Świat rozrywki jest dziś napędzany przez wszelkiego rodzaju sequele, spin-offy czy crossovery. Widać to praktycznie w każdym aspekcie rozgrywki — nawet w przypadku zyskującego ostatnimi czasy mocno na popularności hazardu przez internet. W kasynach internetowych, takich jak https://spin.city/pl, możemy bowiem znaleźć wiele kontynuacji serii najpopularniejszych automatów online czy też sloty od różnych deweloperów wykorzystujące popularną i zarazem rewolucyjną mechanikę Megaways, stworzoną przez Big Time Gaming.

Najlepiej jest to jednak widoczne w świecie filmów i gier. Co rusz bowiem na światło dzienne wychodzą kolejne części popularnych produkcji filmów i gier wideo, które z miejsca są skazane na sukces, a wszystko to za sprawą renomy franczyzy, którą reprezentują. Nie da się ukryć, że to właśnie w zakresie gier i filmów znajdziemy największe franczyzy, które cieszą się popularnością na całym świecie i generują ogromne dochody. Dziś przyjrzymy się nieco bliżej najpopularniejszym franczyzom filmowym i gralnym, przeprowadzając ich dogłębną analizę.

Tetris

Tetris to jedna z najpopularniejszych franczyz wszechczasów, jeśli chodzi o gry. Tytuł ten został stworzony przez radzieckiego projektanta — Aleksieja Pażytnowa. Premiera gry miała miejsce w 1984 roku i od samego początku zyskałą ona ogromną popularność na skalę światową. Niedługo po wydaniu Tetris został skomercjalizowany i wydany na wielu różnych platformach takich jak:

  • Atari,
  • Playstation,
  • Xbox,
  • Nintendo,
  • PC.

Gra podbiła serca graczy przede wszystkim swoją niewiarygodną prostotą, jeśli chodzi o samo założenie gry, bo wszystko opiera się tu na układaniu w odpowiedni sposób spadających klocków. Dziś jest to największa franczyza pod względem gier, która wywodzi się z Rosji. To również najlepiej sprzedająca się seria gier w zakresie gier logicznych.

Marvel Cinematic Universe

To od dłuższego czasu niekwestionowany lider, jeśli chodzi o franczyzy filmowe — i to zarówno pod względem światowej popularności, jak i w zakresie dochodów, jakie generuje. Trzeba jednak pamiętać, że na Marvel Cinematic Universe składa się wiele tytułów, które same w sobie są również franczyzami, czyli m.in. seria Spider Man.

Co prawda franczyza MCU od bardzo dawno cieszyła się ogromną popularnością, to jednak jej obecny sukces i miejsce, w którym się aktualnie znajduje, zawdzięcza przede wszystkim produkcji Avengers z 2012 roku. Ten crossover okazał się niewątpliwie strzałem w dziesiątkę, bo zagwarantował Marvelowi niesamowite zyski. MCU to obecnie ponad 25 filmów, a ich liczba cały czas rośnie.

Pokemon

Seria gier Pokemon została stworzona w 1996 roku przez założyciela i prezesa Game Freak — Satoshiego Tajiri. Pierwotnie była grą fabularną przeznaczoną na przenośną konsolę Game Boy od Nintendo. Gra pokemon od samego początku była dostępna na wyłączność na konsole Nintendo, które to po dziś dzień ma całkiem dużo udziałów w The Pokemon Company i jest właścicielem znaku towarowego.

Chwile po premierze gra Pokemon stała się prawdziwym medialnym hitem, jeśli chodzi o franczyzy gier. Bardzo szybko stała się jedną z najbardziej dochodowych serii gier w historii. Sukces gier z serii Pokemon trwa po dziś, bo obok cieszących się nieustanną popularnością starych gier z serii, regularnie pojawiają się nowe produkcje na Nintendo Switch.

Harry Potter

Harry Potter to seria filmowa, która ma specjalne miejsce w sercach wielu fanów kina, szczególnie tych, którzy urodzili się w latach 90. XX wieku. Seria ta jest dziś jedną z najpopularniejszych franczyz filmowych w historii, bo w końcu kto z nas nie zna historii o „chłopcu, który przeżył”.

Ta trwająca od dekad seria filmowa potrafiła poruszyć niemal całe pokolenie w sposób, jaki nie udało się to żadnej innej serii. Bohaterowie tacy jak tytułowy Harry Potter, Ron Weasley, Hermiona Granger, Neville Longbottom czy Draco Malfoy, byli swego czasu ikonami popkultury i po dziś dzień pozostają w pamięci fanów tej fenomenalnej produkcji fantasy.

Call of Duty

To popularna na całym świecie seria gier, która pierwotnie ujrzała światło dzienne w 2003 roku. Call of Duty to gra FPS, czyli pierwszoosobowa strzelanka, która jest wydawana przez firmę Activision oraz rozwijana przez wiele studiów takich jak Infinity Ward czy Raven Software.

Popularny CoD nie daje fanom o sobie zapomnieć ani na chwilę, bo od 2005 roku, rok w rok na rynek wchodzi nowy tytuł z tej serii. To wszystko sprawiło, że Call of Duty jest dziś jedną z najbardziej dochodowych franczyz wśród gier, która cały czas generuje niesamowite wyniki pod względem ilości sprzedanych kopii.

Batman

Batman to franczyza filmowa, która obejmuje dziesięciolecia. Kinowa historia Batmana jest bardzo długa i bogata w wiele sukcesów, bo jest to seria, która regularnie zgarnia branżowe nagrody. Każda kolejna część z tej serii jest unikalnym doświadczeniem, bo prezentuje specyficzne spojrzenie na legendę DC Comics — zamaskowanego krzyżowca Bruce’a Wayne’a.

Do tej pory światło dzienne ujrzało wiele kinowych interpretacji postaci Batmana, gdzie wszystkie z nich opierają się na identycznej formule: nad Gotham City pojawiają się czarne chmury w postaci rosnącej przestępczości, ale Batman jako superbohater szybko wkracza do akcji i rozwiązuje problem w widowiskowym stylu.

Udostępnij

Właściciel portalu TechPolska. Entuzjasta gier RPG, choć nie pogardzi dobrą strategią. Z portalem jest związany od 5 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *