
Silnik do hulajnogi elektrycznej inaczej będzie znany jako napęd do hulajnogi elektrycznej. Nie należy traktować go jak silnik w samochodach. Jego funkcja jest ta sama, ale działanie inne. Silnik obraca koło, a to ciągnie hulajnogę do przodu. Energię do tego zadania składuje bateria do hulajnogi, która umieszczana jest z reguły pod podstawą, na której stoimy.
Silnik do hulajnogi elektrycznej – zalety
Producenci zdecydowali się na elektryczny napęd do hulajnogi z wielu powodów. Przede wszystkim jako pojazd stworzony z myślą o poruszaniu się w tkance miejskiej, nie musi mieć dużego zasięgu, a to przekłada się możliwość bezstratnego zastosowania silników elektrycznych. Elektryczny napęd do hulajnogi ma sporo zalet:
- Jest cichszy. W mieście przyszłości brak niepotrzebnych hałasów powodowanych przez silniki spalinowe to olbrzymi plus.
- Płynniejsza jazda. Nabieranie prędkości, jak i hamowanie są dużo płynniejsze.
- Są tańsze w eksploatacji: prąd jest tańszy niż benzyna.
- Części są łatwiej dostępne. W sprzęt małych rozmiarów, takich jak ma hulajnoga elektryczna jest po prostu łatwiej “wcisnąć” silnik elektryczny i baterię, niż jednostkę spalinową. Wyobrażacie sobie, że musicie tankować benzynę do hulajnogi?
- Są bardzo wydajne. Zdecydowana większość energii z baterii jest zamieniana w ruch.
- Są zeroemisyjne. To oczywiście zasługa silnika.


Napęd do hulajnogi elektrycznej – wady
Oczywiście nie wszystko jest tak różowe, silnik do hulajnogi elektrycznej tego typu ma też swoje wady:
- Są wolniejsze od pojazdów napędzanych spalinowo. Ostatecznie nie jest to wielka wada. Ze względu na to, gdzie dopuszczona jest jazda hulajnogą elektryczną i tak ich maksymalna dozwolona prawnie prędkość to 20 km/h. (Jednocześnie hulajnogi sportowe i tak bez problemu osiągną dużo wyższą prędkość).
- Limitowany zasięg. To oczywiście spora wada, ale z racji tego, że jest to sprzęt zaprojektowany do jazdy po mieście, to było to też planowane.
- Trzeba je często ładować. To wynika z poprzedniego punktu, ale z racji tego, że hulajnogę elektryczną można po prostu podłączyć w domu lub w pracy równie łatwo jak telefon, nie jest to wielki problem.
Czy można kupić silnik do hulajnogi elektrycznej?
Tak! Podobnie jak wiele innych części do hulajnogi elektrycznej, tak i silnik do hulajnogi elektrycznej można po prostu kupić i wymienić samemu. Niestety nie jest to w żaden sposób tanie: napęd elektryczny do hulajnogi kosztuje co najmniej kilkaset złotych. W dodatku nie jest to opona do hulajnogi elektrycznej i jego wymiana nie jest łatwa.
Chociaż wymianę silnika elektrycznego w hulajnodze można sprowadzić do wykręcenia starego silnika i zastąpienie go nowym, nie jest to tak łatwe, jak brzmi. Jeśli nie jesteście w tym bardzo doświadczeni, lepiej zostawić tą sprawę dla profesjonalnego serwisu. Inaczej łatwo zepsuć swój pojazd nawet bardziej.
Kiedy trzeba wymienić napęd do hulajnogi?
Jest kilka sytuacji, które mogą oznaczać, że pora aby wymienić silnik do hulajnogi elektrycznej:
- Najważniejszym powodem jest oczywiście usterka lub zepsucie. Tego nie da się przeskoczyć i trzeba wymienić silnik
- Jeśli twój silnik przestaje działać poprawnie, warto przemyśleć jego wymianę. Dalsza jazda z zepsutym silnikiem może być niebezpieczna!
Możecie też wymienić silnik po prostu na mocniejszy, dla większych osiągów, podobnie jak możecie wymienić baterię na mocniejszą. Pamiętajcie tylko, żeby sprawdzić, czy pozostałe części są odpowiednie. Z wielką mocą wiąże się wielka odpowiedzialność, a duża moc silnika oznacza potrzebę lepszych hamulców. Lepiej, żebyście nie mieli potrzeby o przekonaniu się o tym w trakcie użycia.
Silnik do hulajnogi elektrycznej – podsumowanie
Hulajnogi elektryczne pozwalają nam na wymianę praktycznie każdej części samodzielnie, więc silnik do hulajnogi elektrycznej nie jest wyjątkiem. Trzeba tylko uważać, bo wymiana silnika wymaga trochę więcej umiejętności, niż wymiana podstawowych części.
WARTO PRZECZYTAĆ:





