The Elder Scrolls V: Skyrim od Bethesdy to gra już wręcz legendarna. Przez wielu uważana za najlepszą lub chociaż jedną z najlepszych gier RPG w historii, a jednocześnie inspiracja dla ogromnej ilości memów, przede wszystkim związanych z błędami technicznymi.

Krótko mówiąc, trzeba chociaż spróbować w nią zagrać, jeśli jeszcze nie miało się takiej okazji. Zanim jednak się ją zakupi, warto wcześniej zweryfikować stawiane przez Skyrim wymagania sprzętowe (mowa oczywiście o różnorakich wersjach PC-towych). W ten sposób nie będzie ryzyka, że niepotrzebnie zmarnuje się pieniądze na grę, którą będzie problem później uruchomić.

W tym artykule znajdziecie przygotowane przez twórców wymagania sprzętowe dla TES V: Skyrim, zarówno minimalne, jak i zalecane. Pozwolą one Wam łatwo i szybko ocenić, czy Wasz komputer (bądź laptop gamingowy) poradzi sobie z odpaleniem tego tytułu choćby na najniższych ustawieniach graficznych. Zapraszamy do lektury!

The Elder Scrolls V: Skyrim wymagania sprzętowe – minimalne i zalecane

Zanim przejdziemy do omawiania, jakie The Elder Scrolls V: Skyrim wymagania sprzętowe stawia przed graczami na PC, chcielibyśmy odpowiedzieć na pytanie, co robić, gdy sprzęt tych wymagań nie spełnia. Otóż wbrew pozorom nie oznacza to, że trzeba zrezygnować z gry.

Jest także druga opcja, a mianowicie zainstalowanie moda obniżającego ustawienia graficzne jeszcze bardziej niż pozwala na to sama gra. Takim narzędziem jest chociażby ULG Tool (ULG oznacza Ultra Low Graphics).

Takie rozwiązanie może pozwolić utrzymać odpowiednią ilość FPS-ów, aby grać komfortowo nawet na słabym sprzęcie. Trzeba jednak być świadomym faktu, że wymagania gry zostaną obniżone kosztem jakości tekstur, odległością, na której generowane są obiekty i nie tylko.

Gra na ultraniskich ustawieniach graficznych będzie po prostu znacznie gorzej wyglądać. Każdy musi więc sam zdecydować, czy jest skłonny się z tym pogodzić, jeśli jego PC lub laptop jest zbyt słaby, aby grać wygodnie bez tego rodzaju modów.

the elder scrolls v skryim wymagania na pc
Źródło: Bethesda

Wymagania minimalne

  • System operacyjny: Windows 7/8.1/10 (64-bit)
  • Procesor: Intel i5-750/AMD Phenom II X4-945
  • Pamięć RAM: 8 GB
  • Karta graficzna: NVIDIA GTX 470 1 GB/AMD HD 7870 2 GB
  • Miejsce na dysku: 12 GB dostępnej przestrzeni

Wymagania zalecane

  • System operacyjny: Windows 7/8.1/10 (64-bit)
  • Procesor: Intel i5-2400/AMD FX-8320
  • Pamięć RAM: 8 GB
  • Karta graficzna: NVIDIA GTX 780 3 GB/AMD R9 290 4 GB
  • Miejsce na dysku: 12 GB dostępnej przestrzeni

TES V: Skyrim – data premiery, platformy

The Elder Scrolls V: Skyrim, czyli następca Obliviona z 2006 roku, zadebiutował 11 listopada 2011 na trzech platformach: PC, Xboxie 360 i PlayStation 3. Jednak nie bez powodu pojawiają się memy o tym, że niedługo gra zostanie wydana na toster czy lodówkę. Od czasu pierwotnej premiery twórcy zadbali na stworzenie wersji na każdą kolejną dużą platformę.

28 października 2016 wyszło zremasterowane Skyrim: Special Edition, zarówno na PC, jak i na konsolach kolejnej generacji: PlayStation 4 i Xboxie One. Oferowało m.in. nieco lepszą grafikę i nowe możliwości, w tym między innymi wsparcie dla modów na konsolach (na PS4 możliwość ich tworzenia była mocno ograniczona, na Xboxie One pojawiło się ich znacznie więcej).

Na Nintendo Switchu Skyrim zawitał 17 listopada 2017 roku. Tego dnia zadebiutował również Skyrim VR, czyli wersja przeznaczona do gry na goglach wirtualnej rzeczywistości. Skyrim VR jest kompatybilny z takimi urządzeniami, jak PlayStation VR, Oculus Rift, HTC Vive czy Windows Mixed Reality.

tes v skyrim wymagania sprzetowe
Źródło: Bethesda

Na tym historia się nie kończy. 11 listopada 2021 roku wyszedł Skyrim: Anniversary Edition, który zawierał oprócz podstawowej gry i dodatków także garść modów z Creation Club. Edycja rocznicowa jest jednocześnie także portem, ponieważ pojawiła się nie tylko na PC, ale też na konsolach aktualnej generacji: Xboxie Series X|S oraz PlayStation 5.

Jako ciekawostkę można dodać, że w 2018 roku Bethesda stworzyła Skyrim: Very Special Edition, czyli wersję Skyrima udostępnianą przez asystentkę głosową Amazona, Alexę. Nie ma tutaj obrazu, a zamiast tego Alexa humorystycznie opisuje bieżące wydarzenia i prosi nas o podejmowanie decyzji. Jest to nic innego, jak żart twórców, inspirowany właśnie memami o niekończących się portach na różne platformy.

Jak zainstalować mody do TES V: Skyrim?

Wcześniej wspomnieliśmy o modzie, który pozwala znacząco obniżyć ustawienia graficzne, aby Skyrim poszedł także na słabszym sprzęcie. Istnieją też dziesiątki modyfikacji, które idą w drugą stronę i starają się polepszyć grafikę, co z kolei sprawia, że TES V: Skyrim wymagania ma coraz wyższe. Niezależnie od tego, jaka grupa modów nas interesuje, pytania pojawiają się te same: gdzie i jak można modyfikacje zainstalować?

Najprostszym sposobem na PC będzie pobranie programu o nazwie Vortex, a następnie ściąganie modów ze strony NexusMods (są tam ich dostępne dosłownie tysiące) i instalowanie ich właśnie za pomocą tego narzędzia. Obsługa Vortexa jest bardzo prosta i intuicyjna, każdy więc bez problemu powinien sobie z nią poradzić, ponadto w sieci można znaleźć ogrom rozbudowanych poradników, zestawień najlepszych modów i nie tylko.

Skyrim wymagania na PC – podsumowanie

Jak widać, stawiane przez The Elder Scrolls V: Skyrim wymagania sprzętowe są relatywnie nieduże (nie jest to zresztą najnowsza gra). Trzeba przy tym pamiętać, że nawet na najlepszym sprzęcie gra może nie zawsze chodzić idealnie, z uwagi na jej niedopracowanie techniczne.

Dodatkowo, instalowanie modów, w szczególności tych zmieniających kwestie graficzne (np. zamieniających tekstury na takie o znacznie wyższej rozdzielczości), podniesie wymagania tytułu. Jeśli więc na przykład chcemy, aby Skyrim lepiej wyglądał, to musimy mieć potężniejszą maszynę niż taką, jaką twórcy rekomendują dla podstawowej, trącącej już nieco myszką wersji.

Przygotowaliśmy masę poradników, w których szczegółowo wyjaśniamy, jak sprawdzić poszczególne komponenty swojego sprzętu (laptopa, komputera). Miedzy innymi opowiadaliśmy dotychczas, jak sprawdzić kartę graficzną w PC, a także, jak sprawdzić RAMy (czyli pamięć RAM). Jesteśmy zawsze otwarci na Wasze pomysły lub sugestie, jeśli więc jakieś posiadacie, to nie obawiajcie się dzielić nimi z nami w komentarzach. Chętnie się z nimi zapoznamy!

WARTO PRZECZYTAĆ:

wiedźmin 2 wymagania Wiedźmin 2 wymagania na PC – sprawdź, czy możesz zagrać!
Wiedźmin 2: Zabójcy Królów to gra, która ma wielu zwolenników na całym świecie. Nie da się jednak ukryć, że w Polsce z oczywistych względów jest
wiedźmin 1 wymagania Wiedźmin 1 wymagania na PC – wszystko, co musisz wiedzieć!
Wiedźmin to w tym momencie seria gier, której nie trzeba niemal żadnemu graczowi (nie mówiąc już o konkretnie polskich graczach) przedstawiać. Miliony osób na całym
aktualizacja Wiedźmin 3 znowu jest najlepszym RPG z otwartym światem według Metacritica
Dziki Gon ma już 7 lat, a wciąż potrafi wzbudzać sporo emocji w branży gamingowej – tym razem ze względu na premierę net-genowego patcha. Wiedźmin
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *