony OS
System Android produkcji amerykańskiego giganta – Google – był dotąd tym, pod kontrolą którego funkcjonowały praktycznie wszystkie urządzenia mobilne Huawei. W wyniku sankcji politycznych wprowadzono jednak blokadę współpracy niektórych amerykańskich i chińskich firm, co dotknęło między innymi Huawei.
Chiński gigant początkowo oferował sprzedawane telefony działające w oparciu o okrojoną wersję amerykańskiego systemu, w której część usług Google nie była dostępna. Teraz Huawei próbuje postawić na inne rozwiązanie.
Harmony OS to autorski system chińskiego producenta, który zdobywa popularność w niezwykłym tempie. Przez pierwszy tydzień funkcjonowania, Harmony OS 2 zaczął być używany przez dziesięć milionów użytkowników.
Po kolejnym tygodniu liczba ta prawie się podwoiła. Po upływie miesiąca system Huawei używany był już przez 25 milionów osób, dziś ta liczba jest trzykrotnie większa. To ponad 70 milionów użytkowników w około trzy miesiące.
Użytkownicy urządzeń Huawei dokonują wyboru
Właściciele telefonów komórkowych i tabletów produkcji Huawei, które dotąd pracowały pod kontrolą systemu Google Android, mogą zainstalować na swoich urządzeniach nowy system.
Co sekundę taką decyzję podejmuje aż ośmiu z nich. System ten jest obecnie wspierany przez ponad 100 modeli urządzeń, zarówno produkcji Huawei, jak i firmy-córki – Honor.
Nowe telefony będą pracowały na Harmony OS
Nowe telefony komórkowe i inne urządzenia mobilne sprzedawane przez chiński koncern będą najprawdopodobniej miały fabrycznie zainstalowany system Harmony OS. Wśród nich będą m.in. topowe modele dobrze ocenianych serii – Huawei P50 i Huawei P50 Pro.
Oczywiście, znaczną większość obecnych użytkowników nowego systemu operacyjnego stanowią Chińczycy.
System Harmony OS jest na tyle zaawansowany, że może obsługiwać wiele różnych urządzeń. To telefony komórkowe, tablety z rozbudowanymi funkcjami (np. obsługa rysika) i… zegarki sportowe typu smartwatch. Taka uniwersalność ma zapewnić systemowi operacyjnemu rodem z Państwa Środka konkurencyjność w stosunku do obecnych już na rynku iOS i Androida.
iOS jest obecnie używany przez ponad 1,2 miliarda użytkowników z całego świata. Liczba urządzeń pracujących pod kontrolą Androida jest ponad dwukrotnie wyższa. Huawei ma więc spore pole do popisu i perspektywę dalszego pozyskiwania użytkowników.
Co o tym sądzicie? Czy to oznacza, że prezes Huawei miał nosa, mówiąc, że firma wróci na smartfonowy tron? Koniecznie dajcie nam znać w komentarzach!
WARTO PRZECZYTAĆ: