Napisz do nas

TechPolska.pl

Znajdziesz nas

Denerwują Cię ciągłe reklamy w aplikacji mobilnej YouTube? Może chcesz, żeby przy wyłączaniu ekranu dla zakonserwowania baterii filmiki się nie automatycznie zatrzymywały, tylko grały dalej? W takiej sytuacji masz kilka opcji. Pierwsza z nich to płatna subskrypcja YouTube, a więc YouTube Premium. Jest jednak również druga możliwość, a mianowicie YouTube Vanced.

Nie każdy w ogóle o Vanced słyszał, natomiast ci, którzy z niego korzystają, bardzo go sobie zachwalają. Jednocześnie pojawia się szereg wątpliwości w zakresie chociażby legalności czy bezpieczeństwa aplikacji, które to kwestie chcielibyśmy w tym artykule omówić. Wyjaśnimy także, czym właściwie YouTube Vanced jest i jakie ma funkcje dla tych, którzy wcześniej nie mieli z tą aplikacją do czynienia. Zapraszamy!

Czym jest YouTube Vanced?

YouTube Vanced to zmodyfikowana, nieoficjalna wersja aplikacji YouTube, która wyposażona jest w garść funkcji znanych z YouTube Premium, ale nie tylko. Nie jest dostępna w najpopularniejszych sklepach z aplikacjami (przede wszystkim nie ma jej w Google Play) – trzeba ją pobrać ze strony internetowej twórców.

Jako że Vanced tworzą pasjonaci, a nie sam YouTube, korzystanie z tej aplikacji jest całkowicie darmowe. Fakt, że chodzi tutaj nie o zarobek, a o zapewnienie jak najlepszego doświadczenia użytkownikom widać również w funkcjonalności i designie aplikacji.

Procedura instalacji YouTube Vanced jest aktualnie dość prosta. Wystarczy ściągnąć plik .apk Vanced Managera, przenieść go na telefon i zainstalować aplikację Vanced Manager. Następnie wystarczy podążać za instrukcjami znajdującymi się w aplikacji, aby uzyskać dostęp do YouTube Vanced.

Do Vanced można normalnie zalogować się przy pomocy już posiadanego konta YouTube, nie trzeba tworzyć nowego czy też kreować konta w jakiejś innej witrynie lub usłudze. Ba, możliwe jest nawet logowanie jednym naciśnięciem, co nie jest możliwe w przypadku “zwykłego” YouTube.

Istnieje też coś takiego, jak YouTube Music Vanced, czyli zmodyfikowana wersja aplikacji streamingowej YouTube Music. Nie różni się ona jednak od oryginału tak bardzo, jak YouTube Vanced różni się od oficjalnego YouTube.

Jakie są najważniejsze funkcje YouTube Vanced?

Wśród najważniejszych funkcji YouTube Vanced trzeba wymienić przede wszystkim brak reklam (czy to przed, czy w trakcie oglądania filmów). Bez roota telefonu czy innego dodatkowego kombinowania. To jednak tylko czubek góry lodowej.

Druga kluczowa funkcja to odtwarzanie w tle. Czyli można dalej odtwarzać filmiki i słyszeć dźwięk, przechodząc do innych aplikacji lub nawet całkowicie gasząc ekran. W przypadku, gdy nie zgasiliśmy ekranu, tylko przeszliśmy do innej aplikacji, na ekranie będzie się wyświetlała jeszcze miniaturowa wersja filmiku. Funkcja ta nazywa się picture in picture (obraz w obrazie).

Vanced oferuje także zmiany kosmetyczne. Przede wszystkim poza jasnym i ciemnym motywem użytkownicy dostają do wyboru także kilka innych, aby móc w pełni dopasować wygląd serwisu do swoich preferencji.

Ponadto na niektórych urządzeniach użytkownicy Vanced mogą powiększać obraz zbliżając do siebie dwa palce. Jest też możliwość wymuszenia wyższej niż zwykła aplikacja YouTube by pozwoliła rozdzielczości czy również wymuszenia trybu HDR. Dzięki temu przyjemność z oglądania będzie znacznie wyższa, o ile oczywiście dany smartfon daje taką możliwość.

Czy YouTube Vanced jest legalne?

Legalność YouTube Vanced to kwestia złożona. Nie ulega wątpliwości, że twórcy aplikacji zmodyfikowali oryginalne pliki YouTube (czyli chronioną własność intelektualną), a dodatkowo dodali do niej takie funkcje, za które YT normalnie pobiera pieniądze. W teorii więc Vanced łamie co najmniej wewnętrzne zasady YouTube, jeśli nie również prawo (to zależy od tego, o prawie jakiego kraju mówimy).

Jeśli jednak chodzi o to, czy należy obawiać się jakiś poważnych konsekwencji prawnych związanych z używaniem tej aplikacji, to można wskazać, że do tej pory YouTube nie podjęło szczególnych działań, żeby usunąć Vanced z sieci.

Tym bardziej nie próbowało pociągać żadnych zwykłych użytkowników tej aplikacji do odpowiedzialności. Może się to kiedyś zmienić, a więc trzeba być świadomym pewnego ryzyka. Jednocześnie trzeba podkreślić, że Vanced samo w sobie jest aplikacją bezpieczną, o ile pobierzemy je z zaufanego źródła, a więc najlepiej z oficjalnej strony internetowej twórców.

Dotychczas, jeśli chodzi o oficjalne dystrybucje Vanced, nie pojawiły się żadne raporty o wykradaniu danych przez aplikację, jej podejrzanym działaniu czy innych niepożądanych skutkach jej zainstalowania. Jednak, jak ze wszystkimi aplikacjami z nieoficjalnych źródeł, tak i tutaj trzeba oczywiście zachować pewną ostrożność.

YouTube Vanced – podsumowanie

YouTube Vanced od lat cieszy się dużą popularnością i nic nie wskazuje na to, aby miało się to w najbliższym czasie zmienić. Nic w tym dziwnego. Klasyczna aplikacja YouTube wiąże się z dużą ilością niedogodności. Niektórych z nich można pozbyć się płacąc na YouTube Premium, jeśli kogoś stać na taki krok i ma na to ochotę, ale nie wszystkich. Vanced za to ma cały ogrom użytecznych funkcji i usprawnień, a do tego nic nie kosztuje.

Oczywiście, trzeba być świadomym faktu, że YouTube Vanced nie jest w stu procentach zgodne z regulaminem YT. Wręcz przeciwnie, biorąc pod uwagę, że znacznie modyfikuje aplikację i oferuje za darmo to, za co YouTube normalnie pobiera opłaty. Trzeba więc być świadomym, że Vanced używa się na własną odpowiedzialność (aczkolwiek póki co YT szczególnie z tą aplikacją, a tym bardziej jej użytkownikami nie walczy).

Share:

administrator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *