Przepisy dotyczące danych stale się zmieniają, ale konkluzja jest taka: to Twoja firma musi odpowiedzialnie postępować z informacjami o pracownikach i klientach. Łatwo powiedzieć, lecz jak w wielu przypadkach trudniej zrobić.

Firmy (w tym takie przedsięwzięcia jak kasyno polska) mają średnio 17 różnych aplikacji korzystających z samych danych klientów. Zapewnienie zgodności w każdej z tych aplikacji, a także we wszystkich technologiach dotyczących danych pracowników, jest skomplikowanym zadaniem. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że 92% danych w zachodnim świecie znajduje się w USA, gdzie przepisy są często sprzeczne z przepisami europejskimi, zadanie to, staje się, jeszcze bardziej złożone.

Cyfrowa suwerenność umożliwia Twojej firmie skuteczne i zgodne z przepisami postępowanie z danymi. Kontrolujesz, jakie dane posiada Twoja firma i gdzie je przechowuje, pozostając w zgodzie z lokalnymi przepisami dotyczącymi danych.

W tym artykule dowiesz się, czym jest suwerenność cyfrowa, co to są cyfrowe aktywa oraz jak wygląda suwerenność cyfrowa w Europie.

Czym jest suwerenność cyfrowa?

Suwerenność cyfrowa opisuje prawo i zdolność strony do kontrolowania własnych danych cyfrowych. Obejmuje ona kontrolę nad środowiskiem cyfrowym firmy, w tym nad danymi klientów i pracowników, oprogramowaniem, sprzętem i innymi aktywami cyfrowymi.

Suwerenność cyfrowa składa się z dwóch głównych filarów: suwerenności danych i suwerenności technologicznej.

  • Suwerenność danych odnosi się do tego, jak wiele kontroli firma ma nad danymi, które wykorzystuje i wytwarza.
  • Suwerenność technologiczna to ilość kontroli, jaką firma lub naród ma nad technologiami cyfrowymi, których używa.

Suwerenność cyfrowa zmienia się wraz z rozwojem firmy, co oznacza, że firmy mogą ją osiągnąć w różnym stopniu. Na przykład, można mieć całkowitą suwerenność w zakresie danych dzięki lokalnym serwerom, ale suwerenność technologiczna jest ograniczona ze względu na istniejące systemy, które muszą być stale aktualizowane lub nawet wymieniane na nowsze.

Idealnie byłoby, gdyby firmy dążyły do osiągnięcia całkowitej suwerenności cyfrowej. Jako lider biznesowy będziesz miał całkowitą władzę nad wszystkimi swoimi danymi i zasobami cyfrowymi, więc możesz podjąć odpowiednie środki, aby je we właściwy sposób zabezpieczyć. Jednak nie jest to prosty proces, szczególnie dla firm w Europie. Zanim wyjaśnimy, dlaczego tak się dzieje, omówmy dwa ważne dla zrozumienia suwerenności cyfrowej terminy: aktywa cyfrowe i ład korporacyjny.

Co to są aktywa cyfrowe?

Zasoby cyfrowe to możliwe do odkrycia, posiadane przez firmę wartościowe przedmioty, które są przechowywane w formie cyfrowej. Na przykład, dokument, który opisuje proces firmowy, będzie dla firmy cenny, ale meme udostępnione na kanale Slack już nie.

Oto kilka przykładów zasobów cyfrowych, które mogą być tworzone i stanowić własność firmy:

  • dokumenty;
  • obrazy;
  • pliki audio lub klipy;
  • filmy wideo;
  • loga firmy;
  • prezentacje;
  • arkusze kalkulacyjne;
  • strony internetowe.

Skuteczne zarządzanie zasobami cyfrowymi jest kluczową częścią suwerenności cyfrowej; musisz wiedzieć, jakie dane posiadasz, jak je przechowywać i jak je wykorzystywać zgodnie z przepisami dotyczącymi danych. Dlatego tak ważne jest efektywne zarządzanie zasobami cyfrowymi (o tym, jak to zrobić, opowiemy bardziej szczegółowo później).

Czym jest nadzór korporacyjny?

Nadzór korporacyjny polega na skutecznym zarządzaniu spółką, aby umożliwić jej wykonywanie następujących czynności:

  • przestrzeganie ustandaryzowanych procesów, procedur i przepływów danych;
  • zapewnienie zgodności z prawem;
  • przestrzeganie wartości i uczciwości spółki;
  • promowanie dobrych relacji z interesariuszami.

Zasadniczo, ład korporacyjny zapewnia, że firmy są zorganizowane, wydajne i zgodne z prawem — co jest kluczowe dla suwerenności cyfrowej.

Suwerenność cyfrowa w Europie: O co chodzi?

Przypomnijmy, że prawie wszystkie dane świata zachodniego są przechowywane w Stanach Zjednoczonych. W skali globalnej polegamy na firmach technologicznych w USA i, w mniejszym stopniu, w Chinach, które przechowują i zarządzają ogromną ilością danych.

W sytuacji, gdy tak wiele danych jest przechowywanych i przetwarzanych za granicą, rządy i decydenci europejscy wyrażają zaniepokojenie. Chcą, aby istniały silniejsze parametry pozwalające na wykorzystywanie i przechowywanie danych lokalnie, co zapewni krajom europejskim możliwość zarządzania własnymi danymi, usprawni ich ekosystem cyfrowy i zwiększy zrównoważony rozwój cyfrowy.

Aby pokonać to wyzwanie, europejska suwerenność cyfrowa wymaga wzmocnienia jej autonomii regulacyjnej. Oznacza to ustalanie własnych zasad i pomaganie im w zwyciężaniu obok dominujących graczy.

Oto uproszczony przegląd tego, jak można to osiągnąć:

  • wszystkie europejskie dane muszą pozostać w Europie;
  • należy ustanowić i przestrzegać europejskich regulacji i prawodawstwa;
  • przechowywanie i przetwarzanie danych musi pochodzić od europejskich firm informatycznych.

Wdrożenie tych kroków nie jest łatwym zadaniem, co sprawia, że wiele europejskich przedsiębiorstw wciąż ma problemy z zarządzaniem i kontrolą własnych danych.

Wniosek

Droga do osiągnięcia cyfrowej suwerenności może być długa i skomplikowana. Trzeba pokonać wiele wyzwań, aby uzyskać pełną kontrolę nad wszystkimi zasobami danych, ale jest to możliwe.

Obecnie niewiele europejskich firm może powiedzieć, że ma pełną kontrolę nad danymi klientów. W obliczu rosnącej liczby wycieków informacji bycie jedynym organem odpowiedzialnym za dane stanowi przewagę konkurencyjną. Na rynku dostępnych jest wiele takich marek, natomiast jakość i bezpieczeństwo nie ma żadnej ceny, dlatego przykładając uwagę do najważniejszych aspektów działalności swojej firmy, możesz wejść na wyżyny cyfrowej suwerenności.

Udostępnij

administrator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *