Bez wątpienia druk 3D zmienił nasz świat w ostatniej dekadzie bardzo mocno. Techniki druku 3D są zmieniane, a urządzenia jeszcze doskonalsze. Bezproblemowe staje się zarówno drukowanie bardzo niewielkich przedmiotów, jak i dużych struktur. Wszystko to z jeszcze większą niż do tej pory dokładnością i z wykorzystaniem jeszcze lepiej dopasowanych do tego zastosowania materiałów.

Branża druku 3D jest jednak znacznie bardziej skomplikowana i oferuje wiele możliwości, które na pierwszy rzut oka są niewidoczne. Jedną z takich usług jest chociażby skanowanie 3D. Chcecie więcej dowiedzieć się o technologii? Zapraszamy do poniższego artykułu!

Skanowanie 3d – dlaczego warto?

Skanowanie 3Djest procesem, który niezwykle przydaje się w wielu dziedzinach inżynierii i produkcji. Fizyczna część zostaje zeskanowana na przykład za pomocą światła strukturalnego i odwzorowana w oprogramowaniu w formie, która po obróbce pozwala na wykorzystanie do produkcji. Po obrobieniu przygotowanych w ten sposób danych możemy uzyskać trójwymiarowy rzut, który będzie z niezwykłą dokładnością pokazywać strukturę naszej bryły.

Proces jest bardzo szybki i bezpieczny dla elementu, który skanujemy. Proces jest podstawą do dalszego działania w technologii druku 3D. Za jego pomocą będziemy w stanie m.in. zrekonstruować uszkodzone obiekty. Omawiając skanowanie 3D nie możemy zapomnieć o inżynierii odwrotnej, a konkretniej…

Inżynieria odwrotna – o co w tym chodzi?

Owocem nowoczesnego skanowania 3d jest inżynieria odwrotna. W skanerze 3d zostaje umieszczony przedmiot, który chcemy przeskanować. Urządzenie mapuje je (np. za pomocą światła) i pozwala na znacznie łatwiejsze wykonanie projektu takiego przedmiotu, a także dokładne obejrzenie jego bryły. Dzięki tej technologii możemy w przyszłości wykonać dokładnie taki sam przedmiot nie posiadając projektu do niego lub też za pomocą inżynierii odwrotnej wykonać brakujący element tego przedmiotu.

To niesamowicie poszerza dotychczasowe możliwości projektowe i produkcyjne o nowe, nieznane dotąd zastosowania. Inżynierią odwrotną zajmuje się również firma https://cubicinch.pl/uslugi/skanowanie-3d/, w której specjaliści szybko ocenią możliwości, które przed nami stoją. Ekspresowo wykonana zostać może również wycena, jak również szybko ruszyć może sam proces produkcyjny. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą Cubic Inch, jak i ich bogatym portfolio udowadniającym, że firma ma fach w ręku. W wolnej chwili koniecznie rzućcie okiem na ich sekcję poradnikową. To zasób wiedzy, który doceni nie jeden programista.

Jaka przyszłość druku 3d?

Drukowanie 3D jest jedną  tych technologii, co do których możemy mieć niemal absolutną pewność, że ma ona przed sobą świetlaną przyszłość. Dowodzą tego zastosowania technologii, które z roku na rok poszerzają się. Pojawiają się kolejne techniki drukowania, pozwalające na jeszcze lepsze wykorzystywanie wszystkich używanych materiałów, a także używanie zupełnie nowych tworzyw. W zasadzie na dzień dzisiejszy wydaje się, że technologię druku 3D w przyszłości będzie ograniczała jedynie nasza wyobraźnia, a już dzisiejsze maszyny posiadają niesamowite możliwości, rodem z filmów science fiction.

Warto zwrócić uwagę jak prezentuje się współczesne wykorzystanie druku 3D w praktyce. Technologia jest bardzo popularna w medycynie. Nie od dziś słyszy się nowiny w niekonwencjonalnym wykorzystaniu go. Przodującymi dziedzinami medycyny są stomatologia oraz protetyka. Znane są przypadki wykorzystania druku 3D w chirurgi jako zastąpienie uszkodzonych kości nowymi.

Technologia druku 3D znajduje coraz częstsze zastosowanie w kulturze. Z dobrodziejstwa techniki korzystają muzea, które stosują drukardki do przedstawiania architektur czy rzeźb. Nie możemy zapomnieć o artystach. Tu wskazać możemy cosplay’erów wykorzystujących druk 3D przy tworzeniu elementów ich strojów. Technologia w krótkim czasie może zapewnić wysokiej jakości maski, czy też rekwizyty np. bronie.

Skanowanie 3D jest w stanie pobrać materiały o danym przedmiocie i odtworzyć uszkodzone części. Zadowoleni będą również młodsi odbiorcy. Branża zabawkowa wykorzystuje druk 3D do szybszego procesu tworzenia nowych zabawek. Najczęściej wykorzystuje się technologia przy grach planszowych. Technologia bardzo szybko odtwarza takie elementy jak fanowskie figurki, których koszta niekiedy sięgają wielkich sum.

Czy koszta będą rosły?

Technologia druku 3D na początku swojej kariery kosztowała krocie. Z roku na rok technologia rozwija się umożliwiając społeczeństwu szybkie dostęp do niesamowitych rozwiązań. Technologia robi się coraz powszechniejsza o czym świadczy dostęp do drukarek 3D. Nie trzeba być doświadczonym programista, ani miliarderem, aby nabyć drukarkę 3D do domowych zasobów.

Technologia z roku na rok nie tylko rozwija się, ale robi się przystępniejsza cenowo. Świadczą o tym nie tylko ceny drukarek 3D ale i materiałów. Nie jesteśmy w stanie ocenić jak będą wyglądały koszta technologii w przyszłych latach. Mając jednak na uwadze trend z ostatnich lat możemy przypuszczać, że technologia będzie coraz tańsza.



Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Udostępnij

WARTO PRZECZYTAĆ:

Gothic Remake Gothic dla powodzian
Mimo rozwoju techniki pogoda wciąż potrafi nas zaskoczyć, czego najlepszym dowodem jest aktualna sytuacja w południowo-zachodniej Polsce. Na szczęście wciąż są ludzie, którzy nowe możliwości
sony Pierwsze informacje o PS6!
Dobrze czytacie. Co prawda ledwo co Sony zapowiedziało PS5 Pro, a już pojawiły się konkretne informacje świadczące o tym, że kolejna generacja czai się tuż
Diablo 4 Wiemy, ile Blizzard zarobił na mikrotransakcjach w Diablo 4!
Co prawda Diablo 4 po premierze zostało przyjęte z raczej dosyć mieszanym odbiorem wśród graczy, nie przeszkodziło to w finansowym sukcesie gry. Zaraz po premierze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *