Już niedługo użytkownicy Windowsa 11 nie będą musieli korzystać z zewnętrznych aplikacji, aby otwierać pliki RAR (i inne popularne formaty typowe dla kompresji danych). Czy więc czas już pożegnać się z nigdy niekończącym się “40-dniowym” okresem próbnym WinRAR-a?

Natywne wsparcie ma obejmować także formaty uniksowe

Wsparcie ma obejmować nie tylko popularny format RAR (.rar), ale też m.in. 7-Zip (.7z), gz (.gz) oraz tar (i wiele innych). Pierwszy jest typowy dla narzędzia WinRAR, drugi dla 7-Zipa, natomiast formaty gz i tar są wykorzystywane przez użytkowników Linuxa.

Microsoft pochwalił się, że do wdrożenia nowych funkcjonalności wykorzystał open-source’ową bibliotekę libarchive. Biorąc pod uwagę, jakie daje ona możliwości, powinno to oznaczać możliwość odczytywania i tworzenia plików 7-Zip i tar, a w przypadku plików RAR jedynie odczyt (zarówno orginalnych RAR-ów, jak i formatu RAR v5).

Dotychczas wsparcie Windowsa dla kompresji plików było dość ubogie

Kompresja plików nie jest może tak popularna jak kiedyś, z uwagi na szybkie połączenia z Internetem, dużą pojemność dysków i pamięci przenośnych, a także łatwość w przesyłaniu nawet bardzo “ciężkich” plików przez sieć… ale wciąż niekiedy się przydaje. Dotychczasowe systemy Windows miały jednak wsparcie natywne tylko dla formatu ZIP.

W związku z tym zainstalowanie WinRAR-a, ewentualnie 7-Zipa, jest często jedną z pierwszych rzeczy, jakie robi się po zakupie nowego laptopa lub komputera. WinRAR jest narzędziem płatnym, ale oferującym wspomniany na wstępie okres próbny. Po jego upływie dalej można korzystać z wszystkich funkcji programu, ale przy każdym jego uruchomieniu pojawia się komunikat zachęcający do zakupu licencji. 7-Zip jest z kolei całkowicie darmowy.

Są to jednak narzędzia zewnętrznych firm, które trzeba pobrać i zainstalować na własną rękę, a nie narzędzia dostępne od razu po odpaleniu systemu.

Wsparcie ma być częścią nowej sporej aktualizacji dla Windowsa 11, która ma pojawić się w nadchodzących dniach. Cieszycie się, że po tylu latach wreszcie zdecydowano się dodać do systemu Microsoftu natywne wsparcie dla tak popularnych formatów, czy planujecie i tak dalej korzystać z zewnętrznych narzędzi? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!

WARTO PRZECZYTAĆ:

xbox toster Toster Xbox Series S już w sprzedaży. Gracze będą zachwyceni
Pod koniec grudnia 2021 roku pierwsi zainteresowani otrzymali niewielkie lodówki przypominające wyglądem Xboxa Series X. Najwyraźniej społeczności Microsoftu bardzo spodobał się ten gadżet, ponieważ na
jaki antywirus na windows 11 Jaki antywirus na Windows 11 wybrać?
Program antywirusowy to swego rodzaju podstawa, która chroni użytkownika przed zagrożeniami z sieci i nie tylko. Dzięki temu zabezpieczymy swoje dane, pliki czy wrażliwe informacje.
microsoft defender for endpoint Microsoft Defender oznaczył… Microsoft Office jako wirusa
Microsoft Defender, czyli wbudowane oprogramowanie antywirusowe Windowsa, od dawien dawna jest obiektem wielu kpin. W ostatnich latach jego reputacja zaczęła minimalnie się poprawiać… aczkolwiek wciąż
Udostępnij

Administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *