Zdecydowałeś się zainstalować VPN? Świetna decyzja! Sieci VPN pomagają zachować prywatność i zwiększyć poziom ochrony podczas korzystania z internetu. Teraz został przed tobą właściwie jeden krok: zdecydować się, jaki rodzaj VPN wybrać. Dobrze, że do nas trafiłeś, bo stworzyliśmy w tym celu poradnik specjalnie dla ciebie.

Jeśli tu jesteś, pewnie wiesz, czym jest VPN i jak działa. Prawda jest jednak taka, że pełna lista możliwości VPN jest dużo większa. Zależy przede wszystkim od tego, jaki rodzaj VPN wybierzecie. Sprawdźmy w takim razie, jakie są rodzaje sieci VPN.

Rodzaje VPN

Mam nadzieję, że was nie zaskoczę, ale są tak naprawdę dwa typy VPN: płatne VPN i darmowe VPN. Oczywiście można je dzielić drobniej: który ma wbudowanego antywirusa lub coś innego. Aczkolwiek to jest zależne nie od rodzaju, a od listy możliwości konkretnego programu. Z tego powodu nie będziemy się tak rozdrabniać.

Darmowe VPN

Mamy dla was całą jedną propozycję darmowego VPN. Czemu tak? Darmowe VPN mają to do siebie, że często do utrzymania same wykradają dane użytkownika i na tym zarabiają. A jeśli nie (co wątpliwe) to i tak będą was karmić bardzo inwazyjnymi reklamami. O ile będą w ogóle działać. Tzn. nie reklamy – one na pewno będą działać, ale VPN już niekoniecznie.

Utrzymywanie bezpłatnego VPN to spore wyzwanie i umiejętne zarządzanie budżetem. Normalne jest, że jeśli musi wystarczyć na najważniejsze sprawy, zabraknie w innych. Przekonacie się o tym, czytając o kolejnych Virtual Private Network. Jaka sieć VPN za darmo? Na co VPN pozwala użytkownikom?

RiseupVPN

 

RiseupVPN to nasza propozycja darmowego i bezpiecznego VPN. Jest to projekt open-source, utrzymywany w całości z dotacji od fanów skupionych wokół projektu. Potrzeba skupienia środków i roboczogodzin twórców na tym, żeby serwer VPN odpowiednio działał bez reklam, sprawiła, że zabrakło na porządny interfejs graficzny. Co to oznacza? Usługa VPN może być trudna w obsłudze i raczej nie polecamy jej osobom niedoświadczonym.

Może się okazać, że pierwszym pytaniem będzie: jak włączyć VPN. Jednocześnie VPN oparty na darmowym działaniu jest tylko w wersji na komputer. Serwerem VPN warto się także zainteresować, jeśli chodzi o telefon. Ochrona znajdujących się na nim danych jest tak samo istotna (dostawców VPN na telefon jest mnóstwo, dobrze więc przejrzeć ich ofertę). Czym wyróżnia się RiseupVPN?

Plusy

  • Darmowy VPN
  • Open-source

Minusy

  • Trudny w użyciu
  • Tylko na PC

Płatne VPN

Płatne VPN mają to do siebie, że płacisz, więc wymagasz, a z drugiej strony – dostajesz dokładnie to, za co zapłacisz. Postaramy się jednak nie szokować: wszystkie wybrane propozycje są bardzo przystępne, konfiguracja VPN jest łatwa, a dodatkowo prawie każdy z nich ma darmowy trial.

Hotspot Shield

Logo Hotspot Shield

Hotspot Shield nie jest najtańszym VPN w zestawieniu, chociaż może takim być w zależności od twoich potrzeb. Hotspot Shield oferuje plan rodzinny, w którym można ochronić po pięć urządzeń dla pięciu użytkowników, czyli łącznie 25 urządzeń za jedną opłatą sieci VPN! Do tego macie 45 dni na wypróbowanie albo zwrot pieniędzy. Jakie są plusy i minusy serwera VPN?

Plusy

  • Świetny plan rodzinny

Minusy

  • Drogi dla pojedynczego użytkownika

NordVPN

Logo RiseupVPN

NordVPN to chyba najbardziej rozbudowana propozycja w niniejszym zestawieniu. Ochroni sześć urządzeń na jednej licencji, a w pakiecie dostaniecie funkcje antywirusowe i rozbudowane możliwości ochrony. NordVPN to kompleksowe rozwiązanie, ponieważ działa na chyba każdym urządzeniu i pod każdym systemem operacyjnym. NordVPN nie pyta, co to jest VPN w telefonie. Dostarcza odpowiednią aplikację i tyle.

Dodatkowo świetnie prezentuje się cenowo. Decydując się na plan dwuletni, cena spada poniżej 17 zł! Do tego 3 miesiące gratis, które również obniżają cenę i 30 dni czasu do namysłu albo zwrot. Problem? Całodobowy support jest do twojej dyspozycji. Nie da się ukryć, że ciężko jest „pobić” ofertę NordVPN.

Plusy

  • Największy pakiet ochronny
  • Za najniższą cenę

Minusy

  • ”Tylko” 30 dni trialu.

Windscribe

Logo Windscribe

Opcja dla ceniących sobie pełną anonimowość. Za Windscribe można zapłacić bitcoinami i nie podawać nawet maila. Dodatkowo trial jest nielimitowany czasowo, chociaż ma limit 15 GB transferu. Raczej nie da się go używać non stop, ale nada się świetnie do testów. W dodatku można obniżyć cenę tego VPN, tworząc własny plan i płacąc tylko za potrzebne funkcje.

Plusy

  • Pełna anonimowość
  • „Własny” plan

Minusy

  • Limit transferu w trialu

Rodzaje sieci VPN – czym kierować przy wyborze właściwego VPN?

Myślę, że nie zaskoczę nikogo, mówiąc, że najważniejsze są wasze potrzeby. Na szczęście każdy przedstawiony płatny VPN daje możliwość odpowiedniego przetestowania, tak żebyście wybrali dobrze.

Udostępnij

Właściciel portalu TechPolska. Entuzjasta gier RPG, choć nie pogardzi dobrą strategią. Z portalem jest związany od 5 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *