WhatsApp i Messenger to dwa niezwykle popularne komunikatory, znane praktycznie na całym świecie. Obie aplikacje należą obecnie do firmy Meta (Facebook), choć pierwsza z nich początkowo była rozwijana przez innego producenta, a później wykupiona przez imperium Marka Zuckerberga. Czym różnią się między sobą oba komunikatory, jakie oferują funkcje i który wybrać? Zapraszamy na pojedynek WhatsApp vs Messenger!
Messenger vs WhatsApp – rejestracja
Pierwsze różnice pomiędzy WhatsApp a Messenger zarysowują się już na początku, podczas procesu rejestracji. Oba komunikatory stosują pod tym względem zupełnie inną filozofię.
WhatsApp nie wymaga od użytkownika posiadania konta w innym portalu. Komunikator tworzy profil i przypisuje go do numeru telefonu. Raz stworzonego konta nie można więc podmienić i jest ono na stałe przypisane do numeru.
Pod tym względem funkcjonowanie WhatsApp przypomina nieco wysyłanie zwykłych SMS-ów – jeśli mamy do kogoś numer telefonu, możemy do niego napisać na WhatsAppie. Co więcej, użytkownik nie musi pamiętać loginu i hasła do profilu. Po wprowadzeniu numeru telefonu przesyłany jest po prostu kod weryfikacyjny na SMS.
Rejestracja w Messenger jest natomiast nieco inna. Komunikator wykorzystuje w tym celu konto Facebooka. Bez posiadania profilu w popularnym portalu społecznościowym nie skorzystamy więc z jego możliwości. Istnieje oczywiście możliwość korzystania z samego komunikatora przy zawieszonym koncie Facebooka, ale wciąż najpierw ten profil trzeba stworzyć i później go zawiesić, więc pod tym względem Messenger jest nieco bardziej wymagający.
Whatsapp czy Messenger – funkcje i możliwości
Messenger czy WhatsApp – który komunikator oferuje więcej ciekawych funkcji? Obie aplikacje są bogate w dodatkowe rozwiązania, jednak celują w potrzeby zupełnie innych użytkowników. Otóż Messenger jest zaprojektowany w taki sposób, aby uprzyjemniał wspólne wirtualne spędzanie czasu ze znajomymi.
Dzięki temu oprócz tradycyjnych czatów i konwersacji grupowych otrzymują oni możliwość prowadzenia wideorozmów, a nawet wideokonferencji, na których mogą wspólnie oglądać filmy, programy telewizyjne czy inne treści, widząc reakcję swoich rozmówców.
Messenger oferuje też szeroki wybór emoji i naklejek, dzięki którym można w prostszy sposób wyrazić swoje emocje na czacie. Użytkownicy mogą też zmieniać motywy konwersacji, nadawać im nazwy, odpowiadać lub cytować konkretną wypowiedź innej osoby.
Dostęp do Messengera można ponadto zablokować odciskiem palca lub funkcją rozpoznawania twarzy, by inni użytkownicy nie mogli zobaczyć naszych konwersacji.
WhatsApp też jest wyposażony w szereg przydatnych funkcji. Możliwe jest oczywiście prowadzenie konwersacji grupowych, rozmów audio i wideo nawet z kilkoma osobami jednocześnie.
Użytkownicy mogą zmieniać nazwy grup, dostosowywać motywy (ale tylko w ramach własnej aplikacji) i wyrażać siebie dzięki zestawom emoji i naklejek. WhatsApp, podobnie jak Messenger, umożliwia odpowiadanie na konkretną wypowiedź innej osoby czy dodawanie do niej emoji.
Do tego możliwość ustawienia własnego awatara, a także opisowego statusu, czego akurat w Messengerze nie ma. WhatsApp umożliwia też budowanie większych społeczności i tworzenia wśród nich sieci kontaktów w dedykowanej zakładce.
W pojedynku WhatsApp vs Messenger to ten pierwszy komunikator stawia większy nacisk na bezpieczeństwo. Można w nim aktywować znikające wiadomości, które zostaną usunięte po określonym czasie lub nawet natychmiast po odczytaniu. Messenger też ostatecznie je dostał, ale po dłuższym czasie.
Możliwe jest również dostosowanie ustawień prywatności i zdecydowanie, kto może zobaczyć, kiedy ostatnio byliśmy online czy jakie osoby mogą widzieć nasz status. Pod tym względem WhatsApp wiedzie prym i szybciej wprowadzał odpowiednie opcje.
Messenger czy WhatsApp – prywatność i bezpieczeństwo
W kwestii prywatności i bezpieczeństwa w pojedynku WhatsApp vs Messenger zwycięsko wychodzi ten pierwszy, gdyż oferuje pełne szyfrowanie end-to-end. Dzięki temu użytkownicy mogą mieć pewność, że ich konwersacje są prywatne i nawet jeśli zostaną przechwycone przez inne osoby np. w wyniku ataku hakerskiego, to i tak ich odczytanie będzie niemożliwe.
WhatsApp oferuje przy tym znacznie więcej funkcji związanych z prywatnością. Użytkownik może decydować o wielu kwestiach związanych z tym, jak inni widzą jego profil i czy w ogóle mogą do niego napisać.
Messenger też oferuje pełne szyfrowanie wiadomości, choć trwało to długo. Obecnie obydwa opisywane narzędzia to szyfrowane komunikatory, stosujące szyfrowanie End-to-End. Kiedyś nie działało ono we wszystkich czatach i funkcję tę trzeba było manualnie aktywować dla każdej konwersacji z osobna. Nie była ona dostępna dla czatów społecznościowych, w Marketplace czy podczas komunikowania się kontami profesjonalnymi lub firmowymi.
Facebook zarzeka się na swojej stronie, że nie jest w stanie odczytywać szyfrowanych czatów, ale na witrynie pomocy widnieje też informacja, że gdy wiadomości takiego czatu naruszają standardy społeczności, można je zgłosić i wtedy pracownicy mogą podejrzeć 30 ostatnich wiadomości. Konwersacji za pomocą tego komunikatora nie można więc uznać za w pełni prywatne.
Messenger – wady i zalety
Messenger oferuje więcej funkcji wewnątrz swojej aplikacji i nakierowany jest na wspólne spędzanie czasu, dzięki czemu np. w wideorozmowach można razem z innymi oglądać filmiki. Użytkownicy mają też więcej możliwości dostosowywania wyglądu czatów i funkcji związanych z Facebookiem.
Plusy
- dużo funkcji związanych z czatami
- czaty tekstowe, audio i wideo
- emoji, gify, naklejki w aplikacji
- łatwo rozpocząć czat z dowolną osobą z Facebooka i Instagrama
Minusy
- szyfrowanie trzeba manualnie włączyć i nie działa we wszystkich czatach
- do korzystania wymaga konta na Facebooku
WhatsApp – wady i zalety
WhatsApp stawia przede wszystkim na prywatną komunikację, znacznie większy nacisk kładąc na szyfrowanie i bezpieczeństwo użytkowników. Wygodnym rozwiązaniem jest przypisanie konta do numeru telefonu, choć wymaga to posiadania karty SIM. Mniejsza liczba dodatkowych funkcji sprawia natomiast, że jest to komunikator dla osób, które po prostu chcą pozostawać w kontakcie z bliskimi.
Plusy
- do korzystania wystarczy numer telefonu
- czaty tekstowe, audio i wideo
- możliwość ustawienia własnego avatara i statusu
- dużo funkcji związanych z prywatnością (np. znikające wiadomości)
- pełne szyfrowanie end-to-end
Minusy
- aby korzystać, trzeba mieć aktywną kartę SIM
- mniej funkcji upiększających konwersacje
WARTO PRZECZYTAĆ: