Napisz do nas

TechPolska.pl

Znajdziesz nas

Jakiś czas temu informowaliśmy was o wybuchającej rakiecie SpaceX – w tamtym przypadku było to częścią testów bezpieczeństwa i skutkiem zamierzonym. Tym razem wynik testu z pewnością nie jest dla SpaceX powodem do zadowolenia, chociaż z drugiej strony zdaje się, że Elona Muska nie zniechęci żadna porażka. Co wybuchło tym razem? Prototyp Starship, czyli statku, który potencjalnie ma nawet wylądować na Marsie. Nie jest to zresztą pierwszy raz.

Do eksplozji doszło podczas tankowania statku ciekłym azotem

Próbne tankowanie ciekłym azotem nie przebiegło prawidłowo, nie wiadomo jeszcze jednak dokładnie, co się do tego przyczyniło. Wiemy natomiast, że prototyp uległ całkowitemu zniszczeniu podczas testów w placówce w Boca Chica, w Teksasie. Nie ma jednak powodu do obaw – zniszczony został Starship SN1, czyli model przeznaczony wyłącznie do testów statycznych. Dopiero jego kolejna wersja, Starship SN2, rzeczywiście wzleci w powietrze. Co ciekawe, prace nad SN2 trwały w najlepsze nawet w momencie, kiedy w jego niedalekiej okolicy jeszcze sprzątano pozostałości po eksplozji SN1. Wybuch możecie obejrzeć na poniższym wideo:

Poniżej możecie zobaczyć zdjęcie prototypu SN1 po powyższej katastrofie. Auć.

spacex
Źródło: NASASpaceFlight

To nie pierwszy wybuch prototypu Starship

Osoby śledzące projekt Starship mogą pamiętać, że stosunkowo niedawno, a konkretnie w listopadzie 2019 roku, miała miejsce podobna “anomalia”. Wcześniejszy prototyp, Starship Mk1, uległ zniszczeniu podczas testu ciśnieniowego. SpaceX stwierdził wtedy, że taki rezultat był przez nich przewidywany i nie nikt nie poniósł żadnych obrażeń, a całe zdarzenie nie będzie poważnym krokiem w tył. Możecie obejrzeć je poniżej.

SpaceX nie obawia się porażek

W zeszły piątek, czyli na kilka dni przed wybuchem Starship SN1, prezes SpaceX, Elon Musk, udzielił wywiadu, który nabiera w kontekście tego zdarzenia szerszego wymiaru. O to, co powiedział:

Podczas próbowania różnych rzeczy, musisz w pewnym stopniu zaakceptować porażkę. Porażka musi być możliwością. Jeśli porażka nie jest możliwością, dokonuje się ekstremalnie powściągliwych wyborów. I możesz dostać coś nawet gorszego niż brak innowacji. Rzeczy mogą zacząć się cofać. – Elon Musk, CEO SpaceX

Mówiąc o Elonie Musku i porażkach, sporo emocji wywołała kilka miesięcy temu sytuacja, w której podczas prezentacji nowego pojazdu Tesli, Cybertrucka, rzekomo niezniszczalne szyby rozbiły się po rzuceniu w nie… metalową kulką. To również zdawało się spłynąć po nim jak po kaczce.

Co sądzicie o całej tej sytuacji? Nie da się ukryć, że Musk w ostatnim czasie zdaje się mieć sporego pecha.

Share:

administrator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.