Wiedźmin 3 to tytuł w Polsce (i pewnie nie tylko) już wręcz kultowy. Ta wypuszczona w 2015 roku gra doczekała się dwóch dużych dodatków, wielu DLC, a także kontynuacji w postaci karcianki (Gwinta) i kilku gier mobilnych. Powstał też serial Netflixa (inspirowany raczej książkami niż grami, ale jednak), który doprowadził do tego, że na wiele lat po premierze przez jakiś czas znowu na Steamie biła rekordy ilości graczy jednocześnie.
Zwiększone zainteresowanie grami z serii Wiedźmin, w tym również wśród casualowych graczy, oznacza zapotrzebowanie na takie informacje, jak Wiedźmin 3 wymagania sprzętowe. Postanowiliśmy więc zebrać najważniejsze informacje w tej kwestii w tym materiale. Zapraszamy do lektury i liczymy, że wszystkim Wam “Wiesiek” pójdzie bez problemu, najlepiej na jak najwyższych ustawieniach graficznych!
Wiedźmin 3 wymagania sprzętowe – minimalne i zalecane
Poniższe Wiedźmin 3 wymagania sprzętowe pochodzą bezpośrednio od dewelopera, czyli studia CD Projekt RED. Powinny więc być cenną wskazówką podczas wyrokowania, czy gra najprawdopodobniej pójdzie na danym sprzęcie, czy też nie (lub mówiąc dokładniej, pójdzie, ale tak, że grać się nie będzie dało).
Oczywiście, nie trzeba mieć dokładnie takiego samego procesora czy karty graficznej, jakie zostały wspomniane w wymaganiach – chodzi tutaj o wydajność danego sprzętu. Gra więc zadziała równie dobrze z innymi modelami o równej wydajności (a jeszcze lepiej z modelami o wydajności wyższej).
Wymagania minimalne
- System operacyjny: 64-bitowy Windows 7 lub 64-bitowy Windows 8 (8.1) bądź nowszy
- Wersja DirectX: DirectX 11
- Procesor: Intel CPU Core i5-2500K 3.3GHz, AMD CPU Phenom II X4 940
- Karta graficzna: Nvidia GPU GeForce GTX 660 albo AMD GPU Radeon HD 7870
- Pamięć RAM: 6GB
- Miejsce na dysku: 40 GB.
Jeśli kogoś ciekawi, jak wymagane oficjalnie miejsce na dysku ma się do realnych wartości, zapraszamy do artykułu, w którym wyjaśniamy, ile waży Wiedźmin 3 – znajdujące się tam informacje powinny okazać się przydatne.
Wymagania zalecane
- System operacyjny: 64-bitowy Windows 7 lub 64-bitowy Windows 8 (8.1) bądź nowszy
- Wersja DirectX: DirectX 11
- Procesor: Intel CPU Core i7 3770 3,4 GHz, AMD CPU AMD FX-8350 4 GHz
- Karta graficzna: Nvidia GPU GeForce GTX 770 albo AMD GPU Radeon R9 290
- Pamięć RAM: 8GB
- Miejsce na dysku: 40 GB
Wiedźmin 3 jest grą już sprzed całkiem sporej ilości lat, w związku z czym jak na dzisiejsze standardy nawet wymagania zalecane (rekomendowane) mogą wydawać się śmiesznie niskie. Już relatywnie budżetowy PC gamingowy powinien sobie z nimi poradzić, podobnie, jak wiele laptopów gamingowych.
Jak zagrać we Wiedźmina 3 na słabym komputerze/laptopie?
Poznaliście już Wiedźmin 3 wymagania sprzętowe. Jeśli ktoś ma starszy PC lub laptopa (w szczególności laptopa niegamingowego), może powyżej wymienionych wymagań minimalnych nie spełniać. Wbrew pozorom nie sprawi to, że gra się nie odpali, a w każdym razie nie w każdym przypadku.
W większości przypadków powinna się uruchomić, natomiast trzeba przygotować się na niewielką ilość klatek na sekundę, a także ogromne lagi i inne problemy. Czy to oznacza, że nie da się plus-minus komfortowo grać na słabym sprzęcie w Wiedźmina 3? Niekoniecznie, ponieważ fani dostrzegli zapotrzebowanie na taki rodzaj rozgrywki i postarali się znaleźć sposób na to, aby realnie obniżyć wymagania tej gry.
Przygotowali specjalne mody, które na różny sposób modyfikują rozgrywkę tak, aby jeszcze bardziej ją zoptymalizować i zapewnić płynniejszą grę przy słabej specyfikacji. Może to negatywnie wpłynąć np. na jakość tekstur, ale powinno zwiększyć ilość klatek na sekundę i zmniejszyć częstotliwość lagów, a więc coś za coś.
Każdy musi sam zdecydować, czy chce się bawić w takie eksperymenty, czy też nie. Modów tego typu jest kilka – jednym z lepiej znanych jest Witcher 3 Ultra Low (przy okazji zapraszamy do materiału, w którym omawiamy inne popularne Wiedźmin 3 mody – jest tam sporo perełek).
Wiedźmin 3 – gdzie jest dostępny?
19 maja 2015 miała miejsce premiera Wiedźmina 3 na platformy Microsoft Windows, PlayStation 4 i Xbox One. Na tym jednak twórcy nie poprzestali. Po ponad 4 latach pojawiła się wersja na Nintendo Switch – dokładniej mówiąc, ukazała się 15 października 2019.
W przygotowaniu jest też wydanie gry na konsole PlayStation 5 i Xbox Series X/S – można liczyć m.in. na szybsze ładowanie. Do dzisiaj Wiedźmina 3 można dość łatwo kupić, jako że gra cieszy się wciąż sporą popularnością. Przede wszystkim mowa tutaj o wydaniach cyfrowych, ale pudełkowe też dalej są dostępne.
Oczywiście, w przypadku konsol nie trzeba zawracać sobie głowy wymaganiami sprzętowymi, to kwestia która elektryzuje jedynie osoby chcące zagrać na komputerach czy laptopach (może z wyłączeniem kwestii miejsca zajmowanego na dysku, jako że jest ono limitowane, a gry ważą coraz więcej).
Wiedźmin 3 wymagania sprzętowe – podsumowanie
Mamy nadzieję, że przedstawione przez nas Wiedźmin 3 wymagania minimalne i rekomendowane Was nie zasmuciły, a wręcz przeciwnie – okazało się, że Wasze PC lub laptopy je spełniają (i to najlepiej z nawiązką). Jeśli macie naprawdę mocnego PC, koniecznie rzućcie okiem na różne mody, które np. podmieniają tekstury na takie o wyższej rozdzielczości lub w inny sposób upiększają i urozmaicają rozgrywkę.
Co prawda Wiedźmin 3 póki co starzeje się dobrze i na maksymalnych ustawieniach graficznych wciąż może się bardzo podobać, ale skoro jest taka możliwość, to nie zaszkodzi z niej skorzystać. Z pewnością dzięki temu czy to pierwsze, czy kolejne przejście gry będzie jeszcze przyjemniejsze.
Dostępnych opcji do wyboru jest naprawdę bardzo wiele, każdy więc powinien być w stanie znaleźć coś dopasowanego do swojego gustu (i możliwości swojego sprzętu). Nie pozostaje nam nic innego, jak podziękować Wam za uwagę i poprosić, abyście swoimi uwagami, propozycjami co do kolejnych materiałów czy innymi kwestiami dzielili się w komentarzach!
WARTO PRZECZYTAĆ: