Nauka programowania wymaga systematyczności i determinacji do ciągłego poszukiwania rozwiązań. Koderzy przez cały okres swojej kariery uczą się nowych rzeczy oraz podnoszą swoje kompetencje. Skąd czerpać całą tę wiedzę? Jakie źródła są najlepsze zarówno dla początkujących programistów, jak i tych z kilkuletnim stażem?

Programowania można uczyć się na wiele sposobów. Jednak jakich zasad warto się trzymać, by zdobywana wiedza była wartościowa, a efekty pozwalały na sukcesywne zwiększanie swojego wynagrodzenia?

Skąd czerpać wiedzę na temat programowania?

Istnieje pięć źródeł, z których powinno się korzystać bez względu na poziom doświadczenia.

  1. Szkoła programowania to miejsce zarówno dla początkujących, jak i obytych koderów. Starannie przygotowany materiał, doświadczeni mentorzy oraz nauka na przykładach z życia świętych to elementy, których próżno szukać gdzie indziej. Ukończenie kursu programowania to nie tylko poznanie języków i frameworków, ale także umiejętność współpracy w zespole w myśl techniki zarządzania projektami SCRUM, doświadczenie przy tworzeniu projektach oraz oferta pierwszej pracy na wymarzonym stanowisku.
  2. Kursy online. Szkoła programowania może odbywać się stacjonarnie lub przez Internet. Jeśli nie masz czasu na codzienne zjazdy, warto rozważyć tryb zaoczny. Niektóre akademie, takie jak Codecool, oferują specjalnie dostosowany program realizowany weekendowo.
  3. Książki. Na temat programowania napisano wiele książek, więc pojawia się pytanie: które wybrać? Przede wszystkim zacznij od tych, które zbierają najlepsze recenzje i są polecane przez innych programistów, nie wydawców. Nie bój się literatury w języku angielskim. Jako programista musisz znać ten język, by swobodnie tworzyć aplikacje i współpracować z klientami z całego świata. Wiele materiałów począwszy od książek, przez filmy instruktażowe, a skończywszy na dokumentacji technicznej, są tworzone głównie w języku obcym.
  4. Filmy na YouTube to także źródło wartościowej nauki. Wielu doświadczonych developerów chętnie dzieli się swoją wiedzą, tworząc poradniki na YouTube, przy okazji promując swoje książki i prezentując umiejętności potencjalnym rekruterom. Warto korzystać z ich wiedzy, gdyż jest to jedno z niewielu tak dobrych darmowych źródeł.
  5. Poznaj GitHub, platformę, na której programiści dzielą się swoimi projektami. Możesz wrzucić tam swój projekt, uzyskać informację zwrotną, a także poszukać rozwiązania problemu.

Od czego zacząć na początek?

Jeśli jesteś pewny, że chcesz swoją przyszłość związać z tworzeniem aplikacji lub stron internetowych, warto zapisać się na kurs programowania. To najpewniejsze źródło wiedzy, które przygotuje cię do pracy w branży IT kompleksowo.

Jeśli wahasz się lub nie chcesz inwestować zbyt wielu pieniędzy, dobrym rozwiązaniem są filmy na YouTube oraz kursy online oferujące konkretne języki programowania. Jeśli z kolei jesteś koderem z kilkuletnim doświadczeniem, najwięcej nowości i wartościowych informacji wyciągniesz z GitHuba.

Skąd uczyć się programowania? Trzeba łączyć wiedzę z różnych źródeł

Bardzo często popełniany przez osoby początkujące błąd to zbytnie skupienie się na teorii. Tak, oczywiście jest ona niezwykle istotna. Jednak pochłaniając książkę po książce czy składający się wyłącznie z tekstu kurs zdobędziemy co prawda sporą wiedzę teoretyczną (o ile uda nam się ją przyswoić i zapamiętać), ale kiedy przyjdzie do jej wykorzystania, pojawi się spory problem.

Okaże się nagle, że chociaż wydawało nam się, że rozumiemy pewne koncepty, to w praktyce nie umiemy ich wdrożyć. Z drugiej strony nie możemy teorii ignorować całkiem, ponieważ będziemy wtedy popełniać głupie i łatwe do ominięcia błędy.

Dlatego też tak ważne jest, aby łączyć ze sobą wiedzę z różnych źródeł. Dużo czytać, ale jednocześnie od początku działać i tworzyć, wprowadzając do swoich projektów świeżo poznane rozwiązania.

Nie dość, że w ten sposób będziemy uczyć się w najbardziej pełny i wydajny sposób, to jeszcze przy okazji zbudujemy portfolio “od zera do bohatera”, dzięki któremu będziemy w stanie zaprezentować potencjalnemu przyszłemu pracodawcy proces naszego rozwoju i aktualnie posiadane umiejętności.

Korzystaj ze stron z wyzwaniami programistycznymi

Załóżmy, że nie masz pomysłu na to, co mógłbyś stworzyć, nie wiesz, od czego zacząć i co jest w zasięgu Twoich możliwości. Dobrym pomysłem będzie w takiej sytuacji skorzystanie ze stron internetowych, które zawierają wyzwania dla programistów: zarówno początkujących, jak i średnio zaawansowanych i specjalistów. Do tego typu witryn należą:

  • Coderbyte
  • CodinGame
  • CodeChef.

Za ich pomocą będziemy mogli rywalizować z innymi, mierzyć się z ciekawymi przeszkodami i poćwiczyć swoją kreatywność. To świetne rozwiązanie, które sprawia, że nauka programowania nie musi być nudna, a wręcz przeciwnie. Jeśli nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z jakimś wyzwaniem, nie powinniśmy się poddawać – oznacza to po prostu, że w jakimś obszarze musimy jeszcze poszerzyć swoją wiedzę.

Nie skacz od razu na głęboką wodę i nie poddawaj się

Wiemy już, skąd uczyć się programowania. Warto pamiętać, aby w swojej nauce nie skakać od razu na zbyt głęboką wodę. Wiele osób na sam początek swojej przygody z programowaniem wybiera zbyt skomplikowane języki, zaawansowane koncepty i frustruje się, kiedy po kilku tygodniach nie widzi dostatecznych wyników.

Nauka programowania to nie sprint, a maraton – żeby do czegoś dojść, musimy działać powoli i systematycznie zwiększać poziom trudności poznawanych zagadnień.

Za jeden z najlepszych języków dla początkujących programistów uważa się Pythona. Nie jest on jedyną opcją, ale nie bez powodu tak często się go poleca – nie dość, że należy do jednego z najbardziej przejrzystych języków, to jeszcze powstało na jego temat wiele rzetelnych, wartościowych kursów, poradników i książek.

Nawet jeśli docelowo interesuje nas inny język, warto zacząć najpierw od czegoś prostszego, jak właśnie Python. Później znacznie łatwiej nam będzie wdrożyć kolejny język.



Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Udostępnij

WARTO PRZECZYTAĆ:

jak podlaczyc drukarke do laptopa Jak podłączyć drukarkę do laptopa? Poradnik krok po kroku
W dzisiejszym świecie prawie wszystko jest przenośne. Komputery stacjonarne zostały w dużej mierze zastąpione przez laptopy, a w jeszcze większej przez smartfony, które też mogą
Jak przełączyć ekran z laptopa na monitor?
Jeśli wiecie już, jak podłączyć monitor do laptopa, to pewnie korzystacie na całego z tej możliwości. Dodatkowy ekran podczas korzystania z laptopa to super sprawa.
Laptop nie wykrywa monitora, co robić?!
Laptopy to podstawowe narzędzie pracy biurowej w dzisiejszym czasie. Bez problemu na koniec pracy w biurze możesz go schować do torby i zabrać do domu…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *