
Co roku Metacritic przygotowuje podsumowanie najlepszych wydawców gier komputerowych – tegoroczny ranking jest już jedenastym z kolei. Poprzednio najlepszym wydawcą okazało się 505 Games, zaś tym razem zatriumfowała Sega.
Sega numerem jeden, dalej są pewne zaskoczenia
Oto lista najlepszych wydawców gier 2020 roku według rankingu Metacritica:
- Sega
- Annapurna Interactive
- Capcom
- Sony
- Activision Blizzard
- Microsoft
- Aksys Games
- No More Robots
- Nintendo
- Devolver Digital.
Czym Sega zasłużyła sobie na takie wyróżnienie? M.in. takimi grami, jak Persona 4 Golden (87), Football Manager 2021 (85) czy Yakuza: Like a Dragon (83). Do tego port Yakuzy 0 na Xboxa One osiągnął wynik aż 90 punktów, świetnie poradziły sobie także różnorakie DLC do Total Wara, które oscylują w okolicach 80 punktów.
Annapurna Interactive to wydawca, który zdaje się być mniej znany z nazwy niż choćby Sega czy znajdujące się na dalszych pozycjach Capcom, Sony i Activision, ale firma ta w zeszłym roku wydała sporo udanych tytułów, m.in. If Found… (84) oraz I am Dead (77).
Co ciekawe, średnia ocena gier Annapurny była minimalnie lepsza niż Segi, ale japońska firma wygrała dzięki faktowi, że udało jej się wydać grę z Metascore powyżej 90 (dokładne zasady obliczania wyników omówimy w dalszej części tego artykułu).
Jeśli zaś chodzi o Capcom, to w 2020 roku wydał on takie dobrze ocenione tytuły, jak Resident Evil 3 (najwyższy wynik 84 na Xboxie One) czy Mega Man/ZX Legacy Collection (83 na Switchu). Pomógł też na pewno switchowy port Devil May Cry 3: Special Edition (82)
Pełny ranking możecie zobaczyć tutaj. Uprzedzając pytania, Ubisoft jest na 14 pozycji, Bethesda Softworks na 16, a Electronic Arts na miejscu 21.
Jak Metacritic wylicza, kto jest najlepszym wydawcą?
O pozycji w rankingu decyduje ilość punktów zebranych w danym roku, kalkulowana na podstawie następujących danych:
- Średni Metascore wszystkich gier wypuszczonych w 2020 – 150 punktów do zdobycia (liczone jako 1.5 x średni Metascore).
- % gier z dobrymi wynikami (Metascore wynoszący co najmniej 75) – 100 punktów do zdobycia (na przykład 80% dobrych gier = 80 punktów).
- % gier ze słabymi wynikami (49 lub niżej; im mniej % tym lepiej) – 100 punktów do zdobycia (na przykład 20% słabych gier = 80 punktów).
- Ilość “świetnych” gier (Metascore wynoszący 90 lub więcej, min. 7 recenzji).
Przy obliczaniach nie są brane pod uwagę gry wydane na iOS-a, a wszystkie wyniki punktowe użyte do kalkulacji były aktualne na dzień 3 marca 2021.
Zgadzacie się z takim sposobem wybierania najlepszego wydawcy roku? Waszym zdaniem w 2020 roku rzeczywiście najbardziej zaimponowała Sega, czy też wybralibyście innego wydawcę? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!
WARTO PRZECZYTAĆ:





