Zastanawiałeś się kiedyś, ile typów rozmów rekrutacyjnych jest możliwych do przeprowadzenia przez managerów zasobów ludzkich? Przygotowując się do nadchodzącej rozmowy o pracę, możesz zdecydować się na pogłębienie wiedzy na ten temat. Proces rekrutacji często jest wieloetapowy i wykorzystuje różne metody komunikacji. Zapoznaj się z różnymi formami rozmów rekrutacyjnych oraz dowiedz się, jak się do nich efektywnie przygotować.

Różnorodność form rozmów rekrutacyjnych

Rozmowa o pracę to drugi krok w procesie rekrutacji. Zostałeś zaproszony na takie spotkanie? Wygląda na to, że Twój potencjalny pracodawca był zadowolony z Twojego CV. Teraz nadszedł czas, aby przygotować się do bezpośredniego kontaktu. W Internecie są dostępne liczne wskazówki dotyczące wyboru odpowiedniego stroju, stworzenia pozytywnego pierwszego wrażenia lub skutecznego odpowiadania na pytania rekrutera. Warto także zrozumieć, jakie formy rozmów rekrutacyjnych są możliwe, aby być gotowym na różne okoliczności. Jakie typy rozmów kwalifikacyjnych są wyróżniane przez ekspertów? Oto, na jakie aspekty proponują zwrócić uwagę eksperci z CleverStaff Ltd

Telefoniczna rozmowa rekrutacyjna

Jeśli liczba osób do pracy jest duża, a pracodawca ma ograniczony czas i nie ma możliwości spotkania z każdym z wyselekcjonowanych kandydatów, często stosowanym rozwiązaniem jest telefoniczna rozmowa kwalifikacyjna. Czego można się spodziewać, gdy pewnego dnia otrzymasz połączenie od potencjalnego pracodawcy?
Podczas takiej rozmowy najczęściej padają pytania ogólne: na temat obecnej pracy, powodu (motywacji) zmiany miejsca pracy, wykształcenia i doświadczenia.

Jeśli ubiegasz się o stanowisko, na którym musisz wykazać biegłość w posługiwaniu się językami obcymi, możesz się spodziewać, że przez telefon zostanie sprawdzona Twoja znajomość np. języka angielskiego. Możesz także zostać poproszony o podanie numerów telefonu do osób, które mogą poświadczyć na temat Twoich umiejętności jako pracownika. Niekoniecznie chodzi tutaj o byłych pracodawców, ale też np. kolegów z pracy, którzy mogą Ci wystawić rekomendacje.

Schemat przeprowadzenia klasycznej rozmowy rekrutacyjnej

Spośród wielu form rozmów kwalifikacyjnych, wybór konkretnej metody przeprowadzenia takiego spotkania zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj stanowiska lub kwalifikacje kandydata. Jeżeli w firmie, do której aplikujesz, nie ma standardowego scenariusza rozmowy o pracę, warto skorzystać z dostępnych w sieci wzorów.
Zasada prostej metody sugeruje, że rozmowę rekrutacyjną powinno się rozpocząć od pytań skierowanych do osoby ubiegającej się o pracę. Pozwala to specjalistom z dziedziny HR na poznanie doświadczenia kandydata oraz na ocenę jego niezbędnych umiejętności. Oznacza to, że pytania skierowane w celu oceny kompetencji pojawiają się na wstępie, a później rekruter w skrócie opisuje firmę. Zwykle pod koniec rozmowy jest czas na pytania ze strony kandydata.

Można jednak odwrócić tę kolejność i rozpocząć rozmowę od prezentacji firmy i oferowanego stanowiska. W takim wypadku, rekruter wprowadza kandydata w środowisko pracy i charakter poszukiwanych pracowników zanim zada pytania pozwalające na ocenę kompetencji. W tym przypadku kandydat ma także okazję do zadawania pytań dopiero pod koniec rozmowy.
Plusem tej metody jest to, że kandydat lepiej zrozumie kontekst zadawanych pytań i ich związek z oferowaną rolą. Może więc lepiej odnosić się do oczekiwań i wymagań, a także szczerze wyrazić swoje ograniczenia. Minusem jest utrata możliwości poznania wiedzy kandydata na temat branży. Dodatkowo, dla rekrutera będzie trudniej ocenić jak kandydat postrzega oferowane stanowisko. Istnieje też ryzyko, że kandydat będzie dostosowywał swoje odpowiedzi do przedstawionych oczekiwań. Ten rodzaj rozmowy jest szczególnie efektywny dla doświadczonych kandydatów, którzy mogą porównać ofertę i oczekiwania firmy ze swoimi planami zawodowymi i umiejętnościami.

Co z rozmową behawioralną i czy jest przeznaczona tylko dla absolwentów szkół wyższych?

Obecnie studenci doskonale zdają sobie sprawę, że samo wykształcenie to nie wszystko, dlatego już podczas studiów starają się zdobywać praktyczne doświadczenie. Jednak co w sytuacji, gdy młody absolwent nie posiada takiego doświadczenia, a poszukuje pracy? Duże firmy często stosują tzw. rozmowy behawioralne. Jakie są ich zalety i jakie są ich zasady?
Dla osób bez doświadczenia zawodowego, rozmowa behawioralna wydaje się być najlepszym rozwiązaniem. Dlaczego? Ponieważ rekruter ocenia wtedy, czy kandydat ma odpowiednie predyspozycje do pracy na określonym stanowisku. W trakcie takich rozmów często pojawiają się testy psychometryczne, a także różne zadania, które pozwalają specjalistom ocenić, czy kandydat jest np. kreatywny albo lojalny.

Rozmowa kompetencyjna i jej podstawowe cechy

Najczęściej spotykany rodzaj rozmowy rekrutacyjnej to rozmowa kompetencyjna, z którą na pewno się już spotkałeś. W trakcie jej trwania, rekruter zadaje pytania dotyczące umiejętności i doświadczenia poszczególnych kandydatów. Pytania kompetencyjne często odnoszą się do informacji zawartych w CV i mają na celu zrozumienie, jakim pracownikiem będzie kandydat.
Często rozmowa kompetencyjna jest łączona z innymi typami rozmów. Dobrym przykładem jest przeprowadzenie rozmowy telefonicznej z kandydatem, a następnie zaproszenie go na rozmowę kompetencyjną. Czasami rozmowa kompetencyjna składa się z dwóch etapów. Drugi to rozmowa techniczna, podczas której kandydat musi wykonać konkretne zadanie.



Jako duchowy przewodnik portalu TechPolska, oddaję się z pasją światu technologii i gamingu. Moje serce bije szczególnie mocno dla gier RPG, gdzie zanurzam się w skomplikowane światy i rozbudowane fabuły, ale równie chętnie oddaję się strategii, planując, manewrując i zdobywając wirtualne imperia.

Udostępnij

WARTO PRZECZYTAĆ:

stray Zwolnienia w Annapurna – wydawcy Stray!
Zła passa zwolnień w branży gier niestety ciągle trwa. Nie tak dawno pisaliśmy o zwolnieniach w Humble Games, a teraz dołączyło do tego 25 pracowników
PS5 Slim PS5 Pro zbyt drogie? Sony ma dla ciebie odnowione PS5
Nie milkną echa zapowiedzi PS5 Pro. Powiedzieć, że ludzie nie są zadowoleni, to nic nie powiedzieć. Teoretycznie niewielki upgrade mocy można by przeboleć, jednak nie
Jakie są opcje pamięci w iPhone 16?
Obecnie wybór odpowiedniego smartfona to nie tylko kwestia designu czy funkcji, ale także pamięci, która może znacząco wpłynąć na komfort codziennego użytkowania. iPhone 16, najnowszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *