Co roku Metacritic przygotowuje podsumowanie najlepszych wydawców gier komputerowych – tegoroczny ranking jest już jedenastym z kolei. Poprzednio najlepszym wydawcą okazało się 505 Games, zaś tym razem zatriumfowała Sega.

Sega numerem jeden, dalej są pewne zaskoczenia

Oto lista najlepszych wydawców gier 2020 roku według rankingu Metacritica:

  1. Sega
  2. Annapurna Interactive
  3. Capcom
  4. Sony
  5. Activision Blizzard
  6. Microsoft
  7. Aksys Games
  8. No More Robots
  9. Nintendo
  10. Devolver Digital.

Czym Sega zasłużyła sobie na takie wyróżnienie? M.in. takimi grami, jak Persona 4 Golden (87), Football Manager 2021 (85) czy Yakuza: Like a Dragon (83). Do tego port Yakuzy 0 na Xboxa One osiągnął wynik aż 90 punktów, świetnie poradziły sobie także różnorakie DLC do Total Wara, które oscylują w okolicach 80 punktów.

Annapurna Interactive to wydawca, który zdaje się być mniej znany z nazwy niż choćby Sega czy znajdujące się na dalszych pozycjach Capcom, Sony i Activision, ale firma ta w zeszłym roku wydała sporo udanych tytułów, m.in. If Found… (84) oraz I am Dead (77).

Co ciekawe, średnia ocena gier Annapurny była minimalnie lepsza niż Segi, ale japońska firma wygrała dzięki faktowi, że udało jej się wydać grę z Metascore powyżej 90 (dokładne zasady obliczania wyników omówimy w dalszej części tego artykułu).

Jeśli zaś chodzi o Capcom, to w 2020 roku wydał on takie dobrze ocenione tytuły, jak Resident Evil 3 (najwyższy wynik 84 na Xboxie One) czy Mega Man/ZX Legacy Collection (83 na Switchu). Pomógł też na pewno switchowy port Devil May Cry 3: Special Edition (82)

Pełny ranking możecie zobaczyć tutaj. Uprzedzając pytania, Ubisoft jest na 14 pozycji, Bethesda Softworks na 16, a Electronic Arts na miejscu 21.

Jak Metacritic wylicza, kto jest najlepszym wydawcą?

O pozycji w rankingu decyduje ilość punktów zebranych w danym roku, kalkulowana na podstawie następujących danych:

  1. Średni Metascore wszystkich gier wypuszczonych w 2020 – 150 punktów do zdobycia (liczone jako 1.5 x średni Metascore).
  2. % gier z dobrymi wynikami (Metascore wynoszący co najmniej 75) – 100 punktów do zdobycia (na przykład 80% dobrych gier = 80 punktów).
  3. % gier ze słabymi wynikami (49 lub niżej; im mniej % tym lepiej) – 100 punktów do zdobycia (na przykład 20% słabych gier = 80 punktów).
  4. Ilość “świetnych” gier (Metascore wynoszący 90 lub więcej, min. 7 recenzji).

Przy obliczaniach nie są brane pod uwagę gry wydane na iOS-a, a wszystkie wyniki punktowe użyte do kalkulacji były aktualne na dzień 3 marca 2021.

Zgadzacie się z takim sposobem wybierania najlepszego wydawcy roku? Waszym zdaniem w 2020 roku rzeczywiście najbardziej zaimponowała Sega, czy też wybralibyście innego wydawcę? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!

WARTO PRZECZYTAĆ:

Laptopy dla każdego użytkownika – przegląd
Rynek laptopów przynosi cykliczne zmiany odczuwalne dla użytkowników. Odświeżanie wersji oprogramowania i wprowadzanie nowych rozwiązań technologicznych sprawiają, że do dyspozycji masz wiele wariantów tylko na
Monitorowanie produkcji. Jak robić to w nowoczesny sposób?
Monitorowanie produkcji to proces polegający na pozyskiwaniu danych z produkcji. Ma na celu zwiększenie efektywności związanych z nią procesów, a także ciągłą optymalizację produkcji. Nadzór
Najlepsze smartfony. Który model wybrać?
Ranking telefonów polecanych w 2024 obejmuje smartfony przeznaczone do użytku biznesowego i dla graczy oraz budżetowe modele dla użytkowników, którzy oczekują stabilnego działania systemu i
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *