Producenci budżetowych smartfonów z roku na rok coraz bardziej się rozpędzają, a funkcje, które kiedyś były zarezerwowane dla flagowców, są znacznie łatwiej dostępne. Przykładem może być tutaj smartfon realme 8i, który ma dzisiaj premierę i zachęca przede wszystkim częstotliwością odświeżania ekranu 120Hz.

Poza tym twórcy kuszą także mocną baterią i nowym, wydajnym procesorem. Jak to wszystko sprawdza się w rzeczywistości? Mieliśmy okazję spędzić sporo czasu z tym smartfonem, a nasze wrażenia zawarliśmy w poniższej recenzji. Zapraszamy!

realme 8i – specyfikacja

realme 8i specyfikacja

Pełna specyfikacja smartfona realme 8i wygląda tak:

  • Wymiary: 164.10 x 75.50 x 8.50 mm
  • Waga: 194.00 g
  • Kup etui do swojego telefonu.
  • Wyświetlacz: IPS TFT 6.60″ (2412 x 1080 pikseli)
  • Częstotliwość odświeżania ekranu: 120 Hz
  • Bateria: Li-Ion 5000 mAh
  • Kup powerbank do swojego telefonu.
  • Pamięć wbudowana: 64 GB/128 GB
  • Pamięć RAM: 4GB
  • System operacyjny: Android 11
  • Interfejs: realme UI 2.0
  • Procesor: MediaTek Helio G96 (8 rdzeni 2.05 GHz)
  • GPU: ARM Mali-G57 MC2.

W zestawie otrzymujemy smartfona, narzędzie do wysuwania tacki na kartę SIM, a także solidne przezroczyste etui.

zestaw

O etui tym warto dodać jeszcze dwa słowa – posiada ono zaślepki na wejście słuchawkowe oraz USB-C, co pozwala chronić te port przez zabrudzeniem. Dodatkowo, nie zostawia ono odsłoniętej całej wyspy aparatów, a tylko obiektywy co nie jest regułą w takich etui.

etui

Cena realme 8i

realme i8 jest w Polsce dostępne w dwóch wariantach: 4GB/64GB oraz 4GB/128GB. Pierwsza z nich kosztuje 849 złotych, druga zaś 899 złotych.

Sprzęt jest dostępny w sprzedaży w oficjalnych sklepach producenta, a także w innych sklepach z elektroniką.

Wizualnie dość standardowo

Urządzenie występuje w dwóch wersjach kolorystycznych: czarnej (Space Black) i fioletowej (Stellar Purple). My akurat testowaliśmy wersję czarną (aczkolwiek jej boki są koloru szarego).

przod

Pod względem designu realme 8i był wyraźnie inspirowany resztą serii 8. Widać to choćby w całkiem ładnej, prostokątnej wysepce na obiektyw w lewym górnym rogu smartfona.

tyl realme 8i

Tył posiada efekt lustra i jest gładki oraz przyjemny w dotyku. Na dole po lewej stronie znajdziemy nazwę producenta. Cała obudowa wykonana jest z tworzywa sztucznego, co w tym segmencie cenowym jest oczywiste, natomiast trzeba pochwalić ją za solidne wykonanie.

Z przodu w jego lewym górnym rogu znajdziemy klasycznie aparat do selfie typu punch hole, nie posiadający notcha.

realme 8i punch hole

Po prawej stronie ulokowany jest płaski przycisk power (pod którym umieszczono czytnik linii papilarnych), po lewej zaś dwa przyciski do sterowania głośnością i tacka na karty SIM.

bok realme

Na dole urządzenia jest port mini jack 3,5mm, a także wejście USB-C oraz głośnik mono i pojedynczy mikrofon.

porty

Mikrofon spisuje się dobrze i w trakcie rozmowy druga strona słyszy użytkownika odpowiednio wyraźnie, zaś głośnik działa tak, jak można się spodziewać po głośniku mono tej klasy cenowej. Lepiej używać słuchawek, chociaż w razie czego uszy nie będą krwawiły.

Urządzenie jest relatywnie lekkie (194 gramy) i niewielkie (8,5 milimetra grubości). Nie ma problemu z wygodnym dosięgnięciem do przycisków.

realme 8i wyróżnia się solidnym ekranem

Ekran realme 8i to element, o którym strzelamy, że będzie najgłośniej, jeśli chodzi o specyfikację tego smartfona. Nie bez powodu. Jest to ekran o przekątnej 6,6” (a więc już dość duży, chociaż też nie jakoś przesadnie) i rozdzielczości Full HD+ (2412 x 1080 pikseli).

Bardzo istotnym aspektem jest rzadko spotykana w tym segmencie cenowym częstotliwość odświeżenia na poziomie 120 Hz. To ekran LCD IPS o formacie 20.1:9 i gęstości pikseli 401 PPI. Ma kontrast typowy 1200:1 i jasność maksymalną 600 nit (w praktyce średnio 480 nit).

Ekran pokrywa 90,8% frontu telefonu, co w praktyce oznacza symboliczne ramki po bokach i u góry oraz nieco większą ramkę na dole. Za ochronę go przez uszkodzeniami odpowiada szkło AGC DragonTail.

Z technikaliów to wszystko, natomiast jak to sprawdza się w praktyce? Ekran jest duży i wyraźny, wyświetla żywe i miłe dla oka kolory (do wyboru mamy w ustawieniach dwa tryby, w naszym odczuciu najlepiej pozostawić włączony ten domyślny).

tryby kolorow

Zapewnia on adekwatną jasność, a w naszym odczuciu jeszcze nie jest on na tyle duży, aby nie mogły z niego korzystać komfortowo osoby z mniejszymi dłońmi.

Dzięki wysokiej częstotliwości odświeżania buszowanie po ustawieniach czy ogółem przewijanie tekstu jest bardzo płynne i miłe dla oka. W razie potrzeby można oczywiście przejść na tradycyjne 60Hz lub tryb automatyczny, aby przedłużyć czas życia baterii.

Dobra wydajność w sektorze budżetowym

Od smartfona w tym zakresie cenowym nie można wymagać bardzo dużo pod względem wydajności, natomiast można oczekiwać płynnego działania przy zwykłym zastosowaniu. Tutaj realme 8i sprawdza się na medal. Dużo daje nowy procesor MediaTek Helio G96, będący sporym upgrade’em względem G95 z zeszłorocznego realme i7.

To nowoczesny, wydajny procesor 8-rdzeniowy, który pozwala m.in. na wysoką częstotliwość odświeżania. W połączeniu z szybką pamięcią wewnętrzną UFS 2.2 daje on satysfakcjonujący efekt. Przy normalnym użytkowaniu, w tym korzystaniu z aparatu, wszystko działa bardzo płynnie, nie ma mowy o lagach czy samoistnym wyłączaniu się aplikacji.

Trzeba wspomnieć, że na polskim rynku realme 8i dostępne jest w wersji z 4GB RAM-u, ale ze względów logistycznych recenzenci przedpremierowi otrzymali wersję z 6GB RAM-u z rynku rosyjskiego. Natomiast w naszym odczuciu 4GB RAM-u również powinno okazać się wystarczające z jednego prostego powodu.

Producent udostępnia funkcję DRE (Dynamic RAM Expansion) dostępną z poziomu ustawień smartfona, która pozwala korzystać z nawet 3GB wirtualnego RAM-u i zamienia 4GB w de facto 7GB. 7GB już z kolei powinno zadowolić większość użytkowników, nawet tych, którzy mają tendencję do otwierania wielu aplikacji naraz.

Jednocześnie warto wiedzieć, że w celu uruchomienia pamięci wirtualnej smartfon wykorzystuje pamięć wewnętrzną, co sprawia, że opcja ta dostępna jest jedynie w wariancie ze 128GB przestrzeni. 64GB to po prostu za mało, żeby dobrze to działało, więc jest to ważny argument za dopłacenie 50 złotych do wersji z większą pamięcią.

Całkiem porządny aparat, chociaż brak tu jednego obiektywu

8i zaliczył upgrade względem poprzedniej wersji także w zakresie aparatów. Z tyłu umieszczono przede wszystkim obiektyw 50 MP, f/1.8 (26,79 mm, 1/2.76”, PDAF) z sensorem Samsung S5KJN1. Jest to sensor bardzo świeży – zadebiutował w czerwcu tego roku, w związku z czym oferuje najlepszą jakość dostępną obecnie w tej kategorii cenowej.

kwiat

W rezultacie za pomocą realme 8i można wykonać naprawdę całkiem ładne fotografie. Wyraźne, z dobrym balansem bieli. Nie ma tutaj zooma optycznego, ale jest zoom cyfrowy do 10x. x2 daje dobre efekty, x5 znośne, a x10 to już raczej ciekawostka.

Urządzenie obsługuje HDR i ulepszanie sceny przez sztuczną inteligencję, posiada także tryb 50MP.

staw

Jest też tryb nocny, który faktycznie znacznie poprawia jakość zdjęć przy słabym oświetleniu i nieźle radzi sobie z eliminacją szumów (jak na tę klasę cenową).

Urządzenie wyposażono także w dwa dodatkowe „oczka” – 2 MP (portretowe/głębia) z sensorem Galaxycore GC02M1, f/2.4 i 2 MP (makro) z sensorem OmniVision OV02B10, f/2.4. Radzą one sobie tak, jak można było się spodziewać – szału nie ma, ale dobrze, że są. Nie ma za to obiektywu ultraszerokokątnego.

makro

Bardziej wyróżnia się aparat przedni 16 MP z sensorem Hynix Hi1634Q, f/2.05 (1/3”, FF). 16MP w tej kategorii cenowej to nie tak częsty widok, natomiast oczywiście najważniejsze jest, jak sprawdza się on w praktyce.

Bez problemu można zrobić wyraźne, żywe i odpowiednio doświetlone selfie, które powinno sprostać wymaganiom większości zwykłych użytkowników. Są też opcje automatycznego „upiększania” selfie, które spisują się całkiem nieźle.

Jeśli chodzi o wideo, to mamy do dyspozycji maksymalnie 1080p w 60fps z tyłu i 1080p w 30fps z przodu. Urządzenie wykorzystuje elektroniczną stabilizację obrazu, która sprawdza się tak sobie, ale nie można za dużo od niej wymagać. Ogółem mówiąc, to amatorskich zastosowań powinno to wystarczyć. Warto wspomnieć, że jest dostępny tryb slow-motion i time lapse.

Naprawdę pojemna bateria

Dla wielu osób wytrzymała bateria jest kluczowym aspektem budżetowego smartfona. Tutaj producent nie zawiódł i wyposażył realme 8i w baterię o pojemności 5000 mAh, co spokojnie wystarcza na 1,5-2 dni zwykłego użytkowania, zanim konieczne będzie podłączenie ładowarki.

Jak na współczesne smartfony to całkiem dobry wynik, który powinien ucieszyć osoby zapominające czasami co noc podładować urządzenie. Jednocześnie trzeba zauważyć, że 8i wspiera jedynie ładowanie przewodowe 18W.

Nie możemy więc liczyć na ładowanie do pełna w 30 minut, jak w przypadku recenzowanego przez nas niedawno realme GT Master Edition. Od 0 do 100% mija tutaj nieco ponad 2 godziny.

Nie brakuje NFC, czytnika linii papilarnych etc.

Nie da się ukryć, że realme 8i jest znacznie nowocześniejszy niż wspomniany poprzednik, czyli 7i. Oferuje m.in. NFC, czyli moduł do płatności zbliżeniowych, a także Bluetootha 2.0 i Wi-Fi 5 ac, obsługuje także dual SIM, czyli dwie karty SIM. Nie obsługuje natomiast 5G. Jest za to czytnik linii papilarnych, ale nie pod ekranem, a pod przyciskiem power.

To obecnie mniej popularna opcja niż czytnik pod ekranem, ale w naszej opinii nie jest ona niczym złym. Działa naprawdę szybko, precyzyjnie i po prostu dobrze, więc nie ma na co narzekać. Można także odblokować telefon kodem czy wzorem, a także twarzą.

Warto także zwrócić uwagę na dwie kwestie, które nie są niczym nowym, a przeciwnie – czymś, co kiedyś było klasyką, a teraz powoli odchodzi (niestety). Mowa tutaj o tym, że realme 8i jest wyposażony zarówno w wejście słuchawkowe (więc można podłączyć słuchawki przewodowe), jak i na tacce SIM znajdziemy też miejsce na kartę microSD.

Za jej pomocą możemy rozszerzyć pamięć wewnętrzną o maksymalnie 256GB. Co bardzo istotne, miejsce na microSD nie jest hybrydowo także miejscem na SIM. W praktyce oznacza to, że można mieć naraz i 2 karty SIM, i kartę microSD, nie trzeba wybierać między rozszerzeniem pamięci a funkcją dual SIM.

8i tacka

Jako ciekawostkę można też dodać, że 8i obsługuje połączenia voLTE na obu kartach SIM.

Android 11, ale będzie 12

Aktualnie realme 8i hula na Androidzie 11 z nakładką realmeUI 2.0. Twórcy jednak już zapowiadają, że będzie możliwość aktualizacji systemu do Androida 12, kiedy tylko zostanie on udostępniony.

O realme UI 2.0 rozpisywaliśmy się niejednokrotnie, tak więc tym razem pokrótce chcielibyśmy zaznaczyć, że jest to bardzo dobrze przygotowana nakładka.

personalizacja

„Czysta”, łatwa do nawigowania i pełna przydatnych funkcji, takich jak chociażby tryb ciemny, dzielenie okna, nagrywanie ekranu, możliwości personalizacji (w tym łatwego wykorzystywania zewnętrznych ikon) i nie tylko.

opcje

Recenzja realme 8i – podsumowanie

Jeśli ktoś aktualnie poszukuje smartfona poniżej 1000 złotych, wyróżniającego się przede wszystkim pojemną baterią, ponadprzeciętnym jak na tę półkę cenową ekranem i całkiem niezłym aparatem (brakuje tu jedynie obiektywu ultraszarokokątnego), realme 8i może być dla niego dobrą propozycją. To wydajny smartfon o prostym designie, który doskonale nada się do codziennych zastosowań.

Oczywiście, z uwagi na niewielką cenę twórcy musieli pójść na pewne kompromisy. Nie ma tu 5G, a ładowanie jest dość wolne. Natomiast trzeba pochwalić, że w niektórych przypadkach udało im się kreatywnie wybrnąć z powstałych trudności (mowa tu np. o zastosowaniu jedynie 4GB RAM-u, ale jednocześnie dodaniu funkcji RAM-u wirtualnego, która zapewnia bezproblemowe użytkowanie wielu aplikacji jednocześnie).

Udostępnij

administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *