Szybkie pisanie na smartfonie nie jest niemożliwie – wystarczy trochę praktyki i dobra aplikacja klawiatury. Coraz skuteczniejszym rozwiązaniem jest także przekształcanie mowy w tekst. Nie da się jednak ukryć, że ciężko przyrównać pisanie na smartfonie do używania klawiatury laptopa czy komputera. Dostępne są co prawda klawiatury dla smartfonów, ale nie jest to do końca wygodne rozwiązanie. Pewną lukę na rynku dostrzegł w tym miejscu Samsung i właśnie zaprezentował SelfieType – niewidzialną klawiaturę dla smartfonów. Jak to działa?

SelfieType wykorzystuje przednią kamerę

Zanim przejdziemy do szczegółów, sami zobaczcie, jak wykorzystanie takiej niewidzialnej klawiatury wygląda w praktyce.

Jak możecie zauważyć, ustawiony w pozycji poziomej smartfon śledzi ruchy palców użytkowników za pomocą przedniej kamery. SelfieType jest nie tyle niewidzialne, co po prostu fizycznie nie istnieje. Przeznaczone jest dla osób, które korzystają z klawiatury laptopa czy komputera bez patrzenia na nią i są w stanie symulować ruchy, które wykonywaliby na klawiaturze, nawet jeśli fizycznie jej przed nimi nie ma.

Pisanie “w powietrzu” może się wydawać dziwne i niekomfortowe, ale po jakimś czasie prawdopodobnie da się do tego przyzwyczaić.

Nie trzeba pisać idealnie

Nawet jeśli nie patrzymy na klawiaturę przy pisaniu, to mimo wszystko łatwo jest nam ocenić położenie między klawiszami i precyzyjnie (oraz szybko) wciskać kolejne klawisze właśnie dzięki temu, że ma ona formę fizyczną. W związku z tym, co oczywiste, zwłaszcza z początku popełnianie błędów podczas pisania za pomocą SelfieType wydaje się być nieuniknione. Jakie jest rozwiązanie Samsunga?

Sztuczna inteligencja, która przewidzi, “co autor miał na myśli” i będzie automatycznie poprawiała błędy. Skuteczność takiego rozwiązania może budzić wątpliwości, biorąc pod uwagę, że obecnie autokorekta podczas pisania na smartfonach nie działa jeszcze bezbłędnie.

Były już podobne rozwiązania

Niewidzialne klawiatury to nie całkowita nowość. Możecie kojarzyć chociażby klawiatury działające na zasadzie projekcji laserowej, które wyświetlają klawisze na jakiejś powierzchni, ale również nie mają stricte fizycznej formy. Spotkać je można już od wielu lat i póki co rynku nie udało im się podbić. Dlaczego? Jeśli znacie język angielski, możecie na ten temat obejrzeć chociażby poniższy filmik.

W wielkim skrócie – klawiatury laserowe cechują się sporymi lagami, a pisanie za ich pomocą jest niestety powolne i usiane błędami. Są ciekawym gadżetem, ale na dłuższą metę zupełnie nieprzydatnym. Ponadto konieczne jest noszenie ze sobą projektora, a skoro już decydujemy się na zakup dodatkowych akcesoriów, to tak naprawdę lepiej już zainwestować po prostu w niewielką bezprzewodową klawiaturę.

Czy z SelfieType będzie podobnie? Ciężko powiedzieć. Koncept śledzenia ruchów palców za pomocą kamery brzmi ciekawe, ale ma potencjał do posiadania podobnych problemów co klawiatury laserowe. Brak jakiegokolwiek fizycznego interfejsu ponadto może utrudnić użytkowanie.

Data premiery jest nieznana

Nie wiemy, kiedy Samsungowa niewidzialna klawiatura będzie dostępna (jeśli w ogóle) dla szerszej publiczności. Póki co wiadomo, że prototyp (ponieważ SelfieType wciąż nie jest produktem gotowym) obsługuje jedynie język angielski.

Ponadto nie ma informacji na temat tego, czy SelfieType będzie płatne. Możliwe że nie, biorąc pod uwagę, że nie wymaga ono żadnego dodatkowego sprzętu do działania.

Mamy dla was wyzwanie – spróbujcie przez chwilę pisać w powietrzu, jakbyście właśnie korzystali z takiej niewidzialnej klawiatury. Jest to dla was wygodne? Jak sądzicie, czy SelfieType ma przyszłość?

WARTO PRZECZYTAĆ:

prezenty technologiczne Obdaruj drugą połówkę na walentynki – poznaj najlepsze prezenty dla graczy i nie tylko!
Nadchodzi święto zakochanych. Już dosłownie za kilka dni walentynki, a Ty wciąż nie masz upominku dla swojej drugiej połówki? Jeśli jej hobby to gry lub
Najlepsze smartwatche 2020 Najlepsze smartwatche 2020 – co wybrać?
Robiliśmy już dla Was ranking najlepszych słuchawek bezprzewodowych, a także foteli dla graczy. Dzisiaj przyszedł czas na porównanie smartwatchy, czyli rosnącego w coraz większą popularność
najlepsze bezprzewodowe sluchawki douszne - ranking Najlepsze bezprzewodowe słuchawki douszne – ranking
Bezprzewodowe słuchawki douszne zawojowały rynek. Mowa tu konkretnie o słuchawkach typu true wireless, czyli takich, które nie dość, że nie łączą się przewodowo z telefonem,
Udostępnij

Administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

2Komentarze

  • 5 najdziwniejszych gadżetów z CES 2020 | Consumer Electronics Show, 12 stycznia 2020 @ 16:37 Odpowiedz

    […] robo-kot, nie jest czymś skrajnie nietypowym czy dziwnym, chociaż nie każdego zachwyci. Za to niewidzialna klawiatura SelfieType od Samsunga również mogłaby znaleźć się na poniższej liście, ale nie chcemy się powtarzać, dlatego […]

  • Wiola, 1 września 2020 @ 00:05 Odpowiedz

    Osobiście mam w domu klawiature Genesis Thor 300 RGB podświetlanie czerwone do grania niebieskie dodatkowo mocno słyszalny klik no i jest mechaniczna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *