
Segment konwertowalnych laptopów 2w1 nieustannie powiększa się o kolejne modele — jednak nie każdy jest równie warty uwagi. Nasza recenzja ASUS ExpertBook B7 Flip ma za zadanie pomóc Wam zadecydować, do której kategorii zalicza się ten (na pierwszy rzut oka) ciekawy sprzęt od uznanego producenta. Wszystkiego dowiecie się poniżej!
ASUS ExpertBook B7 Flip — specyfikacja techniczna
Sprzęt jest dostępny w różnych konfiguracjach, m.in. w zakresie RAM-u, procesora czy ekranu. Pełna specyfikacja techniczna testowanego przez nas wariantu laptopa ASUS ExpertBook B7 Flip B7402FBA przedstawia się następująco:
Ekran | 14 cali LED WV, 1920 x 1200, 16: 10, dotykowy |
Jasność ekranu | 500 nitów (cd/m²) |
Częstotliwość odświeżania ekranu | 60 Hz |
Odwzorowanie przestrzeni barw | sRGB: 100% |
Czas reakcji matrycy | 25 ms |
Procesor | Intel Core i7-1260P (12 rdzeni, 16 wątków, do 3.40 / 4.70 GHz, 18 MB cache) |
Pamięć RAM | 32 GB SO-DIMM DDR5 |
Dysk SSD M.2 PCIe | 1 TB |
Karta graficzna | zintegrowany układ Intel Iris Xe Graphics |
Łączność | Wi-Fi 6E (802.11 ax), Bluetooth, wbudowany modem 5G |
Złącza | USB-A 3.2 Gen. 2 x2, Thunderbolt 4 x2, HDMI, złącze audio 3,5 mm, Mini DisplayPort, Micro HDMI (RJ-45 LAN) |
Wymiary | 320 mm (Sz) x 234 mm (G) x 18,9 mm (W) |
Waga | 1,48 kg |
Pojemność baterii | 3-komorowa bateria litowo-jonowa, 63 Wh |
W pudełku oprócz samego laptopa znajdziemy także zasilacz USB-C PD o mocy 65 W z przewodem o długości 2,5 m, adapter RJ45 oraz rysik ASUS Pen 2.0 (zasilany jedną baterią AAA).
Cena ASUS ExpertBook B7 Flip
ASUS ExpertBook B7 Flip w wariancie opisywanym w recenzji kosztuje 6 179 złotych. Producent oferuje na sprzęt 36-miesięczną gwarancję.
Wykonanie
Konstrukcja ASUS ExpertBook B7 Flip, chociaż na pierwszy rzut oka dość minimalistyczna jest jednym z najważniejszych atutów tego laptopa. Wykonana ze stopu magnezu i aluminium matowa obudowa tworzy solidne i wytrzymałe opakowanie dla potężnej technologii ukrytej „pod maską”. Fakt, że urządzenie spełnia amerykański standard militarny MIL-STD-810H, mówi sam za siebie.
Producent oznacza jej kolor jako Star Black (Gwiezdna Czerń) – i faktycznie, nie jest to klasyczna czerń, a bardziej ciemny niebieski, co sprawia, że urządzenie wyróżnia się z tłumu, zwłaszcza z bliskiej odległości. ASUS stworzył iluzję delikatnego „gwiezdnego” błysku, gdy patrzymy na obudowę pod odpowiednim kątem, dodając jej subtelnej elegancji.
Co prawda zbiera ona odciski palców (chociaż mogłoby być gorzej), podobnie, jak touchpad, ale z łatwością można je wytrzeć, aby sprzęt zachował estetyczny wygląd.
ASUS ExpertBook B7 Flip nie jest z pewnością najlżejszym 14-calowym laptopem na rynku, ale wynika to z jego unikalnej konstrukcji, która wymaga solidnych elementów (w szczególności masywnych zawiasów).
Waży 1,48 kg, co wciąż jest świetnym wynikiem, a kompaktowe wymiary (320 mm x 234 mm x 18,9 mm) pozwalają z łatwością zmieścić go w torbie czy plecaku.
Porty i interfejsy — ASUS ExpertBook B7 Flip
ExportBooki, nawet te z nieco niższej półki cenowej, niż skierowany do najbardziej wymagających B7 Flip, cechują się dużą ilością dostępnych portów. Nie inaczej jest w tym przypadku, co oznacza, że w wielu przypadkach można spokojnie obejść się bez korzystania z hubów.
Prawa strona obudowy obfituje zarówno w porty, jak i w przyciski funkcyjne. Mamy przycisk zasilania (połączony z czytnikiem linii papilarnych, umożliwiającym szybkie i bezpieczne odblokowywanie urządzenia), możliwość wygodnego sterowania głośnością i gniazdo do blokady Kensington.
Oprócz tego producent przygotował po jednym złączu mini DisplayPort i USB-A 3.2 gen. 2 oraz dwa specyficzne wejścia na karty (jedno na kartę nano SIM do modemu 5G, drugie na karty SMART).
Po lewej z kolei czekają na nas przede wszystkim dwa porty Thunderbolt 4, które umożliwiają przesyłanie danych z szybkością do 40 Gbps, a także wspierają DisplayPort 1.4 oraz Power Delivery. Jest też kolejne złącze USB-A 3.2 gen 2 o przepustowości 10 Gbps oraz dwa złącza HDMI, w tym jedno micro HDMI. W przypadku tego ostatniego przyda się dołączony do zestawu adapter RJ45, pozwalający przewodowo połączyć się z siecią.
Łącznie ASUS ExpertBook B7 Flip może być podłączony do aż 3 wyświetlaczy o rozdzielczości 4K jednocześnie. Nie zabrakło też złącza audio 3,5 mm, obsługującego słuchawki i mikrofon.
Łączność (w tym modem 5G)
Jak już zasygnalizowano, ASUS ExpertBook B7 Flip posiada wbudowany modem 5G, który obsługuje także łączność 4G i 3G. Wystarczy włożyć kartę SIM z pakietem Internetu (lub skorzystać z karty eSIM). To funkcja, której w wielu laptopach brakuje, i to nawet tych z segmentu biznesowego. Dla osób, które często podróżują służbowo (czy nawet prywatnie, np. korzystając z możliwości pracy zdalnej), bywa nieoceniona.
Możliwość bezpiecznego i szybkiego połączenia się z Internetem w miejscach, w których nie ma dostępu do zaufanego W-iFi (czyli chociażby w pociągach czy kawiarniach)? Trudno o ważniejszą cechę w kontekście sprzętu do pracy. Dzięki wbudowanemu modemowi posiadacz takiego laptopa jest po prostu niezależny – nie musi bać się, że w trakcie spotkania na przykład przerwie mu się połączenie z powodu kaprysów publicznego Wi-Fi.
Oprócz tego mamy do dyspozycji łączność LAN 1 GbE, Wi-Fi 6E (802.11ax) oraz moduł Bluetooth 5.1.
Ekran z opcją prywatyzującą w ASUS ExpertBook B7 Flip
Laptopa wyposażono w kompaktowy ekran 14”LED WV o rozdzielczości 1920 x 1200, relatywnie nietypowych proporcjach 16:10 i częstotliwości odświeżania 60 Hz. To WV (IPS), więc nie można oczekiwać jakości na poziomie np. OLED-a, natomiast to wciąż solidny wyświetlacz, zapewniający równe podświetlenie, żywe barwy i pełne pokrycie gamutu sRGB (zarówno według specyfikacji, jak i realnie).
Producent deklaruje jasność 500 nitów, czyli stosunkowo wysoką – i doskonale widać zalety takiego rozwiązania, gdy korzysta się z laptopa w obecnych warunkach, czyli w (stosunkowo słoneczne) lato. Zwłaszcza na dworze, w kawiarni, w parku czy w innych podobnych miejscach, w których jesteśmy szczególnie wystawieni na niemiłosierne działanie promieni słonecznych.
B7 Flip pozwala na komfortową pracę, w tym uczestnictwo w spotkaniach i bezproblemowe omawianie projektów nawet, gdy żar leje się z nieba i w przypadku laptopa o mniejszej jasności na ekranie po prostu nie byłoby nic widać. To nie wszystko – dodatkowym atutem jest świetna kalibracja od razu po wyjęciu z pudełka.
ASUS ExpertBook B7 Flip ma także pewną intrygującą cechę, którą udowadnia, że sprzętem biznesowym jest nie tylko z nazwy – ekran z funkcją prywatyzacji. ASUS Private View sprawia, że wyświetlane informacje są widoczne tylko dla osoby siedzącej bezpośrednio przed ekranem. Dla osób postronnych, patrzących pod kątem, wygląda to tak, jakby wyświetlacz był mocno przyciemniony.
To świetna opcja dla osób często pracujących w miejscach publicznych, takich jak strefy coworkingowe czy lotniska. Jakość obrazu może delikatnie cierpi podczas korzystania z tej funkcji, ale nie na tyle, aby realnie przeszkadzało to w pracy.
3 tryby pracy do wyboru
Użytkownicy ASUS ExpertBook B7 Flipa mają do dyspozycji trzy różne tryby pracy, które odzwierciedlają wszechstronność tego urządzenia. Ze sprzętu można korzystać jak ze zwykłego laptopa bądź tabletu, a także postawić go pionowo (jak namiot) lub wykorzystać klawiaturę jako podstawkę.
Wszystko dzięki wspomnianemu już zawiasowi 360 stopni, który zapewnia, że przy wybraniu ostatniego z wymienionych trybów urządzenie stoi stabilnie i nie chybocze się nawet podczas korzystania z ekranu dotykowego.
Przy opcji pierwszej, klasycznej, w kwestii sterowania mamy do dyspozycji ekran dotykowy, klawiaturę (pozbawioną NumPada) i sporych rozmiarów gładzik. Wygodna klawiatura ma funkcję białego podświetlenia o jednym stopniu intensywności.
Przyciski od 1 do 4 posiadają specjalną obramówkę, jako że przypisane są do nich pewne kluczowe funkcje, które zostaną szczegółowo opisane w dalszej części recenzji (m.in. włączanie ekranu prywatyzującego).
Naciskając na prawy górny róg gładzika, wyświetlamy na nim miniaturową klawiaturę numeryczną. Czy jest tak wygodna, jak pełnowymiarowy NumPad? Raczej nie, ale jest to ciekawa alternatywa, która po pewnym okresie nabierania wprawy może dobrze się sprawdzać u osób, które spędzają sporo czasu z Excelem czy Google Sheets.
Kiedy obrócimy ekran, klawiatura automatycznie się zablokuje. Nie musimy się obawiać, że przypadkiem coś wciśniemy, trzymając urządzenie w rękach w trybie tabletu. Wtedy też błyszczy responsywny, precyzyjnie wychwytujący inputy dotykowy ekran.
Nie ma niestety w urządzeniu dedykowanego schowka na rysik, ale trzyma się do boku obudowy na zasadzie magnesu. Dzięki stylusowi nie tylko chronimy ekran od śladów palców, ale też zyskamy możliwość wygodnego zapisywania notatek na spotkaniach czy rozrysowywania pomysłów na wirtualnej tablicy w trakcie prezentacji.
Wydajność ASUS ExpertBook B7 Flip
Topowy mobilny proces 12 generacji Intel Core i7-1260P (to 12-rdzeniowy, 16-wątkowy procesor z rodziny Alder Lake, z taktowaniem do 3.40 / 4.70 GHz i 18 MB pamięci cache), 32 GB SO-DIMM DDR5 RAM-u od Samsunga, a do tego dysk SSD M.2 PCIe o pojemności 1 TB — już na etapie zapoznania specyfikacją spodziewaliśmy się świetnej wydajności.
Warto napomknąć, że o modelu B7 Flip najwięcej mówi się w kontekście wersji z czterordzeniowym, ośmiowątkowym procesorem Intel Core i7-1195G7, czyli starszym CPU 11 generacji o wyraźnie niższej wydajności. Tutaj mamy do czynienia z mocniejszym, nowszym wariantem.
Gdybyśmy testowali laptopa do gier, wspomnielibyśmy, że najsłabszym punktem programu jest zintegrowany układ graficzny Intel Iris Xe Graphics. Biorąc jednak pod uwagę, że mamy do czynienia ze sprzętem typowo biznesowym, ta kwestia nie ma szczególnego znaczenia. Na ASUS ExpertBook B7 Flipie zagramy komfortowo co najwyżej w darmowe gry sieciowe pokroju World of Tanks, ale nie temu ma ten sprzęt służyć.
Natomiast jeśli chodzi o zadania typowo biznesowe, trudno o sytuację, w której można byłoby ten sprzęt „zagiąć”.
Kilkadziesiąt otwartych kart w Google Chrome, edycja złożonych arkuszy kalkulacyjnych i inne podobne czynności nie stanowią dla niego wyzwania. Obciążenie procesora pozostaje na niskim poziomie, co zapewnia ciche działanie i komfortową pracę.
System błyskawicznie się uruchamia, a dysk SSD M.2 PCIe o pojemności 1 TB od Microna (który demonem prędkości nie jest, ale do większości zastosowań wystarczy) zapewnia szybki odczyt plików. W razie potrzeby pamięć RAM można rozbudować do 64 GB, natomiast akurat w przypadku testowanego modelu oba gniazda są już zajęte (2 x 16 GB).
Chłodzenie
W przypadku, gdy nie obciążamy urządzenia zbyt mocno, jest ciche i zachowuje odpowiednią temperaturę. Jednak jak ASUS ExpertBook B7 Flip radzi sobie w ekstremalnych warunkach?
Zastosowany przez producenta hybrydowy system chłodzenia, oparty na miedzianej płytce przymocowanej do wentylatora, sprostał oczekiwaniom także przy dużym obciążeniu.
Klawiatura pozostawała chłodna i komfortowa w użytkowaniu, a ciepła stała się tylko krawędź obudowy (jednak nie w stopniu, który byłby groźny dla urządzenia czy niekomfortowy dla użytkownika).
Czas pracy na baterii — ASUS ExpertBook B7 Flip
Długi czas pracy na jednym naładowaniu to dla wielu osób nieoceniony atut, przydający się między innymi podczas podróży służbowych. ASUS ExpertBook B7 Flip, mimo swojego topowego procesora, powinien pod tym względem zadowolić nawet wymagających użytkowników.
Jeśli wyłączymy wszystkie energożerne funkcje (Wi-Fi, Bluetooth etc.), wejdziemy w tryb oszczędzania energii i znacznie przyciemnimy ekran, możemy cieszyć się czasem pracy nawet rzędu kilkunastu godzin. Oczywiście, jest to bardziej ciekawostka niż kluczowy fakt, jako że w ten sposób zwykle się laptopów nie wykorzystuje.
Większe znaczenie ma czas pracy przy standardowych ustawieniach — włączonym Wi-Fi i średniej jasności ekranu. Przy klasycznym zastosowaniu (przeglądanie Internetu, edytowaniu arkuszy kalkulacyjnych) wynosi on około 9 godzin, a więc na typowy dzień pracy jak znalazł.
Kamera
Porządna kamera, dzięki której można komfortowo prowadzić wideorozmowy w biurze, domu i w podróży to podstawa w dobrym laptopie biznesowym. ASUS ExpertBook B7 Flip na tym polu radzi sobie ponadprzeciętnie.
Dobrze umiejscowiona kamerka internetowa 1Mpx jest kompatybilna z funkcją Windows Hello, co oznacza, że bez problemu można odblokowywać urządzenie swoją twarzą.
Mamy oczywiście możliwość zasłonięcia kamerki, kiedy akurat z niej nie korzystamy, w celu ochrony prywatności. Nowatorskim akcentem od ASUSa jest też specjalna dioda na tyle obudowy, którą można uruchomić w celu zasygnalizowania współpracownikom, że w danej chwili prowadzi się rozmowę i prosi się o nieprzeszkadzanie.
Cały telekonferencyjny setup uzupełniają 2 mikrofony z funkcją à la ANC, które faktycznie radzą sobie całkiem sprawnie z wyciszaniem dźwięków z otoczenia, a także głośniki przez Harman/Kardon. Wiadomo, że korzystanie ze słuchawek zawsze będzie wygodniejsze, ale, jak na głośniki laptopowe, stoją one na wysokim poziomie.
ASUS ExpertBook B7 Flip — podsumowanie i ocena
Test i recenzja ASUS ExpertBook B7 Flipa musi zakończyć się odpowiedzią na sakramentalne pytanie: „czy warto?”. Jeśli dysponujesz sporym budżetem i zależy Ci na uniwersalnym laptopie do pracy i rozrywki z szybkim ładowaniem i niezłym czasem pracy na baterii, który w razie potrzeby błyskawicznie zamienisz w tablet: jak najbardziej.
Skok cenowy względem innych ExperBooków jest uzasadniony szeroką gamą funkcji, które wydają się być skierowane już nie tylko do szeregowych pracowników, ale też do wymagającej kadry wyższego szczebla. Wbudowany modem 5G, funkcja prywatyzacji ekranu, wysokiej klasy kamera, a nawet takie detale, jak NumPad wyświetlany na gładziku czy dioda informująca o byciu w trakcie spotkania — to wszystko razem składa się na biznesowy sprzęt klasy premium.
Chociaż nie ma urządzenia bez wad, w przypadku B7 Flipa mają one charakter w dużej mierze symboliczny. Brak schowka na rysik czy obudowa nieco podatna na odciski palców (które jednak można z niej z łatwością usunąć) to drobne problemy, której w ogólnym rozrachunku w niewielkim stopniu wpływają na ocenę sprzętu. Jak wskazaliśmy w tytule, to więcej niż laptop. To hiperwydajna, wszechstronna mobilna stacja robocza dla osób, które nie szukają kompromisów.
Zalety
- wbudowany szybki modem 5G
- solidna, elegancka obudowa ze stopu magnezu i aluminium
- 3 tryby pracy (laptop, tablet, „namiot”)
- długi czas pracy na baterii (~8h)
- podświetlana, wygodna klawiatura
- czytnik linii papilarnych i kamera kompatybilna z Windows Hello
- dioda sygnalizująca brak możliwości rozmowy
- cyfrowa klawiatura numeryczna…
Wady
- … ale niektórzy woleliby tradycyjną
- ”palcująca się” obudowa
- brak schowka na rysik


WARTO PRZECZYTAĆ:





