Balon meteorologiczny to najtańszy z możliwych sposobów dotarcia na pogranicza atmosfery ziemskiej. Jest to budżetowe rozwiązanie, po które najczęściej sięgają amatorskie grupy badawcze takie, jak ekipa z projektu “Touch The Sky” składająca się z trójki młodych ludzi z Poznania. W tym artykule sprawdzamy, skąd się wziął tak ambitny pomysł w głowach młodych zapaleńców i jak się mają postępy w realizacji projektu.

Tristan, Jakub i Nikoloz to trójka pomysłodawców i realizatorów projektu “Touch The Sky”. W zamyśle chłopaków, jest stworzenie odpowiedniej aparatury badawczej, która za pomocą balonu meteorologicznego zostanie wyniesiona na peryferia atmosfery Ziemskiej. Chłopaki realizują zadanie w ramach własnej inicjatywy, w której wspiera ich Zespół Szkół Ogólnokształcących NR. 4 w Poznaniu w porozumieniu z firmą Aquanet.

Zadaniem wyniesionej aparatury będzie przeprowadzenie odpowiednich pomiarów związanych np. z zanieczyszczeniem powietrza oraz zarejestrowanie owalu planety Ziemia. Według prognoz zespołu Touch The Sky – aparatura w kulminacyjnym momencie lotu znajdzie się na wysokości 30 kilometrów nad Ziemią. Pozwoli to na nagranie wszystkiego, co znajdzie się w odległości do 600 kilometrów od lokalizacji aparatury znajdującej na wysokości finalnej.

Aby projekt w stu procentach się powiódł chłopaki podzielili poszczególne zadania między siebie. Tristan Gorynia zajmuje się tworzeniem oprogramowania do sprzętu, który będzie znajdował się w ładunku wynoszonym przez balon meteorologiczny. Nikoloz Glonti pracuje nad systemami lokalizacyjnymi, a Jakub Giętkowski ogarnia projekt od strony finansowej i biurokracyjnej.

Jak wynika z pozyskanych przez nas informacji start aparatury datowany jest na końcówkę sierpnia. Twórcy projektu nie są jeszcze zdecydowani w kontekście miejsca startu, ale gdy tylko otrzymamy od nich dane bardziej precyzyjne to na pewno was o tym drodzy czytelnicy poinformujemy.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Wilgotność powietrza w magazynie – na co wpływa?
W coraz większej liczbie magazynów utrzymuje się określony stopień wilgotności i temperaturę poprzez zastosowanie systemów nawilżających, osuszających, grzewczych i chłodzących. Dzięki niej w magazynie przez
Technologiczne zabawki dla dzieci – na które warto zwrócić uwagę?
Letnie dni sprzyjają spędzaniu czasu na świeżym powietrzu, jednak niektóre dzieci nie przepadają za typowymi aktywnościami w ogrodzie. Dotyczy to w szczególności dzieci i nastolatków
Procesory, czyli poradnik pomagający przy komputerowym zawrocie głowy
Procesory – serce komputera? Witajcie w fascynującym świecie procesorów, serca każdego komputera! W tym artykule zgłębimy tajniki tych niepozornych, ale niezwykle istotnych elementów, które sprawiają,
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *