Obawiasz się, że Twój telefon jest na podsłuchu? A może masz przypuszczenia, że ktoś ma dostęp do Twoich wiadomości? Niestety żyjemy w czasach, kiedy szantaże i wyłudzenia są na porządku dziennym. Rozwój technologii bardzo to ułatwia. Podsłuchy zakładane są nie tylko przez obce osoby, ale również bliskie. Warto więc dowiedzieć się w jaki sposób działa podsłuch, czy jest to legalne i jak sprawdzić, czy został zainstalowany na Twoim smartfonie.
Smartfony – pożyteczne, ale i niebezpieczne
W dzisiejszych czasach bez smartfona czujemy się jak bez ręki. Nic to dziwnego! Dzięki niemu jesteśmy w stałym kontakcie z bliskimi, no i całym światem. Nietrudno więc uzależnić się od tego urządzenia. Oprócz rozmów i wysyłania wiadomości, smartfony służą do obsługi poczty mailowej, bankowości elektronicznej i wielu innych czynności. Dlatego też należy zadać sobie pytanie – czy możemy czuć się przez to bezpiecznie? Co chwilę słyszy się o szantażach i wyłudzeniach na czyjeś dane. Dlatego jeśli chcesz uniknąć takich sytuacji, koniecznie sprawdź, czy Twój smartfon nie jest na podsłuchu.
Czy Twój smartfon jest na podsłuchu? Jakie są objawy?
Jeśli Twój smartfon nagle zaczyna działać inaczej niż do tej pory, powinieneś sprawdzić, czy przyczyną nie jest zainstalowany w nim podsłuch. Jakie objawy mogą świadczyć o tym, że na Twoim telefonie został zamontowany podsłuch?
- Aplikacje zaczynają się samoczynnie uruchamiać.
- Kamera włącza się samoistnie.
- Smartfon włącza i wyłącza się w sposób automatyczny.
- Poziom baterii w Twoim smartfonie bardzo szybko się obniża.
- Smartfon często się zawiesza.
Pamiętaj, że fakt występowania takich „anomalii”, może mieć wiele przyczyn, które niekoniecznie muszą mieć związek z zainstalowanym podsłuchem na Twoim telefonie. Jednak, jeżeli zauważysz takie sytuacje, powinieneś zachować czujność i postępować według wskazówek ujętych w tym artykule.
W jaki sposób można założyć podsłuch na smartfonie?
Bardzo często, kiedy myśli się o podsłuchu, na myśl przychodzi pluskwa włożona do mechanizmu telefonu. Jednak takie rozwiązania stosowane były kiedyś, kiedy technologia nie była jeszcze tak bardzo rozwinięta. Dziś złodzieje i hakerzy wykorzystują specjalne oprogramowanie np. aplikacje, które infekują dane ze smartfona i są upłynniane dalej. Do infekowania danych, mogą oni również używać wirusów i innego rodzaju technologii. To właśnie wtedy dochodzi do sytuacji opisanych powyżej.
Czy Twój iPhone jest na podsłuchu?
Z Twoim smartfonem dzieją się rzeczy opisane powyżej i zastanawiasz się, czy przyczyną nie jest zainstalowany podsłuch? Możesz to szybko sprawdzić. Najczęściej wśród użytkowników iPhone’ów przejmowanie kontroli rozpoczyna się od chmury iCloud. Aby tego uniknąć, warto kontrolować wiadomości o lokalizacji logowania czy próbie zmiany hasła.
Warto również przyjrzeć się kamerze, ponieważ po zainstalowaniu podsłuchu, mimo tego, że nie włączyłeś kamery, w prawym górnym rogu może wyświetlać się zielona kropka informująca, że któraś z aplikacji została uruchomiona w celu nagrywania. Ta sama sytuacja dotyczy pomarańczowej kropki informującej, że prowadzona jest rozmowa. Kropki te wyświetlają się w górnym, prawym rogu iPhona. Jeśli nie używałeś ani aparatu, ani nie prowadziłeś rozmowy a kropki nagle się wyświetlają,
- koniecznie wejdź w ustawienia swojego iPhona,
- następnie kliknij „Czas przed ekranem”,
- wybierz „Zobacz całą aktywność”,
- zjedź na dół i zobacz, jakie aplikacje były dzisiaj używane na Twoim iPhonie,
- po znalezieniu aplikacji, której nie znasz, od razu ją usuń i zgłoś sprawę do Apple.
Czasem firma Apple sama informuje o tym, że dane z IPhone mogły zostać przejęte.
Jak sprawdzić czy smartfon z systemem Android jest na podsłuchu?
Aby sprawdzić, czy telefon z Androidem jest podsłuchiwany, wpisz kod *#21# a dowiesz się, czy Twoje połączenia nie są przekazywane w niepowołane miejsca. Jeżeli tak się właśnie dzieje, na wyświetlaczu Twojego smartfonu ukaże się numer telefonu. Dzięki komunikatowi dowiesz się również, czy nikt nie przechwytuje Twoich danych komórkowych i smsów.
Wpisując kod *#62# również na wyświetlaczu może ukazać się numer telefonu, którego nie znasz. Wystukanie kodu pokaże Ci, czy połączenia, które wykonujesz nie są przekazywane dalej, wtedy gdy jesteś poza zasięgiem sieci.
Kolejnym krokiem, który warto wykonać, aby przekonać się czy Twoje dane są bezpieczne na smartfonie z Androidem, jest sprawdzenie administratorów urządzenia. Wystarczy wejść w “Ustawienia” – “Bezpieczeństwo” i kliknąć kafel „Administratorzy urządzenia”. Po wyświetleniu listy sprawdź, czy znajdują się na niej tylko te aplikacje, które zostały zainstalowane przez Ciebie lub przez producenta. Jeżeli znajdziesz aplikacje, które nie są Ci znane, usuń je ze smartfona.
Smartfon na podsłuchu – kiedy skorzystać z pomocy specjalisty?
Jeżeli nie masz pewności, nawet po wykonaniu powyższych kroków, że ktoś nie ma dostępu do Twoich danych i nie podsłuchuje Twoich rozmów, skorzystaj z pomocy fachowca. Na rynku jest wiele firm, które specjalizują się w wykrywaniu podsłuchów.
Jak zabezpieczyć się przed zainstalowaniem podsłuchu w smartfonie?
Jedną z lepszych praktyk jest nieinstalowanie aplikacji spoza sklepu producenta urządzenia. Nie klikaj we wszystkie linki, które do Ciebie przychodzą bez pamięci i nie otwieraj podejrzanych maili. Nie udostępniaj swoich danych i na bieżąco reaguj, jeśli z Twoim smartfonem dzieją się podejrzane rzeczy.
WARTO PRZECZYTAĆ: