W momencie, gdy wybuchła wojna w Izraelu, media społecznościowe zaczęły tonąć w fałszach dotyczących tego wydarzenia. Największe problemy może mieć X (dawny Twitter), ponieważ Komisja Europejska uznała, że platforma rozprzestrzenia dezinformację na temat ataku Hamasu na Izrael. X nie podjął żadnych działań, co skutkuje tym, że Unia Europejska otwiera śledztwo.

Publikowane zdjęcia są nieaktualne

Platforma X od kilku dni walczy z zalewem nieprawdziwych informacji. Jak powiedział przedstawiciel Komisji Europejskiej, można tam znaleźć materiały, które zawierają „wykorzystane w innym celu stare obrazy niepowiązanych konfliktów zbrojnych lub materiały wojskowe, które w rzeczywistości pochodzą z gier wideo”. Co na ten temat mówi grupa śledcza Bellingcat?

Media społecznościowe prezentują nagrania sprzed lat lub z całkiem innych stref konfliktu jako najnowsze izraelskie bombardowania Gazy. Bezpodstawnie twierdzą, że nagranie z zagubioną dziewczynką (mówiącą po arabsku) przedstawia izraelską zakładniczkę w Strefie Gazy.

Pokazują flary zapalone na meczu piłkarskim przez kibiców z Algierii jako światła wybuchów w rejonie konfliktu. To tylko kilka przykładów.

List do Elona Muska

Zalew kłamstw mocno zdenerwował Unię Europejską, czego skutkiem było wysłanie listów do właściciela X – Elona Muska i Mety – Marka Zuckerberga. Na ten krok zdecydowano się już piątego dnia wojny! W liście możemy przeczytać o żądaniu usunięcia nielegalnych treści i nieprawdziwych informacji dotyczących wojny w Izraelu. Oboje otrzymali 24 godziny na zaprezentowanie informacji, jak postanowili poradzić sobie z dezinformacją w mediach społecznościowych.

Czy Elon Musk odniósł się do listu? Tak, napisał:

Nasza polityka zakłada, że ​​wszystko jest otwarte i przejrzyste. Wiem, że UE popiera takie podejście. Wypisz naruszenia w X, o których wspominasz, tak, aby opinia publiczna mogła je zobaczyć. Merci beaucoup.

Z kolei Breton odpowiedział na to w ten sposób:

Doskonale zdajesz sobie sprawę z raportów użytkowników i władz na temat fałszywych treści i gloryfikacji przemocy. Od ciebie zależy, jak dopasujesz czyny do słów. Mój zespół pozostaje do Państwa dyspozycji, aby zapewnić zgodność z prawem unijnym, które nadal będziemy rygorystycznie egzekwować.

X ma niewiele czasu

Wiadomo, że platforma X dostała czas do środy na udzielenie odpowiedzi na pytania dotyczące funkcjonowania protokołu reagowania kryzysowego. Na pozostałe żądania ma odpowiedzieć do 31 października.

Jeśli tego nie zrobi, najprawdopodobniej portal społecznościowy otrzyma karę finansową w wysokości 6% przychodów lub może zostać nawet całkowicie wyłączony na terenie UE.

WARTO PRZECZYTAĆ:

x Elon Musk: Bojkot reklamodawców może zabić firmę
Miliarderowi puściły nerwy i postanowił dosadnie skomentować zachowanie największych klientów. Uważa, że to oni będą odpowiedzialni, jeśli X upadnie. Cóż, chyba już się przyzwyczailiśmy do
x nagłówki artykułów Nagłówki artykułów na X chwilę temu zniknęły, a już wracają
Dopiero co okazało się, że z serwisu X znikają nagłówki artykułów prasowych, a teraz wszystko wskazuje na to, że powracają! Szybka zmiana decyzji Nieustannie jest
x na playstation Sony przestaje wspierać X na PlayStation
Niebawem Sony zrezygnuje z integracji platformy społecznościowej X znanej dawniej jako Twitter z konsolami PS4 i PS5. Oznacza to, że gracze nie będą mogli korzystać
Udostępnij

Doświadczona copywriterka tworząca teksty o różnej tematyce. Na bieżąco obserwuję nowości w świecie technologii i dzielę się nimi z innymi ludźmi. Po godzinach miłośniczka Netflixa, podróży, pieczenia ciast i herbaty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *