Prowadzenie bloga to rozwijające hobby. Pozwala dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniami, zyskać znajomych, szlifować warsztat pisarski i posiadać własne miejsce w Internecie. Blogi zakładają nie tylko hobbyści, ale też przedsiębiorcy i freelancerzy, którzy chcą zaprezentować swoje usługi i portfolio. Najczęściej do tego celu wybiera się darmowe platformy. Dwie największe – WordPress i Blogger – nieco różnią się sposobem działania. Gdzie założyć bloga, aby jego prowadzenie przebiegało sprawnie i przyjemnie?

Darmowe portale blogowe – charakterystyka

Każdy początkujący bloger powinien zadać sobie pytanie, do czego ma służyć jego witryna. Wszystkie darmowe platformy mają ograniczoną funkcjonalność i możliwości edycji. Niezależnie od tego, czy wybierzemy WordPress czy Blogspot, będziemy musieli zrezygnować z pewnych elementów swojej koncepcji. Przejdźmy zatem do charakterystyki portali blogowych, która pomoże zdecydować, gdzie prowadzić bloga.

WordPress.com

Całkowicie darmowy blog założymy w domenie wordpress.com. Decydują się na nią przede wszystkim osoby początkujące, które nie wiążą z blogiem dalekiej przyszłości i nie chcą płacić za jego prowadzenie. Niestety nie jest to zbyt korzystne dla użytkownika rozwiązanie (w przeciwieństwie do WordPress.org, który opiszemy dalej).

Platforma WordPress.com pozwala założyć minimalistycznego bloga z możliwością zarabiania przez wyświetlanie reklam WordAds. Nie musimy samodzielnie robić aktualizacji ani backupu, dzięki czemu nie stracimy treści przez nieuwagę. Darmowa domena posiada końcówkę wordpress.com – aby ją zlikwidować, można podpiąć własną domenę za dodatkową opłatą. Płatne są również dodatki, takie jak aplikacje i skórki. Zaletą tej opcji jest system tagów, dzięki którym czytelnicy innych blogów mogą trafić do nas, poszukując treści o podobnej tematyce.

Oto najważniejsze minusy WordPress.com, które powinny skłonić nas do zastanowienia:

  • niewielki wybór darmowych szablonów i dodatków
  • roczna opłata za podpięcie własnej domeny
  • brak możliwości edycji kodu, aby spersonalizować wygląd bloga
  • brak dostępu do plików strony
  • ograniczone możliwości edycji wpisów
  • limit 3GB zdjęć publikowanych na blogu
  • WordPress może wyświetlać reklamy, na których nie zarobimy
  • utrudnione pozycjonowanie bloga
  • blog nie należy do nas, lecz do Automattic – właściciele platformy mogą przejąć lub usunąć stronę.

Blogger (blogspot.com)

Gdzie pisać bloga, aby mieć więcej możliwości bez dodatkowych opłat? Dobrą alternatywą jest Blogger, należący do Google. Blogi oparte na tej platformie mają domenę z końcówką blogspot.com. Można z niej zrezygnować, podpinając własną domenę bez dodatkowych opłat (jedyny koszt to zakup domeny).

Wśród zalet Bloggera można wskazać solidny hosting, który zapobiega przeciążeniu witryny przy dużym ruchu. Aktualizacje i backup są automatyczne. Ważny jest też prosty interfejs, z którym poradzą sobie początkujący użytkownicy. Do wyboru mamy kilka darmowych szablonów, których układ i wygląd czcionki możemy bez trudu edytować. Można także pobierać z zewnętrznych źródeł i importować szablony ciekawsze od wbudowanych. Niestety trudno będzie je zmodyfikować.

Dużą korzyścią dla użytkownika jest możliwość skorzystania z AdSense (zarabiania na reklamach) i Google Analytics (wyświetlania statystyk bloga). Pozycja darmowego bloga w wyszukiwarkach będzie lepsza, jeśli skorzystamy z tego serwisu. Dedykowany platformie Blogger poradnik jest udostępniony na stronie Google Support.

Aby zdecydować, czy lepiej sprawdzi się Blogger czy WordPress, trzeba znać wady obydwu platform. Oto słabe strony Bloggera:

  • niewielki wybór szablonów i dodatków
  • konieczność znajomości HTML, aby wprowadzić większe zmiany w szablonie
  • limit 15 GB zdjęć na koncie Google (dzielony między Gmail, Zdjęcia i Dysk)
  • brak możliwości usuwania komentarzy i opinii (w przypadku spamu lub trollingu trzeba zasięgnąć pomocy)
  • treści muszą być zgodne z polityką Google
  • podobnie jak darmowy blog na WordPress, witryna założona w Bloggerze nie jest naszą własnością.

WordPress.org – blog na własnych zasadach

Gdzie założyć bloga, aby mieć nad nim pełną kontrolę? Jeśli żadne z darmowych rozwiązań nie wydaje się zachęcające, warto dać szansę platformie WordPress.org. Aby z niej skorzystać, będziemy musieli wykupić własny hosting i domenę, co wiąże się z regularnymi kosztami. Cena hostingu wzrasta wraz z wykorzystaniem przestrzeni dyskowej i liczbą użytkowników korzystających ze strony. Jeśli jednak planujemy zarabiać na blogu i chcemy, żeby wyglądał profesjonalnie, jest to opłacalne rozwiązanie. Oto, co zyskujemy:

  1. Własny serwer – pełna kontrola nad treścią, dostęp do plików strony, możliwość sprzedaży bloga;
  2. Możliwość zmiany hostingu – jeśli przestanie się sprawdzać, łatwo skorzystać z lepszej oferty;
  3. Niezliczone szablony WordPress, wtyczki i dodatki – możliwość stworzenia profesjonalnej, unikalnej strony internetowej i poszerzenia jej funkcjonalności (np. przekształcenia bloga w sklep);
  4. Dostęp do narzędzi SEO i Google Analytics, dobra optymalizacja przez spersonalizowane adresy URL;
  5. Możliwość oparcia strony na darmowym szablonie i dowolnej jego edycji.

Wszystkie te zalety sprawiają, że koszt hostingu i domeny nie wydaje się wygórowany. Sam CMS WordPress jest bezpłatny. Blog, który należy wyłącznie do nas, stwarza największe możliwości zarabiania (np. przez programy partnerskie i sieci reklamowe) i rozwoju. To najlepsza opcja dla blogów firmowych i wirtualnych portfolio. Jeśli chcemy współpracować z innymi osobami, możemy nadać im uprawnienia do publikacji wpisów i zarządzania blogiem.

Pewną niedogodnością może być to, że musimy samodzielnie dbać o aktualizacje i backup. Jeśli zapomnimy tworzyć kopie zapasowe, możemy bezpowrotnie utracić wiele treści. Dla początkujących blogerów rozbudowane menu WordPress może być skomplikowane, lecz istnieją pomocne poradniki.

Podsumowując, trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, gdzie najlepiej założyć bloga. Wybór zależy od tego, jak wielu funkcji oczekujemy i jakie nadzieje wiążemy z prowadzeniem strony.

Więcej porad na temat tworzenia i prowadzenia własnego bloga znajdziesz na: https://stworzycstrone.pl/gdzie-zalozyc-bloga/.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Gry na PC dla różnych typów graczy – ranking według gatunków
Istnieje wiele powodów, przez które gry na PC są tak lubiane i popularne, a jednym z nich jest mnogość gatunków, dzięki czemu każdy typ gracza
Nowoczesne technologie, które wkraczają do codziennego życia — które warto znać?
Rozwój technologii, w tym takiej, która może przydać się w codziennym życiu, nie skończył się na Internecie i smartfonach. Wciąż pojawia się wiele ciekawych, nowatorskich
Xbox S – dlaczego warto zakupić?
Zakup konsoli do gier to często niemały wydatek. Dlatego warto zdecydować się na model od cenionego producenta, który będzie gwarantował nie tylko najwyższej jakości sprzęt,
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *