Większość firm lub organizacji w jakimś momencie staje przed koniecznością zbudowania lub odświeżenia strony internetowej. I tutaj pojawiają się pytania związane z technologią. Jaka strona będzie dla nas najlepsza? Czy nas na to stać? Czy będziemy mogli skutecznie zarządzać treściami? Można się zdecydować na dedykowane rozwiązania dla naszego biznesu, ale na pewno warto wybrać sprawdzone narzędzia, istniejące na rynku i na bieżąco rozwijane. Do takich systemów zarządzania treścią należy Typo3.

Co to jest system zarządzania treścią?

Każda strona internetowa jest oparta na systemie zarządzania treścią, który pozwala tworzyć, publikować, usuwać i zmieniać zawartość strony. To mogą być artykuły, wpisy blogowe, informacje, ogłoszenia i dokumenty, a także zdjęcia, filmy, dźwięki itd. Wszystko to nazywamy treściami.

Ponieważ aktualizowanie stron, to jedna z najważniejszych aktywności, jaka powinna być prowadzona, system zarządzania treścią musi być niezawodny i dostosowany do indywidualnych potrzeb każdego przedsiębiorstwa lub organizacji. Takie warunki spełnia jeden z kilku istniejących systemów – Typo3, należący do oprogramowania tzw. open source. Ta kategoria oznacza, że licencja na jego wykorzystanie jest darmowa i jest on stale udoskonalany przez użytkowników, naprawiane są błędy i uzupełniane luki.

Co to jest Typo3?

Typo3 to system zarządzania treścią o bogatej tradycji. Jego wynalazca, Duńczyk Kasper Skarhoj napisał pierwszą wersję jeszcze w latach 90., a już kilka sezonów później jego dzieło zaczęło zyskiwać ogromną popularność na świecie, a szczególnie w Europie.

W ciągu prawie ćwierć wieku istnienia, Typo3 doczekało się blisko pół miliona instalacji na całym świecie, a to głównie dzięki rozbudowanym funkcjonalnościom. Klienci mają zaufanie do tego oprogramowania, jest ono uważane za najbezpieczniejszy system zarządzania treścią. I chociaż hakerzy znają swoje sposoby, żeby włamać się na większość stron, w przypadku Typo3 nie jest to takie proste, bo społeczność użytkowników publikuje w sieci na bieżąco zabezpieczenia uniemożliwiające takie ataki.

Jakie serwisy można tworzyć za pomocą Typo3

System zarządzania treścią CMS Typo3 pozwala tworzyć bardzo zaawansowane witryny, zarówno dla podmiotów, które nie mają jeszcze stron internetowych, jak i dla tych, które chcą przenieść swoje treści do nowych witryn. Uniwersalność Typo3 wynika z tego, że jest on kompatybilny z wieloma popularnymi bazami danych, dlatego transfer treści nie powinien być większym problemem.

Typo3 sprawdzi się nie tylko w małej firmie, czy organizacji, ale również w przedsiębiorstwach o globalnym zasięgu. Na bazie Typo3 pracuje kilku potentatów z takich branży, jak lotnictwo, czy turystyka, a to najlepszy dowód, że nawet wielkie organizacje mogą pracować na Typo3 nie tracąc płynności przepływu treści na stronie. Dzięki Typo3 można stworzyć korporacyjne portale internetowe obsługujące klientów i pozwalające na jednoczesną pracę wielu osób. Warto podkreślić, że dzięki szerokiemu zastosowaniu w dużych firmach Typo3 zyskało status oprogramowania klasy “enterprise”, czyli dla rekomendowanej dla biznesu.

Ale nie tylko biznes może korzystać z imponujących możliwości Typo3. Także portale społecznościowe i rządowe mogą budować swoje witryny w oparciu o ten system i dzięki temu docierać do coraz większej liczby odbiorców. CMS Typo3 jest z powodzeniem wykorzystywany przez tysiące organizacji non-profit, które z jego pomocą mogą działać na rzecz lokalnych społeczności i prowadzić działalność dla dobra ogólnego.

Kolejnym beneficjentem Typo3 może być e-commerce. Jeśli masz sklep internetowy Typo3 pomoże Ci zaprezentować swoją ofertę w atrakcyjny sposób i dostarczy narzędzia do sprawnej obsługi klientów. Poza tym, będziesz mógł stale aktualizować informacje o Twoim asortymencie i przeszkolić pracowników do zarządzania asortymentem na stronie.

Typo3 będzie również doskonałym narzędziem do prowadzenia osobistego bloga tematycznego, na którym możesz dzielić się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami z czytelnikami. Jeśli jesteś pasjonatem w jakiejś dziedzinie i chcesz stać się wpływowym ekspertem, Typo3 pomoże Ci w osiągnięciu tego celu.

Jak działa Typo3

Typo3 posiada tzw. otwarty kod źródłowy, to oznacza, że zasada jego działania nie jest własnością jednej firmy, ale może on być rozwijany przez społeczność użytkowników. Zgłaszają oni uwagi i swoje doświadczenia, a następnie grupa wyspecjalizowanych programistów wprowadza te zmiany w postaci aktualizacji. Dzięki temu pojawiają się nowe szablony, wtyczki i funkcje. Zwiększają one atrakcyjność wizualną stron, dokładają nowe możliwości i powodują, że system jest bezpieczniejszy, o czym już wspomnieliśmy.

Co odróżnia Typo3 od innym CMS-ów?

Typo3 jest wciąż udoskonalany, co oznacza, że nie zostaje w tyle za pozostałymi CMS-ami i pozostanie konkurencyjny również w przyszłości. Poza tym, od konkurencji odróżnia go imponująca gama funkcji, które mogą zaspokoić specyficzne wymagania dotyczące projektowania stron internetowych dla różnych przedsięwzięć. Każda firma ma przecież inne potrzeby związane z prezentacją swoich produktów, a dla Typo3 nie ma ograniczeń i może być bardzo elastyczny, wszystko zależy od inwencji użytkowników i autorów koncepcji strony.

Typo3 jest niezwykle wydajny i stworzony do jednoczesnego zarządzania przez wielu użytkowników. Jeśli w Twojej firmie jest np. kilkunastu dostawców treści, mogą oni pracować jednocześnie, nie zakłócając sobie pracy. Nie spowalnia to pracy strony, a kontrola postępów jest dostępna, dzięki tzw. funkcji workflow.

Jak wdrożyć Typo3?

Typo3 jest darmowym i otwartym systemem zarządzania treścią, który może być obsługiwany nawet przez osoby nie znające się na kodowaniu. Można z niego korzystać zarówno w celach społecznych, jak i komercyjnych.

Jednak samo wdrożenie może stanowić problem dla osób, które nie są biegłe w technologiach informatycznych. Na początek przyda się domena – adres strony oraz hosting, czyli przestrzeń serwerowa, na której strona będzie postawiona. Następnym krokiem będzie instalacja CMS Typo3.

Jeśli nie możesz sobie z tym poradzić, warto skorzystać z pomocy firmy wdrożeniowej. Do specjalistów na polskim rynku należy firma drblitz-weblab.com., która przeprowadza kompletne instalacje u klientów, dostosowując stronę do potrzeb zamawiającego. Zespół drblitz-weblab.com pomaga również w konfiguracji systemu i kolejnych modyfikacjach.

Korzystanie z Typo3 jest bardzo proste, a w internecie znajdziesz sporo odpowiedzi na nurtujące Cię pytania. Społeczność użytkowników niestrudzenie powiększa dostępną wiedzę na temat tego systemu. Powstaje nowa literatura instruktażowa, do dyspozycji jest też mnóstwo forów internetowych z poradami.

Typo3 – jakie są korzyści?

Każdy, kto zadaje sobie pytanie: dlaczego warto sięgnąć po Typo3 powinien wiedzieć, że jest to system, który opiera się na prostej i intuicyjnej obsłudze. Po krótkim przeszkoleniu, kadra przedsiębiorstwa może samodzielnie wprowadzać zmiany w treści na stronie, a jednocześnie system pozostaje stabilny i bezpieczny. Zwiększone bezpieczeństwo jest również możliwe dzięki rozbudowanej mapie dostępów. Każdemu użytkownikowi może być przypisany określony zakres uprawnień.

Strony budowane na bazie Typo3 są w pełni responsywne, czyli dostosowane do wyświetlania na urządzeniach mobilnych, a trzeba pamiętać, że dzisiaj większość odwiedzin stron internetowych odbywa się z urządzeń mobilnych. Nie bez znaczenia jest też szybkość ładowania stron, i także tutaj Typo3 nie zawiedzie oczekiwań.

Strony internetowe muszą dzisiaj działać błyskawicznie. Każda sekunda opóźnienia może kosztować straconego klienta. Typo3 jest wyposażony w narzędzia do optymalizacji, dzięki temu będziesz wiedzieć, czy Twoje treści będą się pokazywać wysoko w wynikach wyszukiwania. A to już bezpośrednio może przełożyć się na zysk lub zasięg oddziaływania.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Wilgotność powietrza w magazynie – na co wpływa?
W coraz większej liczbie magazynów utrzymuje się określony stopień wilgotności i temperaturę poprzez zastosowanie systemów nawilżających, osuszających, grzewczych i chłodzących. Dzięki niej w magazynie przez
Technologiczne zabawki dla dzieci – na które warto zwrócić uwagę?
Letnie dni sprzyjają spędzaniu czasu na świeżym powietrzu, jednak niektóre dzieci nie przepadają za typowymi aktywnościami w ogrodzie. Dotyczy to w szczególności dzieci i nastolatków
Procesory, czyli poradnik pomagający przy komputerowym zawrocie głowy
Procesory – serce komputera? Witajcie w fascynującym świecie procesorów, serca każdego komputera! W tym artykule zgłębimy tajniki tych niepozornych, ale niezwykle istotnych elementów, które sprawiają,
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *