Udostępnienie podglądu tekstu piosenki podczas jej odtwarzania to użyteczna funkcja, którą posiada między innymi Tidal. Teraz udostępniło ją także Spotify – dla wszystkich użytkowników i wszystkich krajów. Wcześniej była ona dostępna tylko w kilku państwach.

Spotify zadbało o bardzo szeroką bazę tekstów

Jak wspomniano powyżej, dotychczas teksty piosenek na Spotify były dostępne tylko w wybranych krajach. Osoby z innych państw musiały zadowolić się funkcją “Behind the Lyrics”, objaśniającą znaczenie niektórych tekstów – mniej wygodną i działającą z niedużą ilością piosenek.

Teraz wszędzie, w tym także w Polsce, wprowadzono klasyczną funkcję podglądu tekstu. Wciąż nie wszystkie piosenki mają dodane teksty, ale znaczna część tak. Można od razu zauważyć, jak jest w przypadku danego utworu z playlisty – jeśli jest dla niego dostępny tekst, pod tytułem (obok zespołu) zobaczymy napis “LYRICS”.

Funkcja jest dostępna zarówno dla użytkowników opłacających subskrypcję Premium, jak i dla tych, którzy korzystają z darmowego planu. Żeby z niej skorzystać, wystarczy odtworzyć piosenkę, która ma dodany tekst  i będąc na ekranie z okładką przewinąć go w dół.

Zobaczymy kilka nadchodzących linijek, a żeby mieć od razu podgląd całego tekstu, wystarczy stuknąć w niego lub w ikonkę pełnego ekranu w jego prawym górnym rogu.

Podczas odtwarzania piosenki od razu po rozpoczęciu śpiewania danej linijki jest ona podświetlana cała, nie są po kolei podświetlane poszczególne słowa jak na przykład w niektórych aplikacjach do karaoke.

To była jedna z najbardziej pożądanych funkcji

Same Spotify przyznało, że dodało “jedną z funkcji, o którą najczęściej prosili słuchacze”. Jest ona dostępna na urządzeniach mobilnych (zarówno z Androidem, jak i iOS-em), a także komputerach osobistych, laptopach, telewizorach oraz konsolach.

Dlaczego czekaliśmy na nią tak długo? Ciężko powiedzieć. Natomiast jako ciekawostkę można dodać, że Spotify wprowadziło teksty piosenek w partnerstwie z Musixmatch. Możecie tej nazwy nie znać, natomiast jest to firma odpowiedzialna za wyświetlanie tekstów piosenek m.in. na Instagramie, w Apple Music, Tidalu oraz Amazon Music.

Można powiedzieć, że jest to monopolista, jeśli chodzi o teksty w aplikacjach streamingowych (i nie tylko – Musixmatch m.in. wspomaga Google w wyświetlaniu tekstów piosenek po wpisaniu ich tytułów do wyszukiwarki). Nic więc dziwnego, że Spotify zdecydowało się skorzystać z jego usług i nadgonić konkurencję.

Czekaliście na tę funkcję, a może nie jest ona dla Was istotna? Jakie jeszcze inne funkcje powinny Waszym zdaniem zostać dodane do tej aplikacji streamingowej? Koniecznie podzielcie się swoimi opiniami w komentarzach!

Udostępnij

Administrator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *