Już niedługo użytkownicy Windowsa 11 nie będą musieli korzystać z zewnętrznych aplikacji, aby otwierać pliki RAR (i inne popularne formaty typowe dla kompresji danych). Czy więc czas już pożegnać się z nigdy niekończącym się “40-dniowym” okresem próbnym WinRAR-a?
Natywne wsparcie ma obejmować także formaty uniksowe
Wsparcie ma obejmować nie tylko popularny format RAR (.rar), ale też m.in. 7-Zip (.7z), gz (.gz) oraz tar (i wiele innych). Pierwszy jest typowy dla narzędzia WinRAR, drugi dla 7-Zipa, natomiast formaty gz i tar są wykorzystywane przez użytkowników Linuxa.
Microsoft pochwalił się, że do wdrożenia nowych funkcjonalności wykorzystał open-source’ową bibliotekę libarchive. Biorąc pod uwagę, jakie daje ona możliwości, powinno to oznaczać możliwość odczytywania i tworzenia plików 7-Zip i tar, a w przypadku plików RAR jedynie odczyt (zarówno orginalnych RAR-ów, jak i formatu RAR v5).
Dotychczas wsparcie Windowsa dla kompresji plików było dość ubogie
Kompresja plików nie jest może tak popularna jak kiedyś, z uwagi na szybkie połączenia z Internetem, dużą pojemność dysków i pamięci przenośnych, a także łatwość w przesyłaniu nawet bardzo “ciężkich” plików przez sieć… ale wciąż niekiedy się przydaje. Dotychczasowe systemy Windows miały jednak wsparcie natywne tylko dla formatu ZIP.
W związku z tym zainstalowanie WinRAR-a, ewentualnie 7-Zipa, jest często jedną z pierwszych rzeczy, jakie robi się po zakupie nowego laptopa lub komputera. WinRAR jest narzędziem płatnym, ale oferującym wspomniany na wstępie okres próbny. Po jego upływie dalej można korzystać z wszystkich funkcji programu, ale przy każdym jego uruchomieniu pojawia się komunikat zachęcający do zakupu licencji. 7-Zip jest z kolei całkowicie darmowy.
Są to jednak narzędzia zewnętrznych firm, które trzeba pobrać i zainstalować na własną rękę, a nie narzędzia dostępne od razu po odpaleniu systemu.
Wsparcie ma być częścią nowej sporej aktualizacji dla Windowsa 11, która ma pojawić się w nadchodzących dniach. Cieszycie się, że po tylu latach wreszcie zdecydowano się dodać do systemu Microsoftu natywne wsparcie dla tak popularnych formatów, czy planujecie i tak dalej korzystać z zewnętrznych narzędzi? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!
WARTO PRZECZYTAĆ: