Ogromnej popularności, którą zyska Valheim, nie spodziewał się chyba nikt, a w szczególności twórcy tego niepozornego survivalu w wikińskich klimatach. Gra bardzo szybko po premierze stała się jedną z najpopularniejszych tytułów na Steamie, podbijała też Twitcha. Jeśli dotychczas nie mieliście okazji jej sprawdzić, ponieważ np. czekaliście, aż zostanie nieco bardziej rozwinięta, to dobry moment, aby zobaczyć, skąd te wszystkie zachwyty.

Wcześniej jednak może być użyteczne zweryfikowanie, jakie wymagania Valheim stawia PC-tom lub laptopom. W przeciwieństwie do większości popularnych gier z ostatnich lat co prawda tutaj próg wejścia jest naprawdę niski, ale mimo wszystko nie zaszkodzi zerknąć do wymagań, zwłaszcza, jeśli chce się uruchomić ten tytuł na starszym sprzęcie. Znajdziecie je w tym materiale!

Wymagania sprzętowe Valheim – kluczowe aspekty

Valheim nie jest wielkim tytułem AAA od dużego studia, a małą grą od niewielkiego, ale zaangażowanego zespołu. W praktyce oznacza to, że jak na grę z 2021 roku ma ona bardzo niskie wymagania sprzętowe. Trzeba jednak być świadomym faktu, że w praktyce oznacza to stosunkowo prostą, pozbawioną dużej ilości detali grafikę.

Oczywiście twórcy stosują różne sprytne sztuczki, aby ich tytuł wyglądał jak najlepiej mimo niskich wymagań, ale widać, że nie jest to gra wysokobudżetowa. Warto pamiętać o tym przed zakupem.

valheim wymagania sprzetowe
Źródło: Iron Gate AB

Valheim – wymagania dla Windowsa

W pierwszej kolejności przedstawimy Wam wymagania dla systemów operacyjnych Windows, jako że to właśnie one cieszą się największą popularnością.

Wymagania minimalne

Wymagania minimalne Valheim na PC prezentują się tak:

WymaganieSpecyfikacja
System operacyjnyWindows 7 lub nowszy
Procesorczterordzeniowy 2.6 GHz lub podobny
Pamięć RAM8 GB
Karta graficznaGeForce GTX 950 lub Radeon HD 7970
DirectXWersja 11
Miejsce na dysku1 GB dostępnej przestrzeni

Wymagania zalecane

Oto wymagania zalecane Valheim dla Windowsa:

WymaganieSpecyfikacja
System operacyjnyWindows 7 ;ub nowszy
Procesori5 3GHz lub Ryzen 5 3GHz
Pamięć RAM16 GB
Karta graficznaGeForce GTX 1060 lub Radeon RX 580
DirectXWersja 11
Miejsce na dysku1 GB dostępnej przestrzeni

Wymagania Valheim dla Linuxa i SteamOS

Valheim należy do wciąż stosunkowo wąskiego grona gier, które są dostępne nie tylko na Windowsie, ale też Linuxie, i to oficjalnie. Z tej okazji twórcy przygotowali oddzielne zestawy wymagań właśnie dla tego systemu (+ SteamOS-a).

Wymagania minimalne

Wymagania minimalne Valheim dla Linuxa i SteamOS wyglądają tak:

WymaganieSpecyfikacja
System operacyjnyjakakolwiek aktualna wersja
Procesordwurdzeniowy 2.6 GHz lub podobny
Pamięć RAM8 GB
Karta graficznaGeForce GTX 950 lub Radeon HD 7970
Miejsce na dysku1 GB dostępnej przestrzeni

Wymagania zalecane

Tak natomiast prezentują się wymagania zalecane:

WymaganieSpecyfikacja
System operacyjnyjakakolwiek aktualna wersja
Procesori5 3GHz lub Ryzen 5 3GHz
Pamięć RAM16 GB
Karta graficznaGeForce GTX 1060 lub Radeon RX 580
Miejsce na dysku1 GB dostępnej przestrzeni

Valheim – dostępność, oceny

Wersja 1.0 Valheim wciąż jeszcze nie miała swojej premiery. Gra od kilku lat znajduje się we wczesnym dostępie na Steamie, co oznacza, że już można ją kupić, ale jeszcze nie jest w stanie, jaki twórcy przewidują dla pełnego wydania premierowego.

Early access rozpoczął się 2 lutego 2021 roku dla użytkowników Linuxa i Windowsa, natomiast posiadacze Xboxów One i Xboxów Series S | X mogą grać od 14 marca 2023 roku. Kiedy się skończy? W styczniu 2023 roku twórcy wyraźnie zakomunikowali, że etap produkcji potrwa jeszcze co najmniej 2 lata, licząc właśnie od tej daty.

Za stworzenie tego tytułu odpowiada Iron Gate Studio – niewielkie, pierwotnie pięcioosobowe studio, dla którego Valheim jest pierwszym projektem. Wydawcą jest zaś Coffee Stain Studios, które w ramach działalności deweloperskiej stworzyło m.in. Goat Simulator i Sanctum, jest także wydawcą dla chociażby Goat Simulatora 3.

valheim wymagania pc
Źródło: Iron Gate AB

Z uwagi na brak premiery pełnej wersji, Valheim nie ma jeszcze zagregowanych ocen od krytyków na portalu Metacritic. Dziennikarze z różnych topowych redakcji, którzy wypowiadali się o tym tytule, mieli jednak wiele dobrego do powiedzenia. Nie ulega też wątpliwości, że Valheim mocno przypadło do gustu graczom. Gra ma na Steamie ponad 340 000 recenzji, z których powalające 95% jest pozytywne! To naprawdę genialny wynik, którego niewielu tytułom udaje się osiągnąć, zwłaszcza przy tak dużej liczbie ocen.

Jak mogliście zauważyć już właśnie po ilości ocen, Valheim sprzedało się naprawdę genialnie. Według informacji podanych przez twórców, gra rozeszła się w ilości ponad 5 milionów egzemplarzy zaledwie w ciągu miesiąca od uruchomienia wczesnego dostępu. Wydaje się, że sukces nie uderzył twórcom do głowy, ponieważ tytuł faktycznie jest cały czas pieczołowicie rozwijany, a najnowsze recenzje, pojawiające się lata po starcie early accessu, również są bardzo pozytywne.

Wymagania Valheim na PC – podsumowanie

Valheim to świetna opcja dla osób, które szukają gry współczesnej, ciekawej i kreatywnej, a jednocześnie mało wymagającej względem laptopa/PC-ta. Zdecydowana większość wykorzystywanych obecnie sprzętów powinna poradzić sobie z tym tytułem śpiewająco. Do tego nie zajmuje on zbyt dużo miejsca na dysku i jest stosunkowo tani (w porównaniu do gier AAA – gry indie faktycznie bywają często jeszcze tańsze).

Warto jednak pamiętać, że tak niskie wymagania Valheim rzutują na oferowaną przez grę warstwę wizualną. Twórcy dostarczyli dokładnie to, co obiecali, czyli “brutalną grę eksploracyjną i survivalową dla 1-10 graczy, osadzoną w proceduralnie generowanym świecie inspirowanym mitologią nordycką”. Fotorealistycznej grafiki nikt nie gwarantował i ciężko się spodziewać, aby miała się ona pojawić nawet wraz z wyjściem Valheim z etapu wczesnego dostępu.

WARTO PRZECZYTAĆ:

wiedźmin 2 wymagania Wiedźmin 2 wymagania na PC – sprawdź, czy możesz zagrać!
Wiedźmin 2: Zabójcy Królów to gra, która ma wielu zwolenników na całym świecie. Nie da się jednak ukryć, że w Polsce z oczywistych względów jest
wiedźmin 1 wymagania Wiedźmin 1 wymagania na PC – wszystko, co musisz wiedzieć!
Wiedźmin to w tym momencie seria gier, której nie trzeba niemal żadnemu graczowi (nie mówiąc już o konkretnie polskich graczach) przedstawiać. Miliony osób na całym
jak wylaczyc vpn w windows 10 Jak wyłączyć VPN w Windows 10?
VPN to super narzędzie. Nie dość, że zapewnia dodatkową ochronę i szyfruje twoje dane, to jeszcze pozwala na zmianę lokalizacji. Oczywiście VPN nie sprawia, że
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *