Prowadzenie działalności gospodarczej w formie sklepu internetowego to w obecnych czasach bardzo popularne rozwiązanie. Szacuje się, że w Polsce działa obecnie nawet kilkadziesiąt tysięcy sklepów prowadzących handel w internecie. Zasadniczo, dostępne są dwie formy prowadzenia e-sklepu: model SaaS oraz platforma stworzona na cel konkretnego przedsiębiorcy. Które z tych rozwiązań daje większe możliwości w prowadzeniu biznesu? Przeczytaj poniższy tekst, by poznać odpowiedź na to pytanie.

SaaS – podstawowe informacje

SaaS to akronim pochodzący od słów z języka angielskiego: Software as a Service (oprogramowanie jako usługa). W pewnym uproszczeniu oznacza to, że przedsiębiorca korzysta z oprogramowania sprzedażowego, które nie stanowi jego własności, lecz jest dostarczane przez zewnętrznego usługodawcę. Usługa-oprogramowanie tego typu to trzon, na którym przedsiębiorca działający w sektorze e-biznesu tworzy sklep, dodając do niego określone produkty, ceny itd.

Sklep internetowy w modelu SaaS ma charakter usługi abonamentowej – przedsiębiorca, aby móc korzystać z funkcjonalności dostępnych w oprogramowaniu, jest zobowiązany do opłacania okresowych (zazwyczaj comiesięcznych) opłat. Wysokość kosztów z tego tytułu jest zazwyczaj uzależniona od zakresu funkcjonalności dostępnych w ramach danego rozwiązania.

Sklep internetowy w modelu SaaS – dlaczego rozwiązanie to jest bardziej efektywne niż tradycyjny sklep internetowy?

Nie ma nic zaskakującego w fakcie, że SaaS to model platformy sprzedażowej, który cieszy się w ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców prowadzących aktywność biznesową w sieci. Jest tak, ponieważ sklep internetowy w takim wariancie oznacza liczne korzyści dla przedsiębiorcy.

Główne przewagi modelu SaaS nad budowanym od zera sklepem internetowym to niższe koszty czasowe i finansowe oraz wygoda.

Na czym polegają powyższe korzyści?

SaaS – korzyści czasowe i finansowe

Aspekty finansowe to jedna z najważniejszych kwestii w przypadku właściwie każdego przedsiębiorstwa, w tym także sklepu internetowego. To właśnie dlatego przedsiębiorców z pewnością zadowoli fakt, że model SaaS to wymierne korzyści finansowe oraz czasowe. Podczas gdy tworzenie internetowej platformy sprzedażowej od podstaw to zadanie czasochłonne i kosztowne. Usługa firmy informatycznej polegająca na stworzeniu e-sklepu zajmuje zazwyczaj od kilku tygodni do paru miesięcy, a koszt zlecenia może wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych. Tymczasem, sklep internetowy w modelu SaaS to rozwiązanie, które wymaga ponoszenia jedynie stosunkowo niewielkich opłat abonamentowych.

Ważne jest także to, że działalność biznesową z użyciem gotowej platformy SaaS można rozpocząć niemal natychmiast. Takie rozwiązanie zatem zapewnia znaczną oszczędność czasu – zasobu niezwykle ważnego w biznesie.

Model SaaS to wygoda

Czasem można spotkać się z krytyką modelu SaaS. Krytycy tego rozwiązania zwracają uwagę na to, że oprogramowanie tego typu jest rzekomo mała elastyczność, a gotowy system trudno dostosować do indywidualnych wymogów konkretnego przedsiębiorcy. Tymczasem, silna konkurencja na rynku internetowego oprogramowania dla biznesu sprawia, że dostawcy platform SaaS dla e-sklepów stale rozbudowują swoje produkty o nowe funkcjonalności. Dzięki temu klienci zyskują dostęp do coraz to nowych opcji pozwalających np. na automatyzację najbardziej powtarzalnych zadań.

Last but not least, gotowe oprogramowanie stworzone przez renomowanego dostawcę cechuje się zazwyczaj niższym poziomem awaryjności, a klienci mają możliwość skorzystania ze wsparcia technicznego zapewnianego przez profesjonalistów.

CStore jako przykład oprogramowania dla biznesu

Ciekawym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, którzy zamierzają działać w obszarze handlu internetowego, jest oprogramowanie e-commerce CStore. Dlaczego wato zdecydować się na ten system? Argumenty przemawiające za taką decyzją są bardzo proste: konkurencyjne ceny oraz możliwość automatycznego wystawiania dokumentów (faktur, zamówień itd.). Dowodem na wysoką jakość usług jest ponad 700 usatysfakcjonowanych klientów.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Jak powinna wyglądać nowoczesna strona internetowa?
Masz zaledwie 3 sekundy na to, żeby zatrzymać użytkowników na swojej stronie internetowej. Jak to zrobić? Kluczowe znaczenie ma projekt witryny – przejrzysty, zgodny z
Pozycjonowanie witryn internetowych – efektywne pozycjonowanie SEO dla Twojego biznesu
Efektywne pozycjonowanie stron internetowych jest kluczowym elementem sukcesu online Twojej działalności. Inwestując w SEO, zwiększasz szanse na zwiększenie widoczności w wynikach wyszukiwarek oraz przyciągnięcie większej
Nielimitowany internet mobilny na kilka urządzeń w Orange Flex
Nie wyobrażasz sobie życia bez dużego pakietu internetu w telefonie? Nie Ty jedyny! Jednak wykupione GB mogą się szybko skurczyć, jeżeli korzystasz z nich nie
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *