
W ramach ostatniej aktualizacji do Dying Light twórcy udostępnili wszystkim posiadającym podstawową wersję za darmo Enhanced Edition, czyli garść różnych ciekawych DLC. W związku z tym zapewne sporo nowych graczy napłynie do tego tytułu, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że kilka miesięcy temu wyszedł sequel, Dying Light i spotkał się z pozytywnym odbiorem. Zanim jednak zakupicie “jedynkę”, koniecznie sprawdźcie Dying Light wymagania sprzętowe (zarówno minimalne, jak i rekomendowane).
Pozwolą one sprawdzić, czy gra bez problemu zadziała i będzie chodziła płynnie, czy też nie warto w ogóle w nią inwestować, bo będzie lagować i ogółem sprawiać problemy. Oczywiście wszystkim życzymy, aby wymagania sprzętowe Dying Lighta zostały spełnione z nawiązką, ale, jeśli ktoś ma nieco starszy sprzęt, czy to PC, czy laptopa gamingowego, może pojawić się pewna wątpliwość. Wszystkie najważniejsze informacje przygotowaliśmy dla Was poniżej. Zapraszamy do lektury!
Dying Light wymagania sprzętowe – minimalne i zalecane
W przypadku Dying Light wymagania sprzętowe to po prostu zestawy przygotowanych przez twórców konfiguracji (procesorów, kart graficznych i tak dalej). Nie chodzi tutaj oczywiście o to, abyście mieli dokładnie te same komponenty, co te wymienione w oficjalnych wymaganiach, a po prostu dowolne o równej lub większej wydajności.
Twórcy podają osobno wymagania dla systemów Windows, macOS i Linuxa, przy czym wymagania dla Linuxa są tożsame z tymi dla Windowsa, z wyjątkiem wersji systemu operacyjnego (dokładniej omówimy to poniżej).


Wymagania minimalne dla Windowsa
- System operacyjny: Windows® 7 64-bit / Windows® 8 64-bit / Windows® 8.1 64-bit
- Procesor: Intel® Core™ i5-2500 @3.3 GHz / AMD FX-8320 @3.5 GHz
- Pamięć RAM: 4 GB RAM DDR3
- Miejsce na dysku: 40 GB wolnej przestrzeni
- Karta graficzna: NVIDIA® GeForce® GTX 560 / AMD Radeon™ HD 6870 (1GB VRAM)
- DirectX®: Wersja 11
- Dźwięk: kompatybilny z DirectX®
Wymagania zalecane dla Windowsa
- System operacyjny: Windows® 7 64-bit / Windows® 8 64-bit / Windows® 8.1 64-bit
- Procesor: Intel® Core™ i5-4670K @3.4 GHz / AMD FX-8350 @4.0 GHz
- Pamięć RAM: 8 GB RAM DDR3
- Miejsce na dysku: 40 GB wolnej przestrzeni
- Karta graficzna: NVIDIA® GeForce® GTX 780 / AMD Radeon™ R9 290 (2GB VRAM)
- DirectX®: Wersja 11
- Dźwięk: kompatybilny z DirectX®
Wymagania minimalne dla macOS
- System operacyjny: macOS Sierra 10.12.1
- Procesor: Intel® Core™ i5 @3.20GHz
- Pamięć RAM: 4 GB RAM DDR3
- Miejsce na dysku: 40 GB wolnej przestrzeni
- Karta graficzna: AMD Radeon™ R9 M370X (2GB VRAM)
W ramach dodatkowych informacji twórcy podają, że oficjalne wsparcie otrzymały tylko karty graficzne z serii AMD Radeon™. Dotyczy to zarówno wymagań minimalnych Dying Lighta na macOS, jak i zalecanych.
Wymagania zalecane dla macOS
- System operacyjny: macOS Sierra 10.12.1
- Procesor: Intel® Core™ i7 @4.00GHz
- Pamięć RAM: 8 GB RAM DDR3
- Miejsce na dysku: 40 GB wolnej przestrzeni
- Karta graficzna: AMD Radeon™ R9 M395X (4GB VRAM)
Wymagania dla Linuxa (i SteamOS-a)
Jak zostało wcześniej napomknięte, wymagania w przypadku Linuxa są takie same, jak Windowsa, z jednym znaczącym wyjątkiem. Twórcy wskazują, zarówno w wymaganiach minimalnych, jak i zalecanych, że potrzebna jest konkretnie 64-bitowa dystrybucja Ubuntu w wersji 14.04 lub nowszej.
Zostało ponadto jasno zaznaczone, że gra nie obsługuje systemów plików JFS i XFS.
Najważniejsze informacje o Dying Lighcie
Dying Light miał swoją premierę 27 stycznia 2015 roku. Pojawił się zarówno na PC (na Windowsach, Linuxie i macOS-ie), jak i konsolach (Xboxie One, PlayStation 4). Wydawcą było Warner Bros. Interactive Entertainment, natomiast szczególnie interesujące jest to, kim byli deweloperzy. Otóż za Dying Lighta odpowiada polskie studio Techland (znane również z takich nieco starszych serii jak Dead Island czy Call of Juarez).
Gra dostała garść pomniejszych DLC, a w 2016 roku także duży dodatek – “The Following”. Wersja na PC zebrała na Metacriticu oceny od krytyków na poziomie 75/100 i graczy 8/10, co jest najlepszym dowodem na to, że jest to tytuł warty uwagi.
Do kwietnia 2022 roku sprzedał się w ponad 20 milionach egzemplarzy, można więc bez wątpienia powiedzieć, że nie tylko gra spodobała się graczom, ale też był to komercyjny sukces. Jak wspomniano na wstępie, w 2022 roku zakończono wreszcie wsparcie dla “jedynki”, gra otrzymała też wreszcie kontynuację w postaci Dying Lighta 2.


Gdzie można kupić Dying Lighta?
Dying Light na PC jest najłatwiej dostępny obecnie na Steamie. Można kupić Enhanced Edition (Edycję Rozszerzoną, zawierającą m.in. wspomniany dodatek The Following) bądź Platinum Edition (Edycję Platynową, w skład której wchodzi też dużo pomniejszych zestawów broni i innych tego typu gadżetów).
W momencie przygotowywania tego materiału podstawowa cena Enhanced Edition na Steamie wynosi 89,99 złotych, zaś Platinum Edition – 149,99 złotych.
Jeśli chodzi o wersje konsolowe, to dalej są one bez problemu możliwe do kupienia w oficjalnym sklepie Xboxa, a także w PlayStation Store (zarówno, jeśli chodzi o Enhanced, jak i Platinum Edition).
Dying Light wymagania – podsumowanie
Trzeba powiedzieć, że wskazane Dying Light wymagania nie należą do wysokich. Chociaż niewątpliwie jest to gra atrakcyjna wizualnie i rozbudowana, to ma już kilka lat na karku, więc nie trzeba mieć jakiegoś niebywale potężnego komputera, aby sobie z nią poradzić. Warto więc się z nią zapoznać, choćby ze względu na to, że jest (w naszym odczuciu) naprawdę wciągająca i dobra, pewnym bonusem jest też to, że została stworzona przez nasz rodzimy Techland.
W przypadku, gdybyście mieli problemy ze zweryfikowaniem, czy Wasz sprzęt spełnia powyższe wymagania, zachęcamy ze zapoznaniem się z innymi stworzonymi przez nas materiałami. Przydatne mogą okazać się między innymi poradniki dotyczące tego, jak sprawdzić kartę graficzną oraz jak sprawdzić RAMy w PC. Swego czasu wyjaśnialiśmy również, jak sprawdzić model laptopa. Gdyby coś jeszcze było dla Was niejasne bądź mielibyście jakieś pomysły na kolejne teksty, które chcielibyście zobaczyć na TechPolska, dajcie nam koniecznie znać w komentarzach!
WARTO PRZECZYTAĆ:





