O pozornie niegroźnych rzeczach, które mogą poważnie uszkodzić smartfona, słyszymy dość regularnie. Jakiś czas temu przykładowo wykryto, że wysłanie na telefony z iOS-em wiadomości tekstowej z określonym ciągiem znaków będzie prowadziło do wyłączania się urządzenia. Jednak żeby za częściowe “cegłowanie” smartfona odpowiedzialna była tapeta… tego jeszcze nie grali.

Ustawienie tej tapety częściowo “cegłuje” smartfony

Po ustawieniu poniższego zdjęcia jako tapety telefonu przestaje on działać poprawnie. Dochodzi do crashu, a następnie ekran smartfona ciągle włącza się i wyłącza. Niektórym pomaga w tej sytuacji zwykły reset telefonu, ale można spotkać się z informacjami, że niekiedy nawet po uruchomieniu smartfona ponownie cały czas jest on uwięziony w pętli bezustannego włączania i wyłączania ekranu. Do naprawienia błędu może być wtedy potrzebne przywrócenie smartfona do ustawień fabrycznych.

Problem dotyczy tylko póki co tylko jednego konkretnego zdjęcia. Żeby wystąpił, trzeba mieć je ustawione jako tapetę. Nie dochodzi do awarii, jeśli tylko na przykład mamy je w galerii czy ktoś przesłał nam je poprzez komunikator tekstowy. Jeśli zobaczycie gdzieś poniższą tapetę bądź ktoś wam ją wyśle – nie ustawiajcie jej w swoim smartfonie.

tapeta

Poniżej możecie obejrzeć demonstrację błędu (nie próbujcie tego w domu!).

Problem nie dotyka wszystkich smartfonów z Androidem

Według raportów Internautów problem nie występuje na wszystkich modelach smartfonów z Androidem, a tylko między innymi na urządzeniach Samsunga i Google. Można usłyszeć, że ustawienie wskazanej tapety nie wywołało żadnych skutków ubocznych na starszych urządzeniach Huawei, posiadających jeszcze Androida.

Jednak zdecydowanie nie radzimy tego testować – ani posiadaczom sprzętu chińskiego giganta, ani nikomu innemu. Szczególnie narażone na wystąpienie błędu zdają się smartfony wykorzystujące system Android 10.

Co jest przyczyną błędu? W zasadzie nie wiadomo. Popularną teorią jest problem z odczytywaniem przez smartfony informacji o kolorach przekazywanych przez obrazek. Trzeba wskazać, że przekazuje on informacje w RGB, a nie sRGB, jak to na ogół bywa w przypadku przetwarzania danych o kolorach w Androidzie.

Android 11, na którym problem zdaje się nie występować, automatycznie dokonuje w takim przypadku konwersji, jednak Android 10 – nie. Oznacza to, że nie ma nic konkretnie złego w tym obrazku, a po prostu jest on pechowy, i problem co prawda aktualnie dotyczy tylko jego, ale może występować również w przypadku innych zdjęć. Dlatego też zdecydowanie warto uważać, co ustawia się na tapetę swojego smartfona.

Co na to producenci?

Samsung, którego urządzenia zdają się najbardziej podatne na błąd, planuje wypuszczenie łatki 11 czerwca. Google, którego Pixele również wykazują wrażliwość na tego buga, jeszcze nie odniosło się do sprawy.

Z jednej strony nie jest to błąd bardzo niebezpieczny – żeby powstał, najpierw musimy sami ustawić problematyczne zdjęcie jako tapetę. Wystarczy tego nie robić, a buga nie spotkamy. Z drugiej strony, łatwo wyobrazić sobie sytuację, w której ktoś rozsyła nieświadomym osobom to zdjęcie z instrukcją ustawienia go jako tapety w ramach żartu. Ponadto, jak wspomniano powyżej, problem być może powróci w przypadku innych zdjęć. Musimy więc mieć się na baczności.

Co o tym wszystkim sądzicie? Koniecznie dajcie znać w komentarzach i pamiętajcie – nie testujcie tego błędu!

WARTO PRZECZYTAĆ:

jak wybrac dobry vpn Jak wybrać dobry VPN na Androida? Ranking
Urządzenia z Androidem nie chronią użytkownika najlepiej, jeśli chodzi o aktywność w sieci. VPN w tym przypadku jest najlepszym rozwiązaniem, gdy chcesz zadbać o swoje
jak zmienić vpn w telefonie Jak zmienić VPN w telefonie? Instrukcja krok po kroku
Tytułowy VPN (Virtual Private Network) w telefonach to ciągle pewnego rodzaju nisza, podobnie jak niegdyś antywirus. Ciągle się jednak rozwija i tendencję wzrostową utrzyma jeszcze
strzelanki na telefon Odkryj najlepsze strzelanki na telefon!
Jeszcze nie tak dawno temu przez “gry mobilne” mieliśmy na myśli proste gry logiczne, idealne do gry na małym ekranie. Pomyślcie sobie: jakie są według
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *