Nowy komputer (czy laptop) wiąże się zazwyczaj z koniecznością wybrania i zainstalowania na nim systemu operacyjnego. Obecnie głównie walka toczy się między systemem Windows 10 Home vs Pro, czyli dwoma wersjami tego samego systemu od Microsoftu.

Wybór nie jest tutaj tak oczywisty, jak mógłby się na pierwszy rzut oka wydawać. Jakie różnice występują między tymi dwoma wersjami, jeśli chodzi o ich funkcjonalności? Jak sprawa ma się w kwestii ceny? Wszystkiego dowiecie się poniżej. Zapraszamy!

Windows 10 Pro vs Home – najważniejsze różnice

Windows 10 Home jest wersją systemu operacyjnego dedykowaną osobom prywatnym, do codziennego użytku. Wersja Professional (w skrócie Pro), jak sama nazwa wskazuje, kierowana jest z kolei do profesjonalistów. Widać to dokładnie w funkcjach, które posiada, a których nie ma w mniej rozbudowanej wersji Home.

Mowa tutaj przede wszystkim o dodatkach związanych z bezpieczeństwem, takich jak szyfrowanie danych poprzez usługę BitLocker czy Windows Information Protection. Warto też wspomnieć o takich funkcjach, jak Hyper-V (do wirtualizacji, czyli czegoś, co wykorzystuje bardzo wiele biznesów) czy Azure Active Directory. Wersja Pro daje też użytkownikowi więcej kontroli w takich kwestiach, jak aktualizacje systemu.

Wszystkie te aspekty sprawiają, że na wersję Pro decydują się przede wszystkim firmy, a także inni profesjonaliści. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystać z takiej wersji systemu, będąc osobą prywatną, niezainteresowaną tymi dodatkowymi opcjami.

Może się zdarzyć, że na przykład kupimy laptopa z już zainstalowaną wersją Pro i będziemy się zastanawiać, czy jako laicy się w niej nie pogubimy. Odpowiedź brzmi: nie, ponieważ podstawowe funkcje systemu są takie same zarówno w Home, jak i Pro.

Można więc powiedzieć, że pod względem samych funkcji walkę Windows 10 Home vs Pro wygrywa Pro, aczkolwiek nie każdemu te funkcje są potrzebne, więc wiele osób nie odczuje nawet różnicy między tymi dwoma produktami.

Windows 10 cena – wersja Home i Pro

Niektóre komputery i laptopy mają system operacyjny w cenie, ale, jeśli tak nie jest, będziemy musieli samodzielnie go zakupić i zainstalować. Warto przy tym pamiętać, że jeśli mamy już na dotychczasowym urządzeniu jakiś system w wersji BOX (nie OEM), to możemy po prostu wykorzystać ten sam klucz na nowym urządzeniu.

Jednak wcześniej należy odinstalować system na dotychczas używanym laptopie czy komputerze, ponieważ pojedyncza licencja BOX pozwala na korzystanie z systemu przy wykorzystaniu tego samego klucza tylko na jednym urządzeniu w danym momencie.

Przy założeniu, że nie mamy takiej możliwości i chcemy kupić system bezpośrednio z oficjalnego sklepu Microsoftu, możemy się zastanawiać – Windows 10 Home vs Pro, jak wygląda ta rywalizacja pod względem ceny?

Wersja elektroniczna Windows 10 Home będzie nas kosztowała 629,99 złotych. Mowa tutaj o licencji dla 1 urządzenia. Z kolei taka sama licencja Windows 10 Home wiąże się z opłatą rzędu 1099,00 złotych. Jest to bez wątpienia niemało.

Klucze Windows 10 można kupić znacznie taniej od firm i osób trzecich, natomiast trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że niekoniecznie będą to klucze z legalnej dystrybucji. Trzeba więc być ostrożnym i nie kupować ich od niesprawdzonych, nierzetelnych sprzedawców, ponieważ możemy później odczuć negatywne konsekwencje takiej decyzji.

Windows 10 Home vs Pro – podsumowanie

Windows 10 Home vs Pro to dylemat, przed którym staje wiele osób zainteresowanych kupnem nowego laptopa czy komputera. Wiecie już, jakie różnice występują między tymi dwoma wersjami popularnego systemu operacyjnego Microsoftu, więc musicie sami zdecydować, która będzie w Waszym przypadku najlepszym rozwiązaniem. Większość użytkowników tak naprawdę powinna być zadowolona z obu tych opcji, ale dla pewności dobrze się chwilę nad tym zastanowić.

Warto przy tym pamiętać, że Windows nie jest jedynym rozwiązaniem. Można też choćby zdecydować się na Linuxa (w takim wypadku koniecznie sprawdźcie nasz poradnik, jaki Linux wybrać), niektórzy lubią też MacOS-a (co ciekaw, jest on możliwy nie tylko na urządzeniach Apple, o czym pisaliśmy w artykule o Hackintoshu). Dajcie znać, jeśli macie jakieś pomysły na kolejne tematy, które powinniśmy poruszyć!

WARTO PRZECZYTAĆ:

microsoft surface book 3 Recenzja Microsoft Surface Booka 3 15” – hybrydowego laptopa za ponad 10 tysięcy złotych
Już wcześniej mieliśmy okazję recenzować dla Was produkty z rodziny Microsoft Surface, w tym m.in. Microsoft Surface Laptopa 3. Teraz kontynuujemy tę serię, prezentując Wam
Laptop z Windows Vs Macbook. Zobacz, co wybrać!
Biorąc pod uwagę konkurencyjną ofertę rynkową, wybór laptopa może być dosyć sporym wyzwaniem. Obecnie dostępne są setki modeli z różnorodnymi funkcjonalnościami, parametrami oraz systemami operacyjnymi
xbox toster Toster Xbox Series S już w sprzedaży. Gracze będą zachwyceni
Pod koniec grudnia 2021 roku pierwsi zainteresowani otrzymali niewielkie lodówki przypominające wyglądem Xboxa Series X. Najwyraźniej społeczności Microsoftu bardzo spodobał się ten gadżet, ponieważ na
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *