Mogłoby się wydawać, że to jeszcze nie ten czas, aby boty były w stanie zastępować ludzi. W końcu nadal nie są one idealne i dużo czasu musi upłynąć, aby było to w ogóle realne. W rzeczywistości zmiany mogą nadejść szybciej, niż myślimy i udowadnia to stacja OFF Radio Kraków nadająca za pośrednictwem Radia Kraków, która rusza z „eksperymentem badawczo-medialnym”.

To już pewne: startuje pierwsze radio tworzone przez Al

Ta dość szokująca informacja została przekazana wczoraj, 21 października. Dowiedzieliśmy się, że Radio Kraków całkowicie zmienia formułę swojej stacji OFF Radio i od teraz jej format będzie prawie w całości oparty na narzędziach sztucznej inteligencji (Al). Ponoć zmiany zostały wprowadzone z myślą o przedstawicielach pokolenia Z i po to, aby odpowiadać ich potrzebom i oczekiwaniom.

To natomiast oznacza zwolnienie nawet kilkudziesięciu dziennikarzy i innych pracowników, o czym jednak „zapomniano” wspomnieć w informacji prasowej.

Wygenerowany przez Al Jakub ,,Kuba” Zieliński. Źródło: OFF Radio Kraków

Od dzisiaj, 22 października, możecie na żywo posłuchać, jak prezentują się wprowadzone zmiany. Na antenie OFF Radia Kraków można usłyszeć trzy różne postacie, za których wykreowanie odpowiada oczywiście sztuczna inteligencja. Stacja będzie tworzona przez:

  • 20-letnią Emilię „Emi” rzekomą ekspertkę od popkultury, będącą na bieżąco z trendami w muzyce, kinie czy modzie,
  • 22-letniego Jakuba „Kubę” Zielińskiego, który uchodzi za specjalistę w dziedzinie technologii i muzyki,
  • 23-letniego Alexa, zaangażowanego społecznie człowieka, skupiającego się na tematach związanych z tożsamością oraz oddziaływaniu mediów na społeczeństwo.
Wygenerowana przez Al Emilia ,,Emi”. Źródło: OFF Radio Kraków

Należy dodać, że to nie tak, że wszyscy pracownicy stracili pracę. Co jak co, ale nadal są oni potrzebni do pewnych zadań. Niezmiennie za oprawę muzyczną stacji będzie odpowiadał Wojciech Barczyński, choć teraz jego rola została dość mocno ograniczona do nadzoru nad playlistami tworzonymi przez sztuczną inteligencję. Z kolei stroną techniczną AI zajmuje się Wojciech Wasiak, a generowaniem treści – Patrycja Psuj.

Wygenerowany przez Al Alex. Źródło: OFF Radio Kraków

Powstała petycja, której celem jest przywrócenie „ludzkiego” radia

Jeden ze zwolnionych pracowników postanowił, że nie zostawi tej sprawy i przygotował list otwarty, który jest skierowany do m.in. Rzecznika Prawo Obywatelskich, Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz Rady Etyki Mediów. Jego fragment brzmi:

„Z dużym niepokojem i zdumieniem przyjęliśmy informację, że ramówka OFF Radia Kraków będzie tworzona (niemal w całości) przez narzędzia sztucznej inteligencji.

Początkiem września kilkanaście osób – cenionych i doświadczonych w świecie krakowskiej kultury dziennikarzy, twórców, muzyków – straciło pracę. Niektórzy z nich od blisko dekady pracowali nad powstaniem, rozwojem i współtworzeniem redakcji OFF Radia Kraków.”

Autor listu Mateusz Demski podkreśla, że najbardziej kontrowersyjne w całej sytuacji jest to, że dotyczy ona przecież radia publicznego. OFF Radio Kraków, jak zaznaczono, nadaje za pośrednictwem Radia Kraków, które od 1993 roku jest częścią Polskiego Radia, spółki akcyjnej skarbu państwa.

„Zdajemy sobie sprawę, że współczesne systemy i technologie AI stają się nieodłączną częścią codzienności, a także różnych profesji (w tym świata kultury i mediów). Stoimy jednak na stanowisku, że media – pomimo nowinek technicznych – tworzą ludzie. Że zaangażowane społecznie treści nie powinny powstawać bez zaangażowania ludzi.

Zaskakuje nas fakt, że pomysł ten narodził się (i został wcielony w życie) w mediach publicznych – miejscu, które, w sposób szczególny, powinno wyznaczać standardy oraz stać na straży wiarygodności, rzetelności i autentyczności. Media publiczne, według statutu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, powinny zapewniać pluralizm, bezstronność, wyważenie i niezależność przekazu oraz wysoką jakość i integralność – wiarygodność treści.”

Na końcu listu autor apeluje o przywrócenie stacji w dobrze znanej formie.

Apelujemy o powrót do OFF Radia Kraków w kształcie, w którym przez lata znali go słuchacze i słuchaczki. Do audycji tworzonych z pasją i zaangażowaniem, opartych na pogłębionych  i zaangażowanych rozmowach, a przede wszystkim na spotkaniu.”

W momencie pisania tego newsa pod petycją podpisało się ponad 6 tysięcy osób. Co myślicie o takim radiu? Czy faktycznie to się może udać? Dajcie znać!



Doświadczona copywriterka tworząca teksty o różnej tematyce. Na bieżąco obserwuję nowości w świecie technologii i dzielę się nimi z innymi ludźmi. Po godzinach miłośniczka Netflixa, podróży, pieczenia ciast i herbaty.

Udostępnij

WARTO PRZECZYTAĆ:

Synthi AI Synthi AI – rewolucja w nauczaniu angielskiego?
Szukacie sposobu na poprawę swojego angielskiego? Duolingo bardziej wkurza, niż uczy, w dodatku to tylko teoria? W głowie “mówicie” płynnym angielskim, ale z kimś na
canva podnosi ceny Canva drastycznie podnosi ceny. Nawet o 300%!
Canva to chętnie wykorzystywane narzędzie do projektowania, z którego korzystają użytkownicy na całym świecie. Dotychczas było ono dostępne w przystępnych cenach praktycznie dla każdego, ale
McDonald's rezygnuje z Al McDonald’s wstrzymuje korzystanie ze sztucznej inteligencji. Nie jest idealnie
W 2021 roku sieć restauracji McDonald’s zdecydowała się na nawiązanie współpracy z IBM. Początkowo wydawało się, że to będzie idealne połączenie, a Al ułatwi obsługę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *