Raspberry Pi Foundation przedstawiła właśnie swój najnowszy produkt o nazwie Raspberry Pi 400. Jest to nic innego, jak mała, poręczna i bardzo estetyczna klawiatura, w środku której znajduje się miniaturowy komputer. Wystarczy podłączyć ją do monitora i gotowe – mamy w pełni funkcjonalne urządzenie.
Spis treści
Raspberry Pi 400 prezentuje się bardzo ciekawie
Na pierwszy rzut oka Raspberry Pi 400 wygląda jak zwykła klawiatura (ewidentnie inspirowana wczesnymi komputerami, takimi jak ZX Spectrum), ale w rzeczywistości sprzęt ten ma spore możliwości. Wyposażony jest w dwa porty micro HDMI (obsługujące rozdzielczość 4K w 60 klatkach na sekundę), za pomocą których możemy podłączyć go do telewizora lub monitora.

Jest także wejście na kartę microSD i dwa porty USB 3.0 oraz jeden port USB 2.0, za pomocą których możemy na przykład podłączyć myszkę. Maszyna powinna bez problemu poradzić sobie z podstawowymi, codziennymi zadaniami, na przykład odtwarzaniem filmów czy muzyki. Klawiatura jest wyposażona w czterordzeniowy procesor 1.8GHz ARM Cortex-A72 i posiada 4GB pamięci RAM. Ponadto obsługuje Bluetootha 5.0, Wi-Fi 802.11ac i Gigabit Ethernet. Urządzenie zasila się za pomocą portu USB-C.
Cena Raspberry Pi 400
Cena Raspberry Pi 400 wynosi 70 dolarów w przypadku zakupu samej klawiatury. Za 100 dolarów można zakupić zestaw zawierający poza klawiaturą także myszkę, kabel HDMI, zasilacz, kartę microSD i przewodnik dla początkujących. Klawiatura jest już dostępna, ale nie w Polsce. Zestaw za 100 dolarów jest już dostępny w USA, Wielkiej Brytanii i Francji, a niedługo trafi także do Włoszech, Niemczech i Hiszpanii.

Jeśli chodzi o tańszą wersję z cała klawiaturą, już jest dostępna w USA, Wielkiej Brytanii, Francji i Niemczech, a w przyszłym tygodniu trafi także do Włoszech i Hiszpanii. Do końca roku można spodziewać się także premiery w Indiach, Australii i Nowej Zelandii. W zależności od regionu klawiatura ma 78 lub 79 klawiszy. Produkowana jest w sześciu układach – brytyjskim, amerykańskim, niemieckim, francuskim, włoskim i hiszpańskim. Za jakiś czas pojawią się także wersje przystosowane pod układy norweskie, szwedzkie, duńskie, portugalskie i japońskie.
Dla kogo przeznaczone jest Pi 400?
Pi 400, a także ogółem produkty Raspberry Pi Foundation, tworzone są z myślą o osobach chcących nauczyć się programować, zwłaszcza dzieciach, ale nie tylko. Mogą z nich korzystać także osoby, które programowaniem nie są zainteresowane, ale nie są one targetem twórców.
Marzeniem, które zawsze wiążemy z Raspberry Pi, jest zachęcenie ludzi do kupienia PC i potem podstępem sprawić, żeby stali się programistami. To stało się do mnie, zostałem zwabiony do kupienia BBC Micro i nagle stałem się inżynierem oprogramowania. – Eben Upton, założyciel Raspberry Pi
Pi 400 niewątpliwie jest produktem o dość charakterystycznym designie. Biało-różowa klawiatura niekoniecznie nada się do biura (chociaż zależy, o jakim biurze mówimy), jest więc raczej urządzeniem do zastosowania domowego.

Chociaż, co ciekawe, Raspberry Pi uważa inaczej i twierdzi, że model Pi 400 może świetnie sprawdzić się na przykład w call center, dlatego też umieściła w klawiaturze dwa porty HDMI – pracownicy biurowi często bowiem używają dwóch monitorów.
Będziemy musieli zrobić to [Pi 400] w szarym i czarnym i to złamie nasze serca. Tworzymy nasze produkty w różowym i białym i my uważamy, że to właściwe kolory, a potem jesteśmy zaciągani wołami do szarego i czarnego. – Eben Upton, założyciel Raspberry Pi
Podoba Wam się model Pi 400? Chcielibyście go wypróbować? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!

1 Comment