Signal był jedną z niewielu znanych zachodnich aplikacji, która była dostępna w Chinach bez użycia VPN-a. Teraz jednak się to zmieniło – 16 marca rząd zablokował usługę i wysyłane za jej pomocą wiadomości nie dochodzą już do odbiorców.

Signal wciąż jest dostępny w App Store, ale po prostu nie działa

Obecnie Signal wciąż nie został zdjęty z chińskiego App Store, ale niewiele to zmienia, ponieważ po jego pobraniu i tak nie da się skutecznie wysyłać wiadomości.15 marca, dzień przed zablokowaniem samej usługi, chiński rząd zablokował w tym kraju stronę internetową tego komunikatora.

Dotychczas Signala z App Store pobrało trochę ponad 500 tysięcy Chińczyków. Biorąc pod uwagę populację tego kraju, jest to relatywnie niewiele (dla porównania, w Chinach komunikator WeChat ma ponad 1,1 miliarda użytkowników), ale na tyle dużo, aby przyciągnąć uwagę władz i doprowadzić do blokady usługi.

Jako ciekawostkę można dodać, że Signal (w wersji na iOS-a i Androida) został łącznie pobrany przez ponad 100 milionów użytkowników na całym świecie. Jeśli chcecie dowiedzieć się o nim więcej, to poczytajcie nasz artykuł o tym, czy rzeczywiście Signal jest najbezpieczniejszym komunikatorem i jak ma się on do konkurencji.

Jeśli chodzi o smartfony z Androidem, to tutaj nie zaszły żadne zmiany. W Chinach nie funkcjonuje sklep Google Play, a aplikacje na ten system są dostępne za pośrednictwem chińskich firm, które nie udostępniają Signala.

Tym samym Signal dołączył do m.in. Telegrama, Facebooka czy Twittera

W Chinach tak zwany “Wielki Firewall” blokuje także całą rzeszę innych znanych zachodnich aplikacji. Wśród nich można wymienić Facebooka, Instagrama czy Twittera, ale też takie komunikatory, jak WhatsApp (który ma niecałe 10 milionów pobrań w chińskim App Store) oraz Telegram (pobrany przez niemal 3 miliony Chińczyków).

Da się co prawda uzyskać do nich dostęp okrężną drogą, ale wymaga to VPN-a. Większość Chińczyków jednak VPN-ów nie używa – robią to w tym kraju przede wszystkim imigranci, czy to z Europy, czy z USA.

Teraz do tej listy dołączył Signal, z którego dotychczas można było korzystać bez tego typu narzędzi. Jeśli nie wiesz, czym jest VPN, koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem na ten temat. Tłumaczymy w nim, dlaczego VPN jest czymś, czego potrzebujesz, nawet w przypadku, kiedy w teorii nie masz nic do ukrycia.

Co sądzicie o tej decyzji chińskiego rządu? Uważacie, że Signal powinien być dostępny bez konieczności wykorzystywania VPN-a? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!

Udostępnij

Administrator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *