Startup xAl Elona Muska, który specjalizuje się w sztucznej inteligencji, nie zwalnia tempa i stawia na nieustanny rozwój. Wiadomo, że w najbliższym czasie chce stworzyć superkomputer, nazywany inaczej przez miliardera Gigafabryką Obliczeniową, który będzie zasilał chatbota Grok. O szczegółach poniżej.

Superkomputer ma zostać uruchomiony już niedługo, a Musk już teraz twierdzi, że wszyscy stracimy pracę

Wspomniany startup xAl Elona Musk wciąż jest dość “świeży”, ponieważ został założony w zeszłym roku. Nie można jednak zaprzeczyć, że rozwija się bardzo błyskawicznie. Zaledwie wczoraj informowaliśmy Was, że xAl zdobyło zewnętrzne finansowanie w kwocie 6 miliardów dolarów. Wynik robi wrażenie, prawda?

Teraz natomiast wiadomo, że xAl się nie zatrzymuje i planuje dalej zaskakiwać. Elon Musk, będący jego założycielem, chce stworzyć superkomputer, mający zasilać bota Grok. Ten ma ruszyć do jesieni 2025 r. Podobno w tym celu zostanie podjęta współpraca z Oracle. 

W trakcie czwartkowej konferencji miliarder stwierdził również, że sztuczna inteligencja sprawi, że „Najprawdopodobniej żaden z nas nie będzie miał pracy”. Czy stworzenie superkomputera to kolejny krok do tego, aby tak się stało?

xAl chce skutecznie konkurować z gigantami Al

Elon Musk dość często wypowiada się o swojej konkurencji w sferze Al i to raczej w negatywnych słowach, dlatego nie dziwi fakt, że chce, by jego startup xAl był lepszy od gigantów takich jak np. OpenAl czy Google. Aby to jednak było możliwe, musi mocno się postarać, stąd też plany stworzenia superkomputera.

Warto wiedzieć, że zdaniem miliardera szkolenie modelu Grok 2 nie będzie proste, ponieważ wymaga to nawet około 20 000 procesorów graficznych Nvidia H100, a kolejne wersje (np. Grok 3) mogą potrzebować aż 100 000 procesorów graficznych. Sprawy nie ułatwia fakt, że chipy Nvidia H100 cieszą się obecnie ogromną popularnością, co przekłada się na problemy z ich dostępnością.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem i miliarderowi uda się zrealizować ten plan, możemy spodziewać się ogromnych zmian w zakresie sztucznej inteligencji. Jak myślicie, czy Elon Musk podoła temu wyzwaniu technologicznemu? Dajcie znać w komentarzach!

WARTO PRZECZYTAĆ:

chiny ai Chiny stworzyły model AI oparty na myśli Xi Jinpinga!
Filozoficzne rozważania prezydenta Chin są uważane w tym kraju za na tyle ważne, że w 2017 roku zdecydowano się wpisać je do konstytucji.  Tzw. myśl
nowa opłata na X Dostęp do X będzie ograniczony? Musk chce wprowadzić nowe opłaty
Jeśli planujecie zacząć korzystać z X, dawnego Twittera, musicie wiedzieć, że Elon Musk planuje wprowadzić sporą zmianę w postaci opłaty dla wszystkich nowych użytkowników. Jego
pacjent z chipem mózgowym Jak wygląda pierwszy pacjent, u którego wszczepiono chip mózgowy? Już wiadomo
O tym, że wszczepiono chip mózgowy u pierwszego pacjenta, informowaliśmy już prawie dwa miesiące temu. Nieznane były jednak jego dane. Teraz to się zmieniło –
Udostępnij

Doświadczona copywriterka tworząca teksty o różnej tematyce. Na bieżąco obserwuję nowości w świecie technologii i dzielę się nimi z innymi ludźmi. Po godzinach miłośniczka Netflixa, podróży, pieczenia ciast i herbaty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *