Tokenizacja to temat, który budzi ostatnio coraz większe zainteresowanie. Dla wielu większość kwestii pozostaje jednak niezrozumiała. Jednocześnie tokenizacja daje możliwości, z których żal nie skorzystać. Dlatego warto przyjrzeć się temu tematowi i omówić go nieco bliżej.

Tokenizacja, czyli symbol wartości

Aby wyjaśnić, czym jest tokenizacja oraz jak działa platforma do tokenizacji, należy przybliżyć kwestię technologii blockchain. Niewątpliwie pojęcie to kojarzy się głównie z kryptowalutami. Rzeczywiście, właśnie w blockchainie powstają kryptowaluty. Jednak obecnie można go wykorzystać również na wiele innych sposobów. Jednym z nich jest tworzenie i przechowywanie tokenów. Sieć blockchain to inaczej sieć łańcucha bloków. Według definicji jest to jednokierunkowa lista rekordów. Innymi słowy, jest to baza danych lub rejestr. Niemniej dane mogą być zapisywane tylko podczas tworzenia bloku, ze względu na budowę łańcuchową i jednokierunkowość. Tym samym zapisu nie da się zmienić po powstaniu bloku, co niejako zadecydowało o sukcesie tej technologii.

W łańcuchach bloków mogą powstawać kryptowaluty i tokeny. Kryptowlauty to środki płatnicze, natomiast tokeny to umowna wartość, tworzona za pomocą smart kontraktu. Jednak niektóre tokeny również mogą pełnić funkcję kryptowaluty. Można powiedzieć, że token to żeton, który symbolizuje pewną wartość. Jego zaletą jest brak możliwości modyfikacji zapisu, czyli powstały żeton już zawsze będzie taki sam. Wpływa to na bezpieczeństwo danych i umów zawieranych poprzez tokeny.

Niezbędna platforma do tokenizacja

Dzisiaj tokenizacji można poddać właściwie wszystko. Osoby i firmy, które się na to decydują, korzystają z platform do tokenizacji. Jednak co konkretnie można tokenizować? Najczęstszym zastosowaniem jest tokenizowanie prawa własności. W ten sposób tokenizacji podlegają między innymi:

  • nieruchomości,
  • dzieła sztuki,
  • kruszce,
  • aktywa,
  • obiekty wirtualne,
  • i wiele więcej.

W łańcuchu bloków można stworzyć kontrakt, będący prawem własności nieruchomości. Dotyczy to również dzieł sztuki, kruszców i wszystkich innych aktywów, a nawet obiektów wirtualnych, takich jak na przykład bronie w grach komputerowych. Na czym polega tokenizacja w przypadku prawa własności? Tak naprawdę sposobów na stworzenie tokenów jest kilka. Najwygodniejszym z nich jest jednak platforma do tokenizacji.

Wspomniana platforma to niejako przestrzeń łącząca osobę oferującą token z tą, która chce go nabyć. Wystarczy założyć konto u operatora i złożyć ofertę tokenizacji. Następnie przychodzi czas na pozyskiwanie chętnych do wykupywania tokenów. Jeśli platforma do tokenizacji jest obsługiwana przez dobrego operatora, świadczy on pomoc w tym zakresie. Funkcjonalna platforma to taka, która umożliwia wgląd do czytelnie przedstawionych danych dotyczących inwestycji. Użytkownik może przeglądać listę inwestorów, a także otrzymuje regularne raporty. Niezbędne są też systemy przyznawania nagród dla właścicieli tokenów.

Partnerem artykułu jest Norion – platforma do tokenizacji.

Udostępnij

Administrator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *