Smart houses, czy też inteligentne domy i mieszkania, coraz silniej zaznaczają swoją obecność na rynku nieruchomości. Oferują szeroką gamę udogodnień technologicznych i funkcji sprawiających, że życie będzie wygodniejsze i bezpieczniejsze.

Od inteligentnych termostatów i oświetlenia po dostęp bezkluczykowy i wirtualne oglądanie — te mieszkania i domy zostały zaprojektowane z myślą o potrzebach nowoczesnych właścicieli i najemców. W tym artykule skupimy się na technologiach wspierających najemców – czyli osobach wynajmujących mieszkanie od właściciela.

Sytuacja na rynku wynajmu w Polsce jest obecnie bardzo trudna – oczywiście w zależności od lokalizacji i rodzaju nieruchomości, można nadal znaleźć relatywnie tanie mieszkania, jednak w większych miastach, takich jak Warszawa i Kraków, popyt na nieruchomości jest na tyle wysoki, że ich ceny znacznie wzrosły.

Jak łatwiej znaleźć i wynająć mieszkanie?

Wyszukanie atrakcyjnej oferty jest bardzo trudne, tutaj w sukurs przychodzą rozwiązania technologiczne. np.:

  1. Internetowe platformy wynajmu – czyli strony internetowe lub aplikacje mobilne, łączące najemców z właścicielami nieruchomości, umożliwiając łatwe i wygodne wyszukiwanie i rezerwowanie nieruchomości na wynajem. Platformy te zazwyczaj umożliwiają najemcom wyszukiwanie nieruchomości na podstawie różnych kryteriów, takich jak lokalizacja, cena, liczba sypialni i udogodnienia. Oprócz tego, np. rentola.pl oferuje na swojej stronie SearchAgent – asystenta, który automatycznie będzie wyszukiwał dla nas mieszkanie. Wystarczy, że wprowadzimy interesujące nas zakresy (lokalizację, ceny, metraż). To pozwoli najemcom spędzić mniej czasu na szukaniu i daje szansę na znalezienie nieruchomości bardziej odpowiadającym ich potrzebom. Po znalezieniu interesującej nieruchomości warto zapoznać się ze szczegółowymi informacjami o niej, np. zdjęcimi, opisem i planem pięter.
  2. Wirtualne zwiedzanie – to interaktywne, trójwymiarowe prezentacje nieruchomości, które umożliwiają najemcom zdalne oglądanie nieruchomości. Zazwyczaj są tworzone przy użyciu specjalistycznego oprogramowania i kamer, a dostęp do nich można uzyskać za pośrednictwem strony internetowej lub aplikacji mobilnej. Pozwalają najemcom one poruszać się po nieruchomości tak, jakby fizycznie znajdowali się w środku, oglądając układ pomieszań i wnętrza pod różnymi kątami i z różnych perspektyw. Niektóre wirtualne wycieczki obejmują również funkcje interaktywne, takie jak możliwość powiększania określonych obszarów lub przeglądania planów pięter. Wirtualne zwiedzanie może być cennym narzędziem, ponieważ pozwala zobaczyć różne nieruchomości bez konieczności osobistych wizyt. Może być również pomocne dla najemców, którzy znajdują się daleko od nieruchomości lub dla tych, którzy nie mogą fizycznie jej odwiedzić z powodu niepełnosprawności. Można je tworzyć w różnych formatach, takich jak zdjęcia panoramiczne (360 stopni), modele 3D, a nawet filmy.
  3. Aplikacje online i cyfrowe podpisywanie umów najmu – wielu właścicieli i zarządców nieruchomości umożliwia najemcom składanie wniosków o wynajem nieruchomości i podpisywanie umów najmu przez Internet, co pozwala zaoszczędzić czas i zwiększyć wydajność. Ułatwia także dochodzenie swoich praw, jeżeli któraś ze stron nie wywiązuje się ze zobowiązań. W połączeniu z płatnościami elektronicznymi możemy całą dokumentację przechowywać bezpiecznie w chmurze lub w historii bankowej i e-mailowej.
  4. Elastyczne opcje najmu – niektórzy właściciele oferują elastyczne opcje najmu, takie jak wynajem z miesiąca na miesiąc, możliwość podnajmu mieszkania lub najem okazjonalny, co może być korzystne dla najemców, którzy nie są pewni, jak długo będą musieli pozostać w określonej lokalizacji.

Technologia Smart Home w użyciu

A co z samym wyposażeniem? W ostatnich latach miał miejsce wysyp inteligentnych urządzeń domowych do tworzenia bardziej wydajnych i przyjaznych przestrzeni mieszkalnych.

  • Inteligentne termostaty

Inteligentne termostaty oferują zaawansowane funkcje i możliwości w porównaniu z tradycyjnymi. Pozwalają użytkownikom na zdalną kontrolę temperatury w domu za pomocą smartfona lub innego podłączonego urządzenia.

Jedną z głównych zalet inteligentnego termostatu jest możliwość programowania i planowania ustawień temperatury. Na przykład możesz ustawić termostat tak, aby automatycznie obniżał temperaturę, gdy jesteś poza domem lub gdy śpisz. Może to pomóc zaoszczędzić energię i pieniądze na kosztach ogrzewania i chłodzenia.

Kolejną zaletą takiego termostatu jest możliwość monitorowania i śledzenia zużycia energii. Wiele z nich współpracuje z aplikacją lub portalem internetowym, który umożliwia przeglądanie danych dotyczących zużycia energii i śledzenie kosztów energii w czasie. Informacje te mogą pomóc zidentyfikować wzorce zużycia energii i dostosować swoje nawyki, aby zaoszczędzić pieniądze.

  • Inteligentne światła

To oświetlenie, którym można sterować za pomocą smartfona lub innego urządzenia. Można ustawić tak, aby włączały się lub wyłączały o określonych porach, przyciemniały lub rozjaśniały, a nawet zmieniały kolor.

Jedną z głównych zalet inteligentnych świateł jest wygoda. Za pomocą smartfona lub urządzenia aktywowanego głosem możesz sterować oświetleniem w domu z dowolnego miejsca, w dowolnym czasie. Oznacza to, że możesz włączyć światło przed przyjazdem do domu lub wyłączyć światło, o którym zapomniałeś wyłączyć przed wyjściem. Możesz także ustawić automatyczne wyłączanie światła po upływie wyznaczonego czasu, oszczędzając energię i pieniądze.

  • Inteligentne kamery

To rodzaj technologii bezpieczeństwa umożliwiającej wynajmującym zdalne monitorowanie za pomocą smartfona lub komputera. Kamery te są podłączone do Internetu, co pozwala na transmisję strumieniową na żywo i nagrywanie materiału, a także alerty i powiadomienia w czasie rzeczywistym.

Jedną z kluczowych zalet inteligentnych kamer jest możliwość oglądania materiału na żywo z dowolnego miejsca w dowolnym czasie, co zapewnia spokój ducha i możliwość sprawdzenia stanu mieszkania, nawet gdy są poza domem. Inteligentne kamery mają również możliwość nagrywania materiału i zapisywania go do późniejszego oglądania, co ułatwia wynajmującym przeglądanie nagrań i sprawdzanie, co się działo pod ich nieobecność.

Inteligentne kamery można integrować z innymi inteligentnymi urządzeniami domowymi, takimi jak głośniki i zamki, aby stworzyć połączony system bezpieczeństwa. Na przykład możesz użyć polecenia głosowego do inteligentnego głośnika, aby wyświetlić obraz z kamery na inteligentnym telewizorze lub użyć inteligentnego zamka, aby otworzyć drzwi, gdy pojawi się dostawca paczki.

  • Dostęp bezkluczykowy

Technologia dostępu bezkluczykowego umożliwia mieszkańcom zamykanie i otwieranie drzwi bez użycia tradycyjnych kluczy. Technologia ta staje się coraz bardziej popularna, ponieważ oferuje szereg korzyści w porównaniu z tradycyjnymi systemami zamków.

Jedną z głównych zalet technologii dostępu bezkluczykowego jest zwiększone bezpieczeństwo. Zamki bezkluczykowe wykorzystują kody elektroniczne, dane biometryczne lub inteligentne urządzenia zamiast kluczy, my nie musimy obawiać się zgubienia kluczyków, a intruzi będą mieli utrudniony dostęp do wynajmowanego przez nas mieszkania. Ponadto wiele tych systemów pozwala na monitorowanie, kto wchodzi i wychodzi z domu. Pozwalają także na automatyczne zamykanie drzwi, po tym, jak go opuścimy.
Max Vakhbovych, Canva.com

Max Vakhbovych, Canva.com

Podsumowanie

Inteligentne apartamenty i technologie informacyjne rewolucjonizują sposób, w jaki wynajmujemy, zapewniając najemcom szeroką gamę zaawansowanych udogodnień. Sprawiają, że życie jest wygodniejsze i bezpieczniejsze. Technologie związane ze Smart Home są wciąż rozwijane, prawdopodobnie w najbliższych latach zobaczymy więc znacznie więcej innowacji zarówno w samych nieruchomościach, jak i w metodach ich znajdowania i wybierania.

WARTO PRZECZYTAĆ:

nintendo direct Kolejne Nintendo Direct już dziś!
Jeśli jest coś, czego gracze nie lubią, to jest to czekanie. Nikt nie lubi czekać, aż wczyta się kolejny level, na ściągnięcie nowej gry, a
Talos Principle 2 DLC Talos Principle 2 niespodziewanie otrzymał DLC!
Kurz nie zdążył jeszcze porządnie opaść po premierze drugiej części tej gry logicznej, a Croteam już ponownie zaskoczył! Już od piątku możemy rozwiązywać nowe zagadki.
Automatyzacja pracy projektowej z SOLIDWORKS API
Projektowanie 3D to złożony proces, który często wymaga powtarzania tych samych sekwencji poleceń. Jednak dzięki narzędziu SOLIDWORKS API, możesz znacznie usprawnić swoją pracę poprzez automatyzację
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *