Tranzystory mogą nam się obecnie jednoznacznie kojarzyć z krzemem, ale z różnych względów, od środowiskowych, po kwestię ograniczonej ilości dostępnych zasobów, naukowcy na całym świecie pracują nad alternatywami. Szwedzkim naukowcom udało się na przykład właśnie stworzyć pierwszy drewniany tranzystor na świecie!

Tranzystor z drewna działa, ale nie ma podejścia do “klasycznych” półprzewodników

Krzemowe tranzystory są obecnie rdzeniem wszelkiej maści elektroniki, od użytkowej, którą każdy z nas ma w swoim domu, po nowoczesny sprzęt wojskowy. Są małe i niezwykle wydajne… ale niezbyt dobre dla środowiska naturalnego. Drewniane tranzystory mają być biodegradowalną, a więc bardziej ekologiczną alternatywą.

WECT (Wood ElectroChemical Transistor – drewniany tranzystor elektrochemiczny) to dzieło naukowców z Uniwersytetu Linköping w Norrköping i Królewskiego Instytutu Technologii w Sztokholmie. 3-centymetrowy tranzystor stworzono na bazie drewna balsowego, z którego usunięto ligninę, a do powstałych w ten sposób kanalików wprowadzono przewodzący PEDOT:PSS (bardzo wydajny organiczny polimer przewodzący).

tranzystor z drewna
Źródło: Uniwersytet Linköping

Powstałe urządzenie zasadniczo działa w ten sam sposób, co półprzewodniki krzemowe, jest jednak większe i znacznie wolniejsze – oferuje szybkość poniżej 1 Hz, a nie nawet kilka gigaherców, jak w przypadku tranzystorów powszechnie stosowanych.

Wymyśliliśmy coś bezprecedensowego. Tak, drewniany tranzystor jest powolny i nieporęczny, ale działa i ma ogromny potencjał rozwojowy – Isak Engquist, starszy profesor nadzwyczajny w Laboratorium Elektroniki Organicznej na Uniwersytecie w Linköping

Na razie to tylko koncept

Spory rozmiar i niewielka prędkość wbrew pozorom nie przekreśla z góry drewnianych tranzystorów, jako że przecież nie każdy sprzęt potrzebuje ogromnej wydajności.

Autorzy na razie jednak nie skupiają się na praktycznym zastosowaniu swojego wynalazku – w tej chwili to bardziej koncept, który miał udowodnić, że półprzewodniki z materiałów biodegradowalnych to coś, co może faktycznie zdziałać.

Jak podkreśla Isak Engquist:

Nie stworzyliśmy tranzystora drewnianego z myślą o żadnym konkretnym zastosowaniu. Zrobiliśmy to, bo mogliśmy. To są badania podstawowe, pokazujące, że jest to możliwe i mamy nadzieję, że będą inspiracją do dalszych badań, które mogą przełożyć się na konkretne zastosowania w przyszłości.

Co Wy o tym wszystkim sądzicie? Jak uważacie – w jakich urządzeniach tego typu rozwiązania mogłyby się sprawdzić? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!

WARTO PRZECZYTAĆ:

McDonald's rezygnuje z Al McDonald’s wstrzymuje korzystanie ze sztucznej inteligencji. Nie jest idealnie
W 2021 roku sieć restauracji McDonald’s zdecydowała się na nawiązanie współpracy z IBM. Początkowo wydawało się, że to będzie idealne połączenie, a Al ułatwi obsługę
Jak grać w Teamfight Tactics? Jak grać w TFT (Teamfight Tactics)? Poradnik
Czasami tak bywa, że najpopularniejsze gry powstają na podstawie modów tworzonych przez społeczność graczy. Tak było z DOTĄ 2, która rozpoczęła swoją historię jako mod
Jak grać jungle w LOLu? Jak grać jungle w LOL-u? Poradnik i najlepsze wskazówki
Znacie LOL-a? Kto nie zna! Jeśli jednak jakimś cudem pominęliście istnienie tej gry, szybko zerknijcie do naszego rankingu najlepszych darmowych gier na PC i to
Udostępnij

Administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *