Niby małe, ale cieszy – tak można podsumować nową wersję steamowej nakładki, która właśnie została udostępniona dla użytkowników biorących udział w programie Steam Beta. Kluczową nowością jest możliwość “przypięcia” na grze okienka z notatkami lub podglądem z przeglądarki.

Notatnik w chmurze (ale działający też offline)

Notatnik Steama przechowuje informacje oddzielnie dla każdej gry, nie musimy więc samodzielnie odszukiwać odpowiedniego pliku. Działa zarówno offline, jak i online, przy czym dzięki połączeniu z siecią jest w stanie synchronizować zapisane informacje między różnymi komputerami.

steam notatki w grze

Możliwych zastosowań jest tutaj naprawdę dużo. Sprawdzi się to chociażby w grach logicznych, gdzie łatwiej może być rozwiązać zagadkę rozpisując ją w notatniku.

Edytor tekstowy jest stosunkowo prosty, ale nie zabrakło kluczowych opcji, takich jak wylistowanie czy pogrubienie treści. Użytkownik może dopasować poziom przezroczystości okienka z notatkami do swoich preferencji, a także dostosować zawartość nakładki:

Nowy pasek narzędzi daje wam dostęp do wszystkiego, czego możecie potrzebować podczas gry – czatu ze znajomymi, widoku postępu osiągnięć, dyskusji, przeglądarki i nie tylko.

Domyślnie wybraliśmy parę okien, ale możecie wybrać i spersonalizować elementy zawartości, które chcecie widzieć w swojej nakładce (ustawienia są zapisywane pomiędzy grami) – Valve

steam nowy pasek narzedzi

Oprócz notatek “przypiąć” można także okno z przeglądarką

Oprócz notatek w ramach nakładki można wyświetlać także steamowe dyskusje i poradniki, oraz karty z przeglądarki (w tym materiały wideo). Haczyk jest taki, że chodzi tutaj konkretnie o przeglądarkę Steama. To ciekawa opcja, jako że w wielu grach nieustannie przydaje się widok na poradniki craftingowe czy inne tego typu wskazówki. Granie w Stardew Valley bez wciskania co chwilę Alt+Tab, żeby sprawdzić, co dany mieszkaniec lubi, a czego nie? Biorę to!

Oprócz tego pojawiły się także inne drobne zmiany w interfejsie, m.in. odświeżono menadżer zrzutów ekranu i zmodyfikowano okno powiadomień, aby było czytelniejsze.

steam menadzer zrzutow ekranu

Nowości są dostępne zarówno w desktopowej aplikacji Steam, trybie Big Picture i na Steam Decku (tutaj na razie tylko w linuxowym trybie desktopowym – do trybu gamingowego zmiany trafią później). Jeśli ktoś chce wypróbować je już teraz, musi dołączyć do programu Steam Beta – nie wiadomo, kiedy nowinki pojawiają się w wersji ogólnodostępnej.

Co o tym wszystkim sądzicie? Będziecie korzystać z nowych funkcji? Dajcie znać w komentarzach!

WARTO PRZECZYTAĆ:

jak zmienić region na steam Jak zmienić region na Steam? Poradnik krok po kroku
Zastanawialiście się kiedyś czy da się zmienić region na Steam? Nie jest wielką tajemnicą, że w niektórych regionach świata cyfrowe gry na wielu platformach są
playstation studios Gry PlayStation Studios na Steam – jak się sprzedają? Lider jest zaskakujący!
Insomniac Games ma poważne problemy ze względu na atak hakerski, jakiego doświadczyło. Hakerzy wypuścili do sieci mnóstwo dokumentów, a wśród nich znalazły się dane dotyczące
steam awards 2023 Steam Awards 2023: poznaliśmy wszystkie nominacje!
Tradycyjnie jak co roku gracze, mający aktywne konta na Steamie, mogą wziąć udział w plebiscycie, w ramach którego oddadzą głos na gry, które zasługują na
Udostępnij

Administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *