Przerwy w dostawach czipów uderzyły wyjątkowo mocno w branżę gamingową i ogólnie komputerową, czyniąc mocne komponenty do PC-tów i laptopy gorzej dostępnymi i droższymi. Jeśli ktoś liczył, że w przyszłym roku sytuacja wreszcie do normy, prezes Intela Pat Gelsinger ma dla niego złą wiadomość. Przewiduje on, że rzeczone przerwy będą cierniem w naszym boku jeszcze co najmniej przez rok.

Gorzej by być nie mogło, ale jest światełko w tunelu

Zła wiadomość jest taka, że jesteśmy obecnie w najgorszym momencie i popyt przestanie przekraczać podaż najprawdopodobniej dopiero w 2023 roku. Jest jednak też dobra – jego zdaniem wszystko wskazuje, że z kwartału na kwartał do tego czasu będzie coraz lepiej, chociaż wciąż będą oczywiście braki.

Na pocieszenie można też dodać, że podobnego (a nawet nieco bardziej optymistycznego zdania) jest prezes największego rywala Intela, czyli AMD. Doktor Lisa Su stwierdziła we wrześniu 2021, że “w przyszłym roku będzie lepiej, nie od razu, ale stopniowo będzie się poprawiać”.

Jednocześnie żeby znowu Was trochę dobić, prezes Nvidii Jensen Huang już w sierpniu tego roku stwierdził, że “na tę chwilę zgaduję, że będziemy świadkami ograniczonej podaży przez większość przyszłego roku”. Krótko mówiąc, to zły moment, żeby być graczem, czy po prostu osobą, która potrzebuje PC/laptopa do pracy, nauki czy rozrywki.

Problemem jest nie tylko brak czipów, ale wręcz wszystkiego

Intel ogłosił niedawno 2-procentowy spadek przychodów Client Computing Group, która produkuje układy do komputerów stacjonarnych i laptopów. Do tego o 5% spadła sprzedaż notebooków, który Intel przypisał „ograniczeniom ekosystemu notebooków”.

Nie jest tu problemem brak chętnych na zakup sprzętu, czy nawet brak samych czipów, ale też brak innych komponentów. W tym takich, o których nie mówi się tak dużo, jak o procesorach czy kartach graficznych, a które są równie ważne.

Nazywamy to zestawami dopasowywania, w których możemy mieć procesor, ale nie mamy wyświetlacza LCD lub nie mamy Wi-Fi. Centra danych szczególnie borykają się z niektórymi układami zasilania i niektórymi układami sieciowymi lub ethernetowymi – Pat Gelsinger, prezes Intela

Ale spokojnie – nie musicie płakać za Intelem, bo ogółem firma radzi sobie nieźle. Podczas pandemii, która zmusiła wiele osób do pracy i nauki zdalnej, sprzedaż PC-tów wzrosła o 20% (to tym bardziej imponujące, że od około dekady komputery osobiste tracą popularność na rzecz laptopów).

Teraz jednak sporo osób wraca do szkół i biur, więc ten trend wzrostowy mocno wyhamował. Wciąż jednak wyniki są imponujące – łączne dochody Intela w trzecim kwartale 2021 wyniosły 18,1 miliardów dolarów, o 5% więcej niż w trzecim kwartale 2020.

WARTO PRZECZYTAĆ:

windows 12 intel Dyrektor finansowy Intela sugeruje, że Windows 12 pojawi się w 2024 roku
Dyrektor finansowy Intela udzielił wywiadu podczas Citi 2023 Global Technology Conference. Stwierdził on tam, że nadchodzący rok będzie ekscytujący zwłaszcza dla systemu Windows. Wypowiedź odnosiła
intel arc a580 Intel Arc A580 — premiera nowej karty za około 1000 zł
Plotki o tej karcie graficznej krążyły po Internecie już od kilku dobrych tygodni. A teraz bez większych fanfar Intel zdecydował się zaprezentować ją oficjalnie. Poznajcie
Poważna luka w procesorach marki Intel
[AKTUALIZACJA 04.01.2018] – Nie tylko Intel, ale również AMD i ARM – o luce bezpieczeństwa w procesorach Wszystkie procesory, które w ciągu ostatniej dekady wyjechały z
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *