Wokół Twitcha w ostatnim czasie narasta sporo kontrowersji. Niedawno platforma poinformwowała, że będzie karać za zachowanie na innych portalach i poza Internetem, jakiś czas temu ocenzurowała też takie słowa, jak “simp” czy “prawiczek”. Teraz okazało się, że Twitch jako niedozwolone traktuje także słowo… “otyły”.

Wszystko zaczęło się od ankiety

Popularny streamer Nmplol rozpoczął stream z gotowania i chciał na żywo zbadać swoją wagę. Wcześniej jednak postanowił stworzyć ankietę na czacie, w ramach której widzowie mogli zgadywać, do jakiego zakresu wartości BMI trafi.

Do wyboru były, a raczej miały być, dwie opcje: overweight (“z nadwagą”) lub obese (“otyły”). Warto skazać, że mowa tutaj o oficjalnych terminach medycznych, używanych w ramach wskaźnika BMI.

Problem pojawił się przy tej drugiej frazie, bowiem okazało się, że “obese” jest ocenzurowanym terminem i po prostu nie można używać go w ankietach. Tak zareagował na to sam streamer:

Twitch, staramy się robić przewidywania, a ty nie pozwalasz wpisać “otyły”. Czy jesteś taki wrażliwy? Weźcie, ludzie. To takie głupie… To prawdziwy termin. Jezus – Nmplol

Na jakiej podstawie słowo “otyły” mogło zostać ocenzurowane?

Jaką zasadę może łamać użycie słowa “otyły”? Cóż, w Wytycznych społeczności Twitcha znajduje się informacja, że zabroniona jest “zawartość poniżająca na podstawie cechy chronionej, w tym między innymi stwierdzenia dotyczące fizycznych, psychicznych i moralnych ułomności”.

Z drugiej strony, platforma wskazuje, że grupy chronione oparte są na takich kwestiach, jak: rasa, pochodzenie etniczne, kolor skóry, kasta, narodowość, status imigranta, wyznanie, płeć, tożsamość płciowa, orientacja seksualna, niepełnosprawność, poważna choroba i status weterana. Ciężko znaleźć na tej liście cokolwiek, co miałoby tu zastosowanie.

Co więcej, Twitch pisze także:

Nie tolerujemy wrogiego zachowania lub nękania ani zachowania, które w jakikolwiek sposób zachęca do nienawiści lub nękania albo do nich podżega. Jednakże zezwalamy użytkownikom na omawianie zawartości wrogiej lub napastliwej w celach satyrycznych lub edukacyjnych, o ile taki kontekst jest jasny. Zawartość satyryczna jest dopuszczalna, jeśli zawiera elementy, takie jak ironia, przesada lub kpina, których celem jest obnażenie i krytykowanie napastliwego zachowania.

Krótko mówiąc, wiemy, że nic nie wiemy. Reakcja zarówno samego streamera, jak i szerszej społeczności na tę sytuację była jednak jednoznacznie negatywna.

Do tego możliwe, że będziemy mieli tutaj do czynienia z efektem Streisand, czyli nagle popularność tych ocenzurowanych słów wzrośnie z uwagi na fakt, że zostały one zakazane. Tak samo było zresztą ze słowem “simp”, po tym, jak Twitch zdecydował się je zbanować.

Co Wy o tym sądzicie? Czy “otyły” jest słowem, które Waszym zdaniem powinno być niedopuszczone do użytku w ankietach na Twitchu i innych tego typu sytuacjach? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!

WARTO PRZECZYTAĆ:

twitch Twitch wprowadza długo wyczekiwane zmiany! Będzie rewolucja?
Są takie serwisy, które rzadko wprowadzają duże zmiany i niekoniecznie gonią za trendami. Jednym z nich jest Twitch, a przynajmniej był do czasu ostatniego TwitchCon
placid plastic duck simulator Gra o plastikowej kaczuszce dryfującej w basenie podbija Twitcha
“Samograje” to kategoria gier obejmująca m.in. Cookie Clickera i podobne dzieła. Chodzi o gry, w której gracz robi nic lub prawie nic i wszystko dzieje
armia usa Armia USA rekrutowała na Twitchu fałszywymi giveawayami
Nie każdy zdaje sobie sprawę, że armia USA ma swój oficjalny kanał na Twitchu. Ma także zespół e-sportowy, który bierze udział w różnego rodzaju rozgrywkach.
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *