X (znany wcześniej jako Twitter) wprowadza nowe rozwiązanie, które, jak twierdzi platforma, ma na celu poprawę bezpieczeństwa korzystania z platformy. Chodzi o weryfikację tożsamości przy pomocy oficjalnych dokumentów. Jednak tradycyjnie jest spora grupa krajów, której zmiany nie dotyczą.

Nowa funkcja jest zarezerwowana dla subskrybentów Twitter Blue

Weryfikacja dokumentem tożsamości przez internetowe platformy nie jest czymś zupełnie nowym (wykorzystuje ją m.in. YouTube), ale też trudno uznać ją za coś powszechnego. To dość kontrowersyjna forma zabezpieczenia, jako że wielu użytkowników niechętnie podchodzi do dzielenia się tak wrażliwymi danymi.

Jak wskazuje X, (póki co opcjonalna) weryfikacja tożsamości ma pomóc w walce z kontami podszywającymi się pod inne osoby i ogółem ze spamem oraz oszustwami. Platforma widzi w niej też możliwość ograniczenia dostępu do nieodpowiednich treści osobom zbyt młodym, aby je oglądać. Jednak, co ciekawe, póki co mogą z niej skorzystać… tylko płacący użytkownicy.

Jednak nie wszyscy, ponieważ jest niedostępna na terenie Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Wielkiej Brytanii. X nie podało ku temu żadnego powodu, ale można podejrzewać, że chodzi o kwestie związane z ochroną prywatności użytkowników (z tych samych względów np. Threads nie wystartowało w Europie).

Platforma nie stworzyła od zera własnego systemu, a podjęła współpracę ze specjalizującą się w takich rozwiązaniach izraelską firmą Au10tix. Dotychczas z jej usług korzystali m.in. PayU, Fiverr i Uber. Użytkownicy chcący skorzystać z nowej funkcjonalności muszą wyrazić zgodę na przetwarzanie przez nią ich danych przez okres do 30 dni.

Chętni na weryfikację mają na niej skorzystać

Ciężko powiedzieć, jak będzie w przyszłości, natomiast obecnie, jak wspomniano, weryfikacja ma charakter dobrowolny. Żeby do niej zachęcić, X oferuje zainteresowanym użytkownikom pewne dodatkowe korzyści. Pierwszym z nich ma być rzekome zwiększone zaufanie za strony innych osób, jako że informacja o weryfikacji konta przy pomocy dokumentu tożsamości będzie widoczna po naciśnięciu na niebieski znaczek w profilu danej osoby.

Poza tym firma oferuje “priorytetowe wsparcie ze strony X Services”. To tyle z aktualnych benefitów. Platforma wymienia oprócz nich jeszcze kilka, które mają pojawić się w bliżej nieokreślonej przyszłości.

Więcej korzyści w przyszłości:

  • Przyspiesz proces uzyskiwania niebieskiego znaczka dzięki uproszczonemu procesowi weryfikacji
  • Ciesz się większą elastycznością w częstym wprowadzaniu zmian w swoim zdjęciu profilowym, nazwie wyświetlanej lub nazwie użytkownika (@handle) – X

Co o tym wszystkim sądzicie? Skorzystalibyście z możliwości weryfikacji konta dowodem osobistym, gdyby taka funkcja była dostępna w Polsce? Dajcie znać w komentarzach!

WARTO PRZECZYTAĆ:

x Elon Musk: Bojkot reklamodawców może zabić firmę
Miliarderowi puściły nerwy i postanowił dosadnie skomentować zachowanie największych klientów. Uważa, że to oni będą odpowiedzialni, jeśli X upadnie. Cóż, chyba już się przyzwyczailiśmy do
x nagłówki artykułów Nagłówki artykułów na X chwilę temu zniknęły, a już wracają
Dopiero co okazało się, że z serwisu X znikają nagłówki artykułów prasowych, a teraz wszystko wskazuje na to, że powracają! Szybka zmiana decyzji Nieustannie jest
x na playstation Sony przestaje wspierać X na PlayStation
Niebawem Sony zrezygnuje z integracji platformy społecznościowej X znanej dawniej jako Twitter z konsolami PS4 i PS5. Oznacza to, że gracze nie będą mogli korzystać
Udostępnij

Administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *