Całkiem niedawno Roccat zapowiedział dwie nowe klawiatury ze swojej stajni – membranową Magmę i mechaniczne Pyro. My przygotowaliśmy dla Was recenzję tej pierwszej. Roccat Magma zaciekawia designem, ale też dość niewysoką (jak na sprzęt od Roccata) ceną, więc od razu zwróciła naszą uwagę.

Czy rzeczywiście jest „ogniście”, jak sugeruje nazwa tej klawiatury? Co warto wiedzieć o wygodzie jej użytkowania, podświetleniu, jakości wykonania i nie tylko? Wszystkie najważniejsze informacje na ten temat znajdziecie poniżej. Zapraszamy!

Specyfikacja Roccat Magma

roccat magma specyfikacja

Pełna specyfikacja klawiatury Roccat Magma prezentuje się następująco:

  • Typ klawiatury: membranowa
  • Połączenie z komputerem: przewodowe (1.8m)
  • Podświetlenie: 5 stref podświetlenia (10 LED-ów), 16,8 milionów kolorów
  • Kompatybilna z systemem AIMO
  • Dodatkowe funkcje: anty-ghosting, technologia ROCCAT Easy-Shift[+]
  • Waga: 870 gramów.

W zestawie otrzymujemy oczywiście klawiaturę, a także podstawkę pod nadgarstki i krótki przewodnik, mający pomóc w rozpoczęciu swojej przygody z tym sprzętem.

roccat magma pelny

Roccat Magma – cena

Klawiatura Roccat Magma, jak wspomnieliśmy powyżej, nie jest (jak na standardy Roccata) sprzętem bardzo drogim.

W przedsprzedaży została wyceniona na 60 dolarów (a mówiąc dokładniej, 59,99 dolarów). W chwili publikacji artykułu nie wydaje się, aby była ona już dostępna w regularnej sprzedaży, ale zapewne niedługo się to zmieni.

Wykonanie bez zarzutu

Mimo relatywnie niskiej ceny, Roccat Magma jest klawiaturą naprawdę solidną, o wadze wynoszącej 870 gramów. Plastikowa obudowa nie wygląda tanio, wszystkie elementy wykonane są precyzyjnie i bezbłędnie. Świetne wrażenie robią klawisze z laserowymi grawerami. Podwyższona budowa klawiszy, znana przede wszystkim z mechaników, sprawia, że można na własne oczy zobaczyć, co się pod nimi kryje i odpowiada za rejestrowanie nacisku.

klawisze

Sami nie rozkręciliśmy sprzętu na części, ale dla ciekawskich poniżej dzielimy się opublikowaną przez Roccata grafiką, pokazującą, co mieści się pod półprzezroczystym przednim panelem.

roccat magma budowa
Źródło: Roccat

Z tyłu urządzenia umieszczono mocne nóżki, które pozwalają nieco podwyższyć klawiaturę. Nie chyboczą się i nie ma mowy o ich samoistnym złożeniu się przy intensywnym korzystaniu ze sprzętu. Nie zabrakło też gumowych nakładek, dzięki którym sama klawiatura nie ślizga się po biurku.

magma tyl

Magma łączy się z komputerem za pomocą dość długiego (1.8m) kabla USB. Jest on dość sztywny i też wydaje się być adekwatnej jakości, natomiast nie jest on w oplocie. Trochę szkoda, ale w tej kategorii cenowej ciężko narzekać, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że kabel od klawiatury jest mniej narażony na uszkodzenie niż chociażby kabel od myszki.

roccat kabel

Ciche działanie z niezłym jak na „membranówkę” feelingiem

Klawiatury membranowe charakteryzują się cichym i delikatnym działaniem, dlatego też decydują się na nie zarówno pracownicy biurowi, jak i osoby prywatne – w tym gracze. Dla niektórych „mechaniki”, nawet te z cichszymi przełącznikami, są po prostu za głośne.

Roccat Magma nie jest najcichszą klawiaturą membranową, z jaką mieliśmy w życiu do czynienia, ale zdecydowanie można nazwać ją po prostu cichą. Powinna ona zadowolić każdego, kto nie chce swoim nocnym graniem pobudzić sąsiadów czy osób znajdujących się w pokoju obok.

Magma wykorzystuje mechanizm typu plunger. Dzięki temu klawisze można zdejmować (co ułatwia czyszczenie klawiatury), a do tego charakteryzują się one wyższą stabilnością, a ich feeling nieco bardziej przypomina klawiatury mechaniczne niż w większości innego typu klawiatur membranowych.

roccat magma podswietlenie klawiszy

Wspomniana już podwyższona budowa klawiszy sprawia, że feedback jest nieco lepiej wyczuwalny, chociaż oczywiście z uwagi na konstrukcję membranową nie ma tu mowy o aż tak mocnym feedbacku i słyszalnym kliknięciu, jak w przypadku klawiatur mechanicznych. Pochwalić trzeba też responsywność klawiszy. Ogółem mówiąc, jest to strzał w dziesiątkę dla fanów klawiatur membranowych. Bardzo wygodnie się na tym sprzęcie pisze oraz gra – nawet przy wielogodzinnych posiedzeniach.

Jeśli ktoś woli mechaniki, ale musi korzystać z „membranówki” z powodu konieczności ograniczenia hałasu, przesiadka na Magmę nie powinna być dla niego równie bolesna, jak byłaby w przypadku cieńszej klawiatury, o niżej położonych klawiszach.

Świetne podświetlenie AIMO

Jeśli ktoś jest fanem podświetlenia sprzętu, to mamy podejrzenie, że pod tym względem ta klawiatura trafi w jego gusta. Na pewno trafiła w nasze – możemy z całą odpowiedzialnością powiedzieć, że ma ona jeden z lepszych i ładniejszych systemów podświetlenia w klawiaturach, z jakim w ostatnim czasie mieliśmy do czynienia.

Nie zastosowano tutaj podświetlenia pod pojedynczymi klawiszami. Zamiast tego umieszczono 10 LED-ów (podzielonych na 5 stref, które można dowolnie modyfikować) pod półprzezroczystym przednim panelem. Tworzy to bardzo atrakcyjny wizualnie efekt, a kolory są soczyste i rzucają się w oczy, ale nie oślepiają i nie utrudniają koncentracji (także w nocy).

podswietlenie

O programie Roccat Swarm, który pozwala modyfikować oświetlenie, napiszemy więcej w dalszej części tego artykułu, ale dość powiedzieć, że umożliwia on m.in. sterowanie jasnością, a także trybem oświetlenia. Magma jest kompatybilna z systemem AIMO, który inteligentnie zmienia oświetlenie na podstawie zachowania użytkownika (najlepsze efekty można uzyskać, jeśli posiada się kilka sprzętów kompatybilnych z tym systemem, np. klawiaturę, słuchawki i myszkę).

roccat swarm podswietlenie

Jeśli ktoś nie lubi podświetlenia – żaden problem, można je wyłączyć. Jesteśmy wtedy pozostawieni ze wspomnianym białym, półprzezroczystym panelem, który sam w sobie wygląda naprawdę nieźle, nawet, kiedy jest niepodświetlony. W związku z tym nawet anty-fani tego typu rozwiązań powinni być zadowoleni.

roccat magma bez podswietlenia

ROCCAT Easy-Shift[+], Game Mode, anty-ghosting i inne bajery

Klawiatura Roccat Magma została wyposażona w szereg bajerów, w większości przeznaczonych dla graczy, ale nie tylko. Ciekawa jest chociażby technolog ROCCAT Easy-Shift[+], aktywowana dłuższym przytrzymaniem CapsLocka.

Pozwala ona zmienić w jednej chwili funkcjonalność 20 przycisków z obszaru WSAD, zastępując je na przykład poleceniami otworzenia konkretnego programu, wyciszenia mikrofonu, uśpienia komputera i nie tylko. Przypisać polecenia do zestawu przycisków w ramach Easy-Shift[+] można za pomocą programu Roccat Swarm.

Easy-Shift[+] to jednak nie wszystko. Magma oferuje, poza tym m.in. aktywowany specjalnym przyciskiem i klawiszem funkcyjnym Game Mode, który blokuje klawisz Windows. Warto zwrócić uwagę także na zaawansowany anty-ghosting, który we wielu membranówkach nie działa najlepiej, ale tutaj sprawdza się dobrze. Nie jest problemem jednoczesne przyciskanie wielu przycisków w czasie grania – klawiatura precyzyjnie odczytuje polecenia gracza.

Użyteczną ciekawostką jest obecne w prawym górnym rogu klawiatury podświetlenie wskaźników klawiatury numerycznej, CapsLocka, scrolla i trybu gry. Mała rzecz, a cieszy – i do tego białe podświetlenie bardzo dobrze się prezentuje.

wskazniki

Są też oczywiście klawisze multimedialne, dostępne po przytrzymaniu klawisza Fn – pozwalają m.in. sterować głośnością.

Wygodna, solidna podstawka pod nadgarstki

Do klawiatury producent dołączył dość sporą, solidną podstawkę pod nadgarstki. Nie jest to podstawka magnetyczna, a montuje się ją w urządzeniu poprzez wsunięcie w klawiaturę dwóch elementów wystających z podstawki.

montaz podstawki

Takie rozwiązanie ma swoje minusy i plusy. Z jeden strony montaż i demontaż tej podstawki są trochę dłuższe i wymagają nieco precyzji – w przypadku podstawek magnetycznych jest niemal natychmiastowy. Z kolei z drugiej strony, po przyłączeniu podstawka nie odłącza się sama z siebie, nie chybocze i generalnie mocno się trzyma klawiatury, tak, jak powinna, nawet przy intensywnym pisaniu czy graniu.

podstawka

Wiele więc zależy od tego, jakie kto ma preferencje w tej kwestii – chociaż trzeba zaznaczyć, ze w tej kategorii cenowej należy za pozytyw uznać sam fakt, że taką podstawkę dołączono do zestawu. Jeśli chodzi o jakość wykonania, to stoi ona na podobnym poziomie, co w przypadku samej klawiatury – nie ma na co narzekać.

Nie jest ona gładka, a zamiast tego na jej powierzchni znajdują się niewielkie poziome wyżłobienia. To dobra opcja, ponieważ nadgarstki nie ześlizgują się z podkładki, a jednocześnie nic się nie wbija i dłuższe korzystanie ze sprzętu nie jest niekomfortowe.

Program Roccat Swarm rozszerza możliwości sprzętu

Posiadacze klawiatury Roccat Magma mogą pobrać ze strony internetowej dedykowaną aplikację o nazwie Roccat Swarm, która daje większe możliwości zarządzania klawiaturą.

Przede wszystkim można zmienić przypisanie klawiszy, m.in. przypisując do wybranych przycisków różne działania związane z Internetem, systemem czy multimediami.

Jest też wspomniana już opcja sterowania podświetleniem – jeśli nie chcemy korzystać z AIMO, to do dyspozycji mamy też m.in. falę, efekt bicia serca czy wygaszania.

Swarm pozwala też zarządzać powtarzaniem znaków (m.in. opóźnieniem i częstotliwością powtarzania). Osoby, które lubią dźwięki związane z korzystaniem z klawiatur mechanicznych, mogą ponadto włączyć sobie reakcję dźwiękową na stukanie w klawisze (poza efektem maszyny do pisania jest też m.in. efekt sci-fi). Rozbrzmiewa ona z głośników/słuchawek, a nie samej klawiatury, więc nie jest to ten sam efekt, ale niektórym może się spodobać.

Recenzja Roccat Magma – podsumowanie

Roccat Magma to klawiatura, która wyróżnia się w naszym odczuciu przede wszystkim wizualnie, a także pod względem jakości wykonania. Świetne podświetlenie, ciche i wygodne w użytkowaniu klawisze, niezła podpórka pod nadgarstki, antyghosting – jest tutaj co chwalić.

Jeśli komuś zależy na dobrej klawiaturze membranowej, choćby właśnie z racji na brak hałasu, a przy tym nie chce wydawać fortuny, warto się tym modelem zainteresować. Oczywiście, są pewne delikatne zgrzyty (kabel nie jest w oplocie, niektórzy też mogliby preferować magnetyczną podstawkę).

Jednak są one na tyle niewielkie, że w naszym odczuciu da się je wybaczyć – aczkolwiek dużo tutaj zależy od Waszych oczekiwań i preferencji. Swoją drogą, jeśli komuś podoba się koncept Magmy, ale jest zatwardziałym zwolennikiem „mechaników”, jak wspominaliśmy już na początku, wraz z tą klawiaturą Roccat wypuścił także mechaniczny model Pyro.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Wilgotność powietrza w magazynie – na co wpływa?
W coraz większej liczbie magazynów utrzymuje się określony stopień wilgotności i temperaturę poprzez zastosowanie systemów nawilżających, osuszających, grzewczych i chłodzących. Dzięki niej w magazynie przez
Technologiczne zabawki dla dzieci – na które warto zwrócić uwagę?
Letnie dni sprzyjają spędzaniu czasu na świeżym powietrzu, jednak niektóre dzieci nie przepadają za typowymi aktywnościami w ogrodzie. Dotyczy to w szczególności dzieci i nastolatków
Procesory, czyli poradnik pomagający przy komputerowym zawrocie głowy
Procesory – serce komputera? Witajcie w fascynującym świecie procesorów, serca każdego komputera! W tym artykule zgłębimy tajniki tych niepozornych, ale niezwykle istotnych elementów, które sprawiają,
Udostępnij

Administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *