Niedawno testowaliśmy kilka zewnętrznych dysków SSD, w tym Transcend ESD230C. Jednak nie samymi dyskami zewnętrznymi człowiek żyje i coś trzeba również włożyć do środka swojego komputera czy laptopa. Dlatego tym razem mamy dla was recenzję nieco inną, a mianowicie również dysku SSD, ale wewnętrznego – modelu Transcend SSD230S o pojemności 512GB.

Jaka jest specyfikacja tego dysku i ile on kosztuje? Jak poradził sobie w testach, ale też, co najważniejsze, jak sprawdza się w realnych, typowych zastosowaniach? Odpowiedzi na wszystkie te pytania (i nie tylko) znajdziecie poniżej. Zapraszamy!

Specyfikacja Transcend SSD230S

transcend 230s specyfikacja

Szczegółowa specyfikacja dysku wewnętrznego Transcend SSD230S prezentuje się następująco:

  • Pojemność: 512 GB
  • Format: 2.5″
  • Interfejs: SATA III (6.0 Gb/s)
  • Pamięć podręczna cache: 512 MB
  • Prędkość odczytu (maksymalna): 560 MB/s
  • Prędkość zapisu (maksymalna): 500 MB/s
  • Odczyt losowy: 80,000 IOPS
  • Zapis losowy: 85,000 IOPS
  • Rodzaj kości pamięci: TLC
  • Niezawodność MTBF: 1 000 000 godzin
  • Technologie: LDPC, NCQ, S.M.A.R.T., TRIM, RAID.

Transcend SSD230S jest zamknięty w estetycznej aluminiowej obudowie. Wizualnie jest on niemal identyczny do swojego poprzednika, czyli dysku SSD220S tej samej firmy.

Jest niezwykle lekki (waży zaledwie 63 gramy) i niski (jego wysokość wynosi niespełna 7 milimetrów). Do faktycznego wykorzystania przez użytkownika pozostawia on 477 GB.

230s dysk ssd

Transcend SSD230S – cena

Dysk Transcend SSD230S o pojemności 512GB kosztuje około 260 złotych. Jest łatwo dostępny w wielu polskich sklepach internetowych.

Alternatywnie, jeśli potrzebujemy większej pojemności, możemy pokusić się o wersję 1TB, która kosztuje około 460 złotych. Poza pojemnością wszystkie inne parametry są oczywiście identyczne do tych, które posiada testowana przez nas wersja 512GB.

dysk ssd transcend

Transcend SSD230S – zapis sekwencyjny, odczyt sekwencyjny, testy losowe i inne

Producent dysku Transcend SSD230S deklaruje maksymalną prędkość odczytu sekwencyjnego na poziomie 560 MB/s i maksymalną prędkość zapisu sekwencyjnego na poziomie 500 MB/s.

Te parametry, wraz z kilkoma innymi (m.in. zapisem i odczytem losowym) sprawdziliśmy za pomocą czterech różnych programów, a mianowicie ATTO Disk Benchmark, AS SSD Benchmark, CrystalDiskMark i autorskiego narzędzia Transcenda, SSDScope, które zostanie dokładniej omówione w dalszej części tego artykułu.

Otrzymane wyniki nieznacznie się różniły pomiędzy poszczególnymi programami, z uwagi na nieco inne metody testowania, ale, ogółem mówiąc, były one bardzo zbliżone do tych, które obiecywał producent, a więc można je uznać za zadowalające.

Wszystkie testy wykazały prędkość odczytu sekwencyjnego na poziomie powyżej 500 MB/s, a prędkość zapisu dużo jej nie ustępowała. W przypadku CrystalDiskMarka udało się dyskowi osiągnąć wyniki nawet nieco lepsze niż deklarowane.

transcend 230s crystaldiskmark

Warto wspomnieć, że w dysku wdrożono obsługę trybu SATA Device Sleep Mode (DevSleep). W dużym skrócie, tryb ten ma za zadanie zminimalizować pobór energii przez dysk, co przyda się szczególnie, kiedy zamontujemy go w laptopie czy notebooku.

Dokonuje tego poprzez całkowite wyłączenie interfejsu SATA, a następnie w razie potrzeby wybudzanie go. Czas reakcji przy wybudzaniu z trybu DevSleep wynosi mniej niż 20 milisekund, nie musimy się więc obawiać, że spowoduje on spowolnienie pracy urządzenia.

Jak Transcend SSD230S radzi sobie w praktyce?

Testy laboratoryjne testami laboratoryjnymi, ale nikt nie kupuje dysku SSD tylko po to, żeby robić sobie na nim testy. Najważniejsze jest to, jak dysk ten będzie sprawdzał się w praktyce, a więc podczas użytkowania programów i systemu oraz gier, a także kopiowania plików na dysk.

Nie można narzekać na rzeczywistą prędkość SSD230S. W zależności od różnego typu plików występowały pewne różnice, ale, ogółem mówiąc, ten dysk plasował się na czele stawki przy większości z nich. Czy kopiujemy skompresowane pliki .rar, muzykę, filmy, zdjęcia, powinniśmy być zadowoleni z jego prędkości.

Skopiowanie na ten dysk ważącego około 2GB filmu powinno zająć nam poniżej 10 sekund, wiele tysięcy zdjęć w formacie JPG o przeciętnej wadze to kwestia kilkudziesięciu sekund, skompresowane archiwum o wadze mniej więcej 10GB powinniśmy skopiować w mniej niż minutę.

Oczywiście, szybciej będziemy kopiować pliki „jednorodne”, a wolniej całe foldery wypełnione różnymi typami plików, jak na przykład foldery gier, kiedy zechcemy przenieść je z jednego dysku na drugi.

wewnetrzny dysk ssd

Nie powinniśmy być jednak rozczarowani, ponieważ typów plików, z którymi Transcend SSD230S nie radzi sobie równie dobrze (chociaż wciąż nie można powiedzieć, aby radził sobie z nimi źle, a raczej przeciętnie), jest relatywnie niewiele.

Są dla niego wyzwaniem choćby pliki ISO. Zdecydowana większość plików, w tym wymienione już JPG, MP3 czy MP4, ale też BIN czy MKV, kopiują się w bardzo szybkim tempie.

Rozpoczęcie rozgrywki, a także „dociąganie” nowych lokalizacji czy danych w trakcie rozgrywki przy grach zainstalowanych na tym dysku (sprawdziliśmy m.i. Cyberpunka 2077) jest niemal błyskawiczne. Gorzej jest z czasem instalacji gier, który co prawda nie jest bardzo wolny (ciężko żeby taki był, biorąc pod uwagę, że jest to dysk SSD), ale też nie należy do najszybszych.

SSDScope – autorskie oprogramowanie Transcenda

Ze strony producenta możemy pobrać kompatybilny z dyskiem Transcend 230S program SSDScope. Za jego pomocą między innymi sprawdzimy temperaturę pracy urządzenia oraz jego parametry S.M.A.R.T i żywotność, wykonamy jego skan czy zmierzymy prędkość zapisu i odczytu.

trascend ssdscope

SSDScope umożliwia także szybkie i wygodne klonowanie systemu, jak i korzystanie z poleceń technologii TRIM. Program nie jest dostępny w języku polskim, możemy za to korzystać z niego między innymi po angielsku. Jego obsługa jest intuicyjna i nie powinna sprawić jakichkolwiek problemów.

Recenzja Transcend SSD230S – podsumowanie

Jeśli chodzi o pamięci typu 3D TLC, to SSD230S sprawdza się naprawdę wyśmienicie. Nie ze wszystkimi testami ten dysk radzi sobie równie dobrze, ale w większości kluczowych kategorii imponuje. Dobrze radzi sobie zarówno w testach w warunkach „laboratoryjnych”, jak i w praktyce, podczas przenoszenia plików między dyskami.

Dobry stosunek ceny do jakości sprawia, że jest to dysk, którym warto się zainteresować, jeśli szukamy dysku półprzewodnikowego do stawiania na nim systemu, przeglądania Internetu, obróbki wideo czy do gier. Aczkolwiek, jeśli chodzi konkretnie o gry, to tutaj trzeba wskazać, że instalacja nie będzie błyskawiczna i trzeba będzie to przeboleć, później już w trakcie ładowania nowej rozgrywki i doczytywania danych będzie już dużo lepiej).

WARTO PRZECZYTAĆ:

Poczuj prędkość! MSI prezentuje high-endowy dysk SSD Spatium M480 Play – idealny do PlayStation®5
MSI wprowadza do sprzedaży niewiarygodnie szybki model SSD – Spatium M480 PCIe 4.0 NVMe M.2 Play, który przekracza wszystkie wymagania wydajnościowe PlayStation®5, potwierdzając pozycję firmy
jaki dysk do xbox one Jaki dysk do Xbox One – sprawdź!
Zastanawiasz się, jaki dysk do Xbox One kupić? Dowiedz się, na jakie parametry zwrócić uwagę, by wybrać odpowiednią pamięć zewnętrzną do konsoli! Pamięć wbudowana może
jak zwolnić miejsce na dysku Jak zwolnić miejsce na dysku w kilku prostych krokach? Poradnik dla Windowsa i Maca
Wiele osób uczy się tego na podstawie własnych doświadczeń: dbanie o swój komputer, to dbanie o miejsce na dysku. Niestety, ale nie można używać całego
Udostępnij

Administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *