Team Fortress 2 to gra, o której każdy zapewne słyszał, nawet, jeśli dotychczas w nią nie grał. Biorąc pod uwagę, że jest ona całkowicie darmowa, nie zaszkodzi się z nią zapoznać, jeśli ktoś poszukuje jakiejś wciągającej gry sieciowej. W szczególności, gdy zależy nam na niskich wymaganiach sprzętowych, ponieważ np. chcemy pograć na starszym laptopie czy retrokomputerze.

Przed pobraniem nie zaszkodzi jednak rzucić okiem na wymagania Team Fortress 2 – wystarczy chwila, aby móc ocenić, czy tytuł pójdzie na danym sprzęcie, czy jednak niekoniecznie.

Team Fortress 2 – wymagania

Osobne wymagania twórcy przygotowali dla różnych systemów operacyjnych: Windowsa, MacOS-a oraz Linuxa (vel SteamOS-a) – wszystkie z nich zebraliśmy dla Was poniżej. Wymagania te, w szczególności zestaw dla systemów Microsoft Windows, są jednak dość oszczędne.

Klasyką jest obecnie podawanie w wymaganiach konkretnych modeli procesorów i kart graficznych, do których można porównać swoje podzespoły. Tutaj jednak, w wymaganiach Team Fortress 2 dla Windowsa, postawiono na wyższy poziom ogólności.

wymagania sprzetowe team fortress 2
Źródło: Valve

Wymagania Team Fortress 2 dla Windowsa

Wymagania minimalne dla Windowsa prezentują się tak:

System operacyjny Windows® 7 (32/64-bit)/Vista/XP
Procesor procesor 1.7 GHz lub lepszy
Pamięć RAM 512 MB
DirectX Wersja 8.1
Miejsce na dysku 15 GB dostępnej przestrzeni

512MB pamięci RAM, procesor o taktowaniu 1.7 GHz – próg wejścia jest jak widać bardzo niski. Co dość nietypowe, w wymaganiach minimalnych (ani nawet zalecanych) dla Windowsa nie pojawia się karta graficzna.

Można jednak ogólnie powiedzieć, że tutaj też wymagania nie są zbyt wysokie – z grą powinno poradzić sobie sporo nowszych kart zintegrowanych, nie mówiąc już o dedykowanych GPU. Jak mogliście zauważyć, Team Fortress 2 obsługuje także starsze systemy operacyjne, w tym niewspierane przez Windowsa, m.in. również mocno wiekowego Windowsa XP.

Przy okazji warto przypomnieć, że Team Fortress 2 to gra sieciowa – nawet najlepsza konfiguracja sprzętowa niewiele da, jeśli nie będziemy dysponować odpowiednio szybkim połączeniem z Internetem. Wolny Internet oznaczać będzie lagi, co może utrudnić osiąganie dobrych wyników i być źródłem ogromnej frustracji.

Wymagania zalecane są takie:

System operacyjny Windows® 7 (32/64-bit)
Procesor procesor Pentium 4 (3.0GHz lub lepszy)
Pamięć RAN 1 GB
DirectX Wersja 9.0c
Miejsce na dysku 15 GB dostępnej przestrzeni

Można powiedzieć, że są one pi razy drzwi razy oko dwukrotnością tego, co twórcy oczekiwali w ramach wymagań minimalnych. 1GB pamięci RAM i procesor o wydajności podobnej do wskazanego w wymaganiach również dla większości PC/laptopów nie powinno stanowić szczególnego wyzwania.

Team Fortress 2 – wymagania dla MacOS-a

W przypadku MacOS-a Team Fortress 2 nie ma wymagań minimalnych i zalecanych, a jedynie minimalne. Prezentują się one następująco:

System operacyjny OS X wersja Leopard 10.5.8 lub nowsza
Procesor procesor 1.7 GHz lub lepszy
Pamięć RAM 1 GB
Karta graficzna NVIDIA GeForce 8 lub nowsza, ATI X1600 lub nowsza, Intel HD 3000 lub nowsza
Miejsce na dysku 15 GB dostępnej przestrzeni

Wymagania Team Fortress 2 dla Linuxa

W przypadku Linuxa (i SteamOS-a), podobnie, jak w przypadku MacOS-a, mamy tylko jeden zestaw wymagań Team Fortress 2. Wygląda on tak:

System operacyjny Ubuntu 12.04
Procesor dwurdzeniowy Intel lub AMD  2,8 GHz
Pamięć RAM 1 GB
Karta graficzna nVidia GeForce 8600/9600GT, ATI/AMD Radeon HD2600/3600 (sterowniki graficzne: nVidia 310, AMD 12.11), OpenGL 2.1
Miejsce na dysku 15 GB dostępnej przestrzeni
Karta dźwiękowa karta dźwiękowa kompatybilna z OpenAL

Lata mijają, a Team Fortress 2 wciąż jest szalenie popularne

Wymagania Team Fortress 2 to jedno, ale kwestia tego, czy w ogóle warto ten tytuł instalować – drugie. Czy ktoś jeszcze w tę grę gra, czy serwery świecą pustkami?

Team Fortress 2 zadebiutowało 10 października 2007 roku, a więc grubo ponad dekadę temu. Początkowo gra trafiła tylko na Windowsa i Xboxa 360, natomiast po 2 miesiącach, w grudniu 2007, udostępniono ją także na PlayStation 3. Wtedy była jedynie częścią tzw. Orange Box (wraz z Half-Life 2, Half-Life 2: Episode One, Half-Life 2: Episode Two i Portal) – nie funkcjonowała jako osobna, pojedyncza gra.

Zmieniło się to w kwietniu 2008. Dodatkowo, w czerwcu 2010 tytuł otrzymał port na MacOS-a, a w lutym – na Linuxa, co mogliście już zauważyć w powyższych wymaganiach. Czas leci, pojawiają się ogromne problemy z botami i cheaterami opanowującymi serwery, a mimo wszystko Team Fortress 2 utrzymuje dużą popularność. Jeśli wierzyć SteamDB, średnia dzienna ilość graczy oscyluje w okolicach 70-80k.

I to mimo faktu, że przez długi czas wydawało się, że Valve o swoim dziele po prostu zapomniało. W lutym 2023 roku nagle twórcy ogłosili, że mają w zanadrzu dużą aktualizację. Biorąc pod uwagę, że Valve jest uczulone na liczbę “3”, wydaje się, że to szczyt tego, na co gracze mogą liczyć – na sequel raczej się nie zapowiada, chociaż oczywiście wszystko jest możliwe.

team fortress 2 wymagania pc
Źródło: Valve

Team Fortress 2 wymagania – podsumowanie

Wymagania Team Fortress 2 są niezwykle skromne, jak na obecne standardy. Nietrudno wywnioskować, z czego to wynika – nie dość, że gra jest mocno wiekowa, to jeszcze charakteryzuje się relatywnie prostą, pozbawioną detali grafiką, która nie wymaga zbyt wiele od sprzętu. W rezultacie obecnie mocno widać już po niej jej wiek, co niektórych może odpychać, ale za to tytuł jest dostępny dla szerszego grona użytkowników, w tym graczy casualowych.

Jest raczej mało prawdopodobne, aby ktoś nie spełniał wymagań Team Fortress 2, natomiast, jeśli np. wypróbowaliście ten tytuł i jednak nie przypadł Wam do gustu – bez obaw, jest wiele innych opcji do wyboru. W innym materiale opisywaliśmy darmowe gry multiplayer, z którymi warto się zapoznać – jest spora szansa, że znajdziecie wśród nich coś, co bardziej się Wam spodoba.

Udostępnij

administrator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *