Returnal, przez wielu uważane za jedną z najlepszych, jeśli nie najlepszą grę 2021 roku, jest nietypowym tytułem, który łączy w sobie elementy roguelike z intensywną akcją strzelanki z perspektywy trzeciej osoby. Gracz wciela się w nim w rolę Selene, kosmonautki uwięzionej w mrocznej pętli czasu na obcej planecie. Przygotuj się na niekończącą się walkę o przetrwanie, pełną dramatycznych starć i mrocznych tajemnic do odkrycia.
Pierwotnie Returnal było dostępne tylko na konsolach, jednak niedawno gracz PC-towi doczekali się windowsowego portu. Jednak czy Twoje urządzenie jest faktycznie gotowe na takie wyzwanie? Przed zakupem warto sprawdzić wymagania sprzętowe Returnal, aby dowiedzieć się, czy sprzęt da sobie radę, czy jednak wymaga upgrade’u (lub konieczna jest rezygnacja z zakupu gry – w końcu nie ma większego sensu w zakupie tytułu, w który i tak nie będzie można zagrać). Zebraliśmy je dla Was poniżej!
Returnal wymagania PC – kluczowe dane
Przez niemal dwa lata po premierze Returnal było grą dostępną tylko na konsoli PlayStation 5. Wreszcie, 15 lutego 2023 roku, mogli ją wypróbować także posiadacze PC-tów z Windowsem. A przynajmniej niektórzy, bowiem jako, że mówimy tu o bardzo świeżym porcie, który został stworzony z myślą o zwalającej z nóg oprawie graficznej, wymagania sprzętowe Returnal też mogą przyprawić o zawroty głowy.
Jeśli ktoś nie jest pewien, jak odnieść je do własnych podzespołów, zapraszamy do artykułu, w którym wyjaśniamy, jak sprawdzić parametry komputera. Kiedy już wiesz, jakie dokładnie posiadasz podzespoły, możesz porównać ich bechmarki (dostępne w Internecie) z benchmarkami podzespołów, które twórcy umieścili w minimalnej i zalecanej konfiguracji sprzętowej.
Wymagania minimalne Returnal
Wymagania minimalne Returnal wyglądają tak:
System operacyjny: | Windows 10 64-bit (wersja 1903) |
Procesor: | Intel Core i5-6400 (4 rdzenie, 2.7GHz) lub AMD Ryzen 5 1500X (4 rdzenie, 3.5GHz) |
Pamięć: | 16 GB RAM |
Karta graficzna: | NVIDIA GeForce GTX 1060 (6 GB) lub AMD Radeon RX 580 (8 GB) |
Miejsce na dysku: | 60 GB dostępnej przestrzeni |
Wymagania zalecane Returnal
Z kolei wymagania zalecane prezentują się następująco:
System operacyjny: | Windows 10 64-bit (wersja 1903) |
Procesor: | Intel i7-8700 (6 rdzeni, 3.7 GHz) lub AMD Ryzen 7 2700X (8 rdzeni, 3.7 GHz) |
Pamięć RAM: | 16 GB |
Karta graficzna: | NVIDIA RTX 2070 Super (8 GB) lub AMD Radeon RX 6700 XT (12 GB) |
Miejsce na dysku: | 60 GB dostępnej przestrzeni |
Jakie oceny zebrało Returnal?
Na Metacrticu PC-towa wersja Returnal zebrała oceny na poziomie 86/100 od krytyków (co jest solidnym wynikiem) i 6.5/10 od graczy (co robi już znacznie mniejsze wrażenie). Krytycy w swoich recenzjach chwalili Returnal przede wszystkim za imponującą oprawę audiowizualną i mechanikę walki.
Wielu graczy ma jednak zastrzeżenia do pewnych innych elementów rozgrywki, w tym fabuły i samego stylu rozgrywki – przybrał on charakter swego rodzaju rogue-like’a, co w praktyce oznacza sporą dozę powtarzalności, która nie każdemu przypadła do gustu.
Warto jednak podkreślić, że o ile Metacritic jest dobrym agregatorem recenzji mediów, tak, jeśli chodzi o oceny graczy, nie zawsze jest reprezentatywne, ponieważ jest ich po prostu niewiele (w tym przypadku nieco ponad 140). Na Steamie grę oceniło ponad 2500 graczy i średnia ocen jest “bardzo pozytywna”, co warto brać pod uwagę.
Mieszane odczucia niektórych graczy nie przeszkodziły Returnal odnieść licznych sukcesów – zarówno, jeśli chodzi o nagrody branżowe (m.in. tytuł Najlepszej Gry Roku na 18-stych British Academy Games Awards), jak i sprzedaż.
Nie spełniam wymagań Returnal – co robić?
Jeśli sprzęt nie spełnia minimalnych wymagań Returnal, a koniecznie chcemy w tę grę zagrać, mamy kilka opcji. Pierwsza z nich to granie w chmurze (tzw. cloud gaming). Dzięki temu rozwiązaniu będziemy mogli cieszyć się płynną grą w Returnal nawet na słabszym urządzeniu, ale jest oczywiście haczyk. Boosteroid, który obsługuje Returnal, jest usługą płatną, a do wygodnego korzystania z niej niezbędne jest szybkie i stabilne połączenie z Internetem.
Druga opcja, o której warto wspomnieć, to korzystanie z modów stworzonych z myślą o sprzętach o niskiej (a nawet nie tyle niskiej, co niższej niż minimalna dla tego tytułu) wydajności. Mogą one pozwolić płynnie grać nawet na słabszych PC, poprzez np. wyłączenie zasobożernych aspektów oprawy graficznej, takich jak cienie czy mgła. Gra będzie przez to wyglądała gorzej, ale powinna płynniej działać.
Jest to jednak dość ryzykowna opcja, ponieważ nikt nie jest w stanie zagwarantować, że taki mod faktycznie każdemu pomoże na tyle, że Returnal stanie się grywalne. Może się okazać, że nawet po jego zainstalowaniu gra będzie zbyt mocno zacinała. Należy więc dobrze się zastanowić przed zakupem Returnal z myślą o wykorzystaniu tego rodzaju modyfikacji.
Returnal wymagania sprzętowe – podsumowanie
W przypadku Returnal wymagania sprzętowe na PC mogą faktycznie zwalać z nóg – i to nawet te niższe, co jest raczej rzadko spotykane, chociaż oczywiście należy pamiętać, że mówimy tutaj o grze AAA. 16 GB RAM-u w wymaganiach minimalnych nawet w 2023 roku zdecydowanie nie jest normą, natomiast dostajemy tutaj w zamian wrażenia wizualne na naprawdę wysokim poziomie.
Returnal nie należy też do gier tanich, więc zdecydowanie warto przed zakupem dobrze się zastanowić nad tym, czy PC ma co najmniej wydajność porównywalną z konfiguracjami wskazanymi przez twórców, a najlepiej jeszcze wyższą. Warto wskazać, że gra wspiera wiele popularnych technologii zwiększających wydajność, takich jak NVIDIA DLSS, NVIDIA NIS czy AMD FSR2.
WARTO PRZECZYTAĆ: