Strategia handlu kryptowalutami HODL jest jednym ze sposobów zarabiania na walutach cyfrowych, który wymaga stosunkowo niewiele zaangażowania, ale może przynosić zadowalające efekty. HOLD jest polecany zarówno początkujących traderom, jak i wszystkich osobom, którzy nie mają czasu na codziennie śledzenie informacji o zmianach cen, analizowaniu sytuacji na rynku i podejmowaniu decyzji handlowych.

Podstawowa definicja HODL

Strategia HODL polega na zakupie waluty cyfrowej w celu jej późniejszego… przetrzymania. Jakkolwiek szalenie to brzmi, po uzyskaniu środków kryptowalutowych z platformy kryptowalutowej, takiej jak strona internetowa Bitcoin Profit, chodzi o to, aby te środki zatrzymać. Nie jest określone, jak długo należy trzymać zakupioną kryptowalutę. Wiele stron poświęconych popularyzacji walut cyfrowych stwierdza, że wszystko zależy od decyzji samego kupującego. Samo słowo HODL pochodzi od angielskiego słowa HOLD pisanego z błędem.

Cel strategii HODL

HODL to strategia długoterminowa, w której zyski czerpane są przede wszystkim z długoterminowych zmian w cenach wybranej kryptowaluty. Inwestorzy i handlowcy liczą na to, że wartość wybranej przez nich waluty cyfrowej będzie rosła na przykład, ze względu na zbliżanie się do limitu podaży lub zmian w regulacjach krajowych i uznawaniu kryptowalut na równi z walutami fiducjarnymi.

Co ciekawe, nie zaleca się sprzedawania kryptowalut, nawet jeśli ich cena drastycznie spada. W tym przypadku liczy się głównie na to, że z biegiem czasu odbudują i przewyższają one swoją wartość w dniu zakupu. Duże znaczenie ma tu więc czynnik emocjonalny. Z jednej strony inwestorzy mają ułatwione zadanie – muszą po prostu trzymać się planu. Z drugiej strony muszą powstrzymać się od tzw. owczego pędu w masowym sprzedawaniu kryptowalut w razie spadku ich cen.

Dla kogo jest strategia HODL?

Z tej strategii najbardziej skorzystają:

  • osoby, które nie mają czasu na codziennie monitorowanie zmian na rynku
  • inwestorzy, którzy podejmują emocjonalne decyzje o kupnie lub sprzedaży kryptowalut
  • początkujący inwestorzy, którzy dopiero wchodzą w świat walut cyfrowych.

Zgodnie z zasadami HODL, sprzedaż swoich aktywów może nastąpić w momencie, gdy osiągnięte zostaną wcześniej przyjęte założenia dotyczące przewidywanych zysków lub nastąpi taka potrzeba z przyczyn niezależnych od inwestora.

Główne zalety strategii HODL

W podejmowaniu decyzji o tym, czy HODL to dobra strategia, pasująca do osobistego profilu inwestycyjnego, warto rozważyć jej najważniejsze zalety.

Z metody HODL skorzystają osoby, które chcą uchronić swoje zasoby przed inflacją. Co do zasady, trzymanie swoich środków walutach cyfrowych pomaga chronić je przed niestabilnością walut fiducjarnych. Już dzisiaj znamy podaż wielu kryptowalut i możemy z łatwością określić, czy są one ograniczone, czy nie. W przypadku tych pierwszych, ustalony harmonogram wypuszczania na rynek kolejnych tokenów, sprzyja planowaniu zysków długoterminowych.

Opcja HODL będzie szczególnie interesująca dla osób, które liczą na zyski z kryptowalut w dłuższym terminie. W tym przypadku nie będą mieć znaczenia okresowe, nawet gwałtowne, wzrosty i spadki cen. Z tego powodu, strategię HODL zastosują także osoby, dla których inwestowanie w kryptowaluty ma pomóc w zbudowaniu majątku dla przyszłych pokoleń.

Ryzyko strategii HODL

Wspomnieliśmy już, że metoda inwestowania w kryptowaluty HODL posiada wiele zalet i jest dobra dla początkujących. Nie można jednak zapominać, że podobnie jak wszystko, co jest związane z nieprzewidywalnym rynkiem walut cyfrowych, i tutaj pojawia się pewne ryzyko.

Przede wszystkim inwestowanie długoterminowe nie jest remedium na wszystkie problemy świata kryptowalut, w tym znaczący spadek wartości. Nikt nie jest w stanie zagwarantować, że wartość waluty cyfrowej, która w danym momencie znacząco spadła, zostanie odbudowana w przyszłości. Oznacza to, że nawet trzymanie aktywa w portfelu przez wiele lat nie musi skutkować odzyskaniem poniesionych strat.

Werdykt

Strategia HODL to jedna z najprostszych metod inwestowania w waluty cyfrowe, które nie jest pozbawiona słabych punktów. Aby maksymalnie zmniejszyć ryzyko płynące z niestabilności i zmienności świata kryptowalut, zaleca się zdywersyfikowanie swojego portfela na tyle, aby potencjalne straty mogły zostać zrekompensowane przez zyski innych aktywów.

HODL to dobry wybór dla inwestorów, którym trudno panować nad emocjami w sprzedaży i kupnie waluty cyfrowej, nawet jeśli dana decyzja nie ma potwierdzenia w danych. To także opcja dla początkujących handlowców oraz tych inwestorów, którzy nie mają czasu na codzienne podejmowanie trudnych decyzji.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Jak grać w Teamfight Tactics? Jak grać w TFT (Teamfight Tactics)? Poradnik
Czasami tak bywa, że najpopularniejsze gry powstają na podstawie modów tworzonych przez społeczność graczy. Tak było z DOTĄ 2, która rozpoczęła swoją historię jako mod
Jak grać jungle w LOLu? Jak grać jungle w LOL-u? Poradnik i najlepsze wskazówki
Znacie LOL-a? Kto nie zna! Jeśli jednak jakimś cudem pominęliście istnienie tej gry, szybko zerknijcie do naszego rankingu najlepszych darmowych gier na PC i to
nintendo direct Nowe gry na Nintendo Switch zapowiedziane!
Co prawda do premiery każdego poniższego tytułu zostało jeszcze trochę czasu, to przynajmniej nie musieliśmy długo czekać na same zapowiedzi. Podczas wczorajszego 40-minutowego streamu, nowe
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *