Już lada moment w naszym kraju ruszają testy rewolucyjnej usługi, a dokładniej: płatności biometrycznych, które są oparte na połączeniu biometrii tęczówki oka i twarzy. Będziecie mogli skorzystać z niej w pięciu salonach Empik.

Testy nowej usługi ruszają m.in. w Warszawie i Poznaniu

O możliwości płacenia oczami pisaliśmy już kilka miesięcy temu, a teraz okazuje się, że ruszają intensywne testy tejże usługi w salonach Empik od 12 czerwca 2024 przez trzy miesiące, czyli aż do września. Już za chwilę klienci będą mogli z niej skorzystać w pięciu salonach Empik, co jest możliwe dzięki współpracy z Mastercard, PayEye i firmą Planet Pay. Do testów wybrano takie lokalizacje jak:

  • Galeria Mokotów w Warszawie,
  • CH Bielany we Wrocławiu,
  • CH Posnania w Poznaniu,
  • CH Kazimierz w Krakowie,
  • M1 w Czeladzi.

Dlaczego testy ruszają akurat w powyższych placówkach? Głównie wynika to z faktu, że znajdują się one w dużych miastach, cieszą się sporym ruchem, a klienci nie mają oporów przed korzystaniem z nowoczesnych płatności takich jak np. kasy samoobsługowe.

Spojrzysz i kupujesz. Jak to dokładnie działa?

Swego czasu płatności oczami pojawiły się we wrocławskich sklepach Komputronik, a teraz przyszedł czas na Empik. Zanim jednak będziecie mogli płacić za zakupy w mgnieniu oka, niezbędne będzie pobranie aplikacji PayEye i posiadanie karty Mastercard. Następnie trzeba podpiąć kartę w aplikacji.

Gdy przyjdzie czas na pierwsze zakupy z wykorzystaniem tej technologii biometrycznej, w specjalnym terminalu trzeba będzie potwierdzić numer telefonu i podać PIN dostępny w aplikacji. Wówczas urządzenie sczyta tęczówkę i twarz. Przy kolejnych zakupach przejście przez taką procedurę nie będzie już konieczne.

Wystarczy, że wejdziecie do salonu, wybierzecie interesujące Was produkty, skasujecie je i zapłacicie za nie, patrząc się w specjalny terminal eyepos. Zapomnijcie o fizycznej karcie, gotówce czy telefonie – te rzeczy nie będą potrzebne, abyście mogli zapłacić w wybranych salonach empik.

Brzmi nieco jak science-fiction, ale możliwe, że już niedługo tak będą wyglądały płatności we wszystkich sklepach. Nie ma również co się obawiać, że przypadkiem zerknięcie na terminal, a pieniądze znikną z konta, ponieważ cały proces wiąże z koniecznością precyzyjnej kalibracji.

Większość z nas od dawna korzysta z biometrii

Skąd w ogóle pomysł na wprowadzenie programu płatności biometrycznych? Otóż stąd, że nieustannie rośnie popularność biometrycznych rozwiązań. Wielu z nas miało z nimi już styczność – m.in. młodzi (ale nie tylko) ludzie chętnie używają biometrii do zabezpieczania telefonu czy komputera. Natomiast posiadacze iPhone’ów korzystający z Apple Pay chętnie wybierają Touch ID lub Face ID do potwierdzenia płatności.

Oto kilka najważniejszych statystyk:

  • Badania wskazują, że w naszym kraju aż 4 na 5 badanych korzystało lub korzysta z zabezpieczeń biometrycznych.
  • Dodajmy do tego, że globalnie 74% uczestników badania ma pozytywne nastawienie do technologii biometrycznych.
  • Co więcej, prawie każdy w wieku 18-25 miał już styczność z biometrią.

[źródło: https://www.idemia.com/wp-content/uploads/2021/07/infographic-consumers-embrace-biometrics-payment-cards-idemia.pdf]

Zamierzacie skorzystać z nowej formy płatności dostępnej w wybranych salonach Empik? Czy raczej wolicie pozostać przy płatności kartą, telefonem, zegarkiem czy może gotówką? Nie obawiajcie się, że ta nowość nie jest dla Was – na miejscu spotkacie ambasadorów tego projektu, więc możecie liczyć na ich wsparcie. Co myślicie o tym systemie? Czy ma szanse pojawić się w większej liczbie sklepów? Dajcie znać w komentarzach!

Źródło obrazka wyróżniającego: materiały prasowe PayEye


Doświadczona copywriterka tworząca teksty o różnej tematyce. Na bieżąco obserwuję nowości w świecie technologii i dzielę się nimi z innymi ludźmi. Po godzinach miłośniczka Netflixa, podróży, pieczenia ciast i herbaty.

Udostępnij

WARTO PRZECZYTAĆ:

komputronik Komputronik wprowadził płatności… spojrzeniem
W sklepach sieci Komputronik można od teraz zapłacić spojrzeniem – a dokładniej mówiąc, profilem biometrycznym zbudowanym na podstawie analizy twarzy, a zwłaszcza oczu. Na razie
Czym jest i jak działa e-dowód?
Środki identyfikacji elektronicznej pozwalają na ustalenie tożsamości osób fizycznych za pośrednictwem przestrzeni online. Szereg informacji na temat możliwości stosowania elektronicznych środków identyfikacji zostało zawartych w
5 najlepszych programów do zdjęć paszportowych
Tworzenie zdjęcia do paszportu w domu to świetny sposób na zaoszczędzenie pieniędzy i uzyskanie zdjęcia, które Ci się spodoba. Jednak nie jest to takie proste,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *